Przepisy dokładnie określają, w jaki sposób oraz jakimi pojazdami powinien być przeprowadzony transport towarów chłodzonych. Niedostosowanie się do nich nie tylko wpływa na trwałość i świeżość ładunku, ale może również skutkować nałożeniem na przewoźnika wysokich kar. Dlatego sprawdź, jakie są warunki i zasady transportu chłodniczego, a także dowiedz się, na co zwracać uwagę, wybierając firmę transportową.
Transport chłodniczy – przepisy. Co należy przewozić w kontrolowanej temperaturze?
Transport chłodniczy w Polsce regulowane jest przede wszystkim przez Ustawę o transporcie drogowym oraz przez międzynarodową umowę ATP o przewozie szybko psujących się artykułów żywnościowych i specjalnych środkach transportu.
To właśnie one określają m.in., że przewóz towarów chłodzonych może odbywać się wyłącznie w pojazdach spełniających określone normy, ponadto określają warunki termiczne, pomiarowe oraz kontrolne, o czym zaraz będziemy pisać. Z tego względu transport chłodniczy wymaga posiadania wyspecjalizowanej floty, której pojazdy przeznaczone są do przewożenia towarów w różnych warunkach termicznych. Transport chłodniczy realizuje Fracht.pl, przewoźnik, który w swojej flocie posiada naczepy typu chłodnia zapewniające kontrolowaną temperaturę oraz umożliwiające wykonanie wydruku z termografu.
A co wymaga przewożenia w niskiej temperaturze? Są to m.in. warzywa i owoce, wyroby i półprodukty mięsne, ryby i owoce morza, wyroby cukiernicze, kosmetyki, a także różnego rodzaju napoje. Specyficznym ładunkiem są leki oraz półprodukty farmaceutyczne. Dlaczego? Ponieważ apteki i szpitale najczęściej żądają przedstawienia dowodów, że były one przewożone w wymaganej temperaturze (wpływa to na ich przydatność do użycia). Gdy okaże się, że była ona zbyt wysoka/niska, odmawiają przyjęcia towaru, a to oznacza straty dla przedsiębiorstwa.
Oprócz tego konieczny może być transport chłodniczy w suchym lodzie. Dotyczy to niektórych lekarstw, sprzętu medycznego, krwi czy materiałów biologicznych. Tym zwykle zajmują się firmy specjalizujące się w transporcie dla branży medycznej i farmaceutycznej.
Warunki transportu chłodniczego
Warunki dotyczące transportu chłodniczego określają nie tylko temperaturę, ale również zasady przewożenia, a także załadunku i rozładunku.
W przypadku żywności ważne jest, aby przed przewozem szczelnie zabezpieczyć ładunek przed zabrudzeniem z zewnątrz. Tym najczęściej zajmują się firmy logistyczne, aczkolwiek należy o to dopytać. Transport powinien odbywać się w skrzynkach i pojemnikach przeznaczonych do specyficznego typu produktu.
Naczepa typu chłodnia musi być całkowicie wyizolowana od reszty pojazdu, w tym od kabiny kierowcy. A skoro o nim już mowa, jego obowiązkiem jest posiadanie aktualnej książeczki zdrowia w przypadku przewożenia towarów spożywczych, a także kontrolowanie temperatury chłodni. Ponadto każdy pojazd musi mieć zainstalowany termograf oraz być regularnie dezynfekowany.
Jak wybrać firmę transportową?
A jak wybrać firmę transportową? Oczywiście, najważniejszym czynnikiem jest posiadanie floty spełniającej powyższe zasady. Pojazdy powinny być nowoczesne, a także, co nie powinno podlegać dyskusji, sprawne. To, co ważne, to posiadanie przez spedytora ubezpieczenia, które będzie pokrywać straty powstałe w wyniku przewożenia ładunku w nieodpowiednich warunkach.
Ważna jest terminowość w dostarczaniu produktów przewożonych w kontrolowanych warunkach, zwłaszcza w przypadkach, gdy konieczna jest szybka dostawa. To, na co warto zwracać uwagę, to doświadczenie firmy transportowej – wiele mówi o jej rzetelności, jakości usług.
W zależności od twoich potrzeb sprawdź, czy przewoźnik działa tylko na terenie kraju, czy oferuje również transport międzynarodowy.
Oprócz warunków technicznych warto też zweryfikować opinie krążące o firmie transportowej. Poświęcenie czasu na jej wybór będzie procentować w przyszłości.
Pliska
Szanuję kierowców, którzy zajmują się transportem chłodniczym, to nie jest łatwa praca, wiele wymaga by do różnych sklepów dowieźć świeże produkty przed otwarciem…