Jak rozliczyć fotowoltaikę w PIT, czym jest ulga termomodernizacyjna?

Inwestowanie w fotowoltaikę dla wielu osób dalej wydaje się kosztowne, całe szczęście można skorzystać z rządowych dotacji i dofinansowań. Niektórzy mogą także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć fotowoltaikę w PIT. Komu należy się ulga termomodernizacyjna i jak wygląda rozliczanie fotowoltaiki, dowiecie się z poniższego artykułu.

Czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku?

Fotowoltaikę można odliczyć od podatku, jest to możliwe od 2019 roku. Wydatki na fotowoltaikę odpisuje się w ramach ulgi termomodernizacyjnej, jest to jedna z najpopularniejszych ulg podatkowych, a mimo to część osób, które inwestują w panele PV nie mają o tym pojęcia. Warto skorzystać z pomocy firm, które dostarczają rozwiązania fotowoltaiczne, niektóre z nich mają osobny dział obsługi klienta, który pomaga klientom w dopełnianiu wszelkich formalności, tak działa m.in. eco-team.pl. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może odliczyć koszt instalacji paneli fotowoltaicznych od dochodu w podatku. Maksymalna kwota, jaką można odliczyć, wynosi 53 tysiące złotych, jednak nie każdy może to zrobić, trzeba spełniać określone wymagania, by otrzymać ulgę termomodernizacyjną.

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kogo obejmuje?

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie fotowoltaiki od dochodu. Wydatki na inwestycje zostaną pomniejszone o podstawę opodatkowania, w efekcie obniżają one wysokość podatku dochodowego PIT, który należy opłacić w Urzędzie Skarbowym. Odliczyć od podatku można inwestycje sprzed trzech ostatnich lat, muszą one być jednak związane z poprawą efektywności energetycznej domu. Uldze termomodernizacyjnej podlegają nie tylko panele fotowoltaiczne, ale też montaż pompy ciepła, ocieplenie elewacji budynku, wymiana okien czy montaż kolektorów słonecznych.

Nie każdy jednak może skorzystać z ulgi podatkowej, konieczne jest przede wszystkim rozliczenie podatku według skali podatkowej, podatku liniowego lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjowanych. Osoba, która chce otrzymać ulgę termomodernizacyjną, musi:

  • być właścicielem nieruchomości,
  • nieruchomość jest domem jednorodzinnym.

Warunki przyznawania ulgi zostały opisane w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w Ustawie o zryczałtowanym podatku osób fizycznych. W rozporządzeniach ministra wymieniono także konkretne materiały, urządzenia i usługi, które podlegają uldze podatkowej.

Jak rozlicza się fotowoltaikę?

Wydatki związane z inwestycją fotowoltaiki wpisujemy w załączniku do PITU-0. Należy to zapisać w części B, w rubryce “wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. W PIT-37 kwotę ulgi termomodernizacyjnej zapisuje się w części E, gdzie należy wpisać sumę wszystkich odliczeń od dochodu z PITU-0.

Niestety, jeśli otrzymaliśmy dotację z programu “Mój Prąd” należy ją odjąć od kwoty wydatków, dotacje nie wliczają się do podatku. Odliczyć można tylko kwotę, którą faktycznie wydało się na inwestycję fotowoltaiczną.

Podobne

3 komentarze

  1. Wieśka
    3 stycznia 2023 at 09:06 Odpowiedz

    Nie miałam pojęcia, że można odliczyć fotowoltaikę od dochodu. Dobrze wiedzieć! Z mężem cały czas się zastanawiamy nad założeniem i chyba w końcu trzeba będzie podjąć tę decyzję.

  2. Mojmir
    6 marca 2023 at 09:23 Odpowiedz

    No to całe szczęście, ze fotowoltaikę da się odliczyć od podatku! Będę się decydował w przyszłym roku, a teraz już wiem, jak rozliczyć fotowoltaikę w PIT… Dzięki za poradę 🙂

  3. Fortunat
    27 marca 2023 at 13:55 Odpowiedz

    Noo, mnie to ta ulga termomodernizacyjna trochę uratowała ostatnio! Też nie wiedziałem, jak rozliczyć fotowoltaikę w PIT, ale poszedłem do znajomej księgowej i już wszystko jasne 🙂

dodaj komentarz