Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia?

Czas około bożonarodzeniowy zazwyczaj jest okresem niezwykle nerwowym. Trzeba przygotować dom, prezenty, posiłki i wykonać całe mnóstwo prac, od których raczej się nie ucieknie. Jak jednak nie zwariować w tym wszystkim? Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia i nie zwariować przy tej okazji?

Zaplanuj swoje święta

Brzmi to co najmniej dziwnie, ale ma to sens. Zazwyczaj gdy zbliżają się święta rzucamy się do pracy, porządków i zakupów bez wcześniejszego przygotowania, a to najczęściej generuje nerwy, stres i co gorsza skutecznie psuje magię świąt. Najważniejsze jest więc odpowiednie rozplanowanie kolejnych działań w czasie przedświątecznym. Najlepiej byłoby stworzyć harmonogram prac i się go trzymać: kiedy i jakie porządki robić, kto zajmuje się zakupami, co trzeba kupić, jakie prezenty dla rodziny, jakie jedzenie i produkty będą potrzebne. Taka lista pozwoli nam na zachowanie porządku i jednocześnie zminimalizuje stres, a o to powinno przede wszystkim chodzić.

Stwórz listę prezentów

Niezależnie od tego czy mamy dużą, czy małą rodzinę, święta zawsze wiążą się z prezentami. Co za tym idzie, pojawia się problem z tym, co komu kupić, gdzie to znaleźć i kiedy zacząć za tym gonić. Zasada jest tutaj prosta: im wcześniej zaczniemy, tym będzie lepiej. Warto sobie zrobić listę prezentów, to znaczy wypisać wszystkie osoby, które chce się obdarować i prezenty jakie warto im kupić. W miarę możliwości takie zakupy można wykonać przez internet, co oszczędzi nam czasu, lub udać się do centrum handlowego, jeżeli mamy taką możliwość. Jednocześnie warto także pomyśleć o opakowaniach na prezenty – papier czy torby prezentowe będą tu jak najbardziej wskazane.

Lista prezentów świątecznych

Zrób harmonogram porządków świątecznych

Robienie porządków przed świętami to prawdziwa katorga i horror dla całej rodziny, szczególnie gdy zabieramy się za nie tuż przed Wigilią. Najlepiej pomyśleć o tym wcześniej i stworzyć sobie harmonogram prac do wykonania. Kiedy zajmiemy się ścieraniem kurzy? Kiedy będzie trzeba czyścić dywany? Kiedy będzie czas na pranie i porządki w garderobie? Robienie wszystkiego naraz tylko wywoła chaos, dobrze jest więc sobie wszystkie prace podzielić, a najlepiej porozdzielać poszczególne obowiązki pomiędzy członków rodziny.

Świąteczny wyjazd zaplanuj wcześniej

Jeżeli święta będziemy spędzać poza domem, najlepiej jest to zaplanować zdecydowanie wcześniej niż tylko na kilka dni przed. Wiele ofert na bożonarodzeniowe wyjazdy dostępnych jest już na kilka miesięcy przed samymi świętami, więc najlepszą opcją byłoby zaplanowanie tego wyjazdu właśnie wtedy, a przynajmniej na kilka tygodni przed, żeby potem nie było gonienia się z pakowaniem i myśleniem o tym, co trzeba ze sobą zabrać.

Kiedy zabrać się za przygotowania do świąt?

To zależy jakie czynności chcemy podjąć. Już na początku grudnia, czyli około trzech tygodni przed świętami warto jest pomyśleć o tym, jakie menu będziemy serwować w Wigilię,wtedy tez warto robić już zakupy pod tym kątem i jedynie te produkty, które mają krótką datę ważności czy szybko się psują zakupić dopiero tuż przed świętami. To też dobry czas na wysyłanie kartek świątecznych.

Na dwa tygodnie przed świętami dobrze jest zrobić rozeznanie wśród ozdób świątecznych i w razie potrzeby dokupić to, czego brakuje. Przejrzeć obrusy i sprawdzić czy trzeba je wyprać i wyprasować, a także wykonać najważniejsze porządki w domu.

Tydzień przed świętami warto poświęcić na samą dekorację domu czy mieszkania, jak również zająć się postawieniem i ozdobieniem choinki. W tym czasie dobrze jest też wykonać całą resztę zakupów, których nie można było zrobić wcześniej, a które potrzebne są jako świeże (wędliny, ryby itd.). To także dobry moment na to, by zacząć pieczenie i przygotowywanie posiłków już na samą wigilię – gotowanie zup czy pieczenie ciasta.

Dobre rozplanowanie przygotowań do świąt to podstawa. Zapobiegnie to niepotrzebnej gonitwie, nerwów oraz stresów, które w tym czasie są nam zupełnie niepotrzebne. Cieszmy się świętami i niech każdy z nas spędzi je jak najlepiej.

Podobne

jeden komentarz

  1. kuracjusz
    8 grudnia 2017 at 12:28 Odpowiedz

    Przygotować się trzeba, wiadomo, w końcu święta to wyjątkowy czas, a rozplanowanie działań to jednak podstawa, żeby nie dostać kota 😛

dodaj komentarz