TOP 10 Biura architektoniczne, projektowe w Polsce

Na przestrzeni lat obserwujemy jak zmienia się infrastruktura miast w Polsce i jak powstają nowe budynki. Styl architektoniczny we współczesnych czasach nie jest jednoznaczny. Teraz w nim się miesza, kombinuje, a architekci czerpią z tego co najlepsze w historii. Dzięki temu, mamy w naszym kraju takie budynki jak np. NOSPR w Katowicach czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Za takimi perełkami stoją najlepsze pracownie architektoniczne w Polsce.

Polska ma się czym pochwalić jeśli chodzi o projekty architektoniczne i zachwyca ich realizacjami cały świat. To dobrze dla nas, bo dzięki temu możemy obserwować jak pięknieje nasza okolica i żyjemy w ładniejszym, a także ciekawszym otoczeniu. Przedstawiamy ranking 10 najlepszych biur architektonicznych z Polski, które przyczyniają się do tych pozytywnych zmian w infrastrukturze naszego kraju.

Szkic projektu architektonicznego

1. Jems Architekci

Pracownia założona w 1988 roku w Warszawie święci triumfy w konkursach na najlepsze budynki i projekty architektoniczne. Między innymi otrzymali oni Nagrodę Roku SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich) za najlepszy obiekt architektoniczny w Polsce, czyli Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, które jest także uważane na najlepszy obiekt tego typu w kraju. Pomysły architektów z biura Jems zachwycają ascetyzmem, który mimo pozornej skromności, robi ogromne wrażenie.

2. Medusa Group

To biuro zostało założone przez Przemysława Łukasika i Łukasza Zygałę, i swoją siedzibę posiada w Bytomiu. Mają oni także wielu partnerów na terenie całej Polski i projektują budynki nie tylko na Górnym Śląsku. Ich zespół składa się z młodych i cenionych architektów z nowoczesnym podejściem do architektury użytkowej oraz mieszkaniowej. Znani są m.in. ze stworzenia projektu budynku firmy Infinite Dreams, który również został wyróżniony przez SARP.

3. KWK Promes

Szefem tej pracowni jest Robert Konieczny, światowej sławy architekt. KWK Promes zostało uznane przez jednego z najistotniejszych krytyków, Hansa Ibelingsa, za pracownię, która przyczyniła się do rozwoju współczesnej architektury europejskiej. Zaprojektowane przez Koniecznego Dom Aatrialny oraz Dom Ukryty zostały uznane za najlepsze budynki świata. Jeszcze innym znanym budynkiem, który wyszedł spod skrzydeł tego biura architektonicznego jest Centrum Dialogu Przełomy, należące do Muzeum Narodowego w Szczecinie.

4. Kuryłowicz & Associates

Ta warszawska pracownia jest współtwórcą obiektu Muzeum Historii Żydów Polskich, które oprócz tego, że jest budynkiem, to poprzez jego ciekawą formę, jest także swoistym pomnikiem. Nagród otrzymali co niemiara m.in. od wspomnianego wcześniej SARPu, za budynek wielofunkcyjny, a także dostali wyróżnienie od European Property Awards.

Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich

5. Konior Studio

To biuro architektoniczne założone w 1995 roku przez Tomasza Koniora, którego zespół liczy 20 architektów. Są twórcami projektów prawie 100 budynków, zarówno przeznaczonych do użytku publicznego jak i prywatnego. Jedną z największych ich realizacji jest budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Główna sala koncertowa NOSPR, dzięki jej konstrukcji, jest najlepiej udźwiękowioną salą muzyczną w Polsce.

6. WWAA

Jak można się domyślić po nazwie, to biuro architektoniczne z Warszawy. WWAA zdobywa liczne nagrody nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Warta uwagi jest Stacja Mercedes w Warszawie, która powstała na podstawie projektu właśnie z tego biura. Jej konstrukcja łączy w sobie wygląd warsztatu samochodowego oraz konstrukcji Mostu Poniatowskiego. Projektanci wykorzystali pomysł przetwarzania architektury i materiały, z których wykonana jest stacja, pochodzą z jej poprzedniej konstrukcji.

7. Tamizo Architects

Biuro projektowe Tamizo Architects szczególnie specjalizuje się w architekturze wnętrz. Oprócz tego tworzy projekty graficzne i zajmuje się wzornictwem przemysłowym. Zespół pracowni lubi prostotę, ale w ciekawym wydaniu. W swojej pracy korzystają przede wszystkim z takich tworzyw jak kamień, beton, drewno i szkło. Specjalizują się w tworzeniu nowoczesnych domów mieszkalnych, które spodobają się minimalistom.

8. WXCA

To pracownia, która nie boi się wyzwań. Ich projekt na nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego zdeklasował konkurentów i zajął pierwsze miejsce. Są także twórcami projektu Bałtyckiego Parku Sztuki w Estonii, którego część to pływające pawilony reprezentujące państwa bałtyckie. Zrealizowano w 2012 roku ich pomysł na obiekt muzeum w Warszawie – Miejsce Pamięci Palmiry, które świetnie współgra z otaczającą go przyrodą.

Wnętrze Muzeum Pamięci Palmiry projektu biura architektonicznego WXCAZdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości WXCA – Pracownia Architektoniczna

9. Kozień Architekci

Firma architektoniczna z Krakowa, która jest twórcą wielu projektów teatrów w Polsce m.in. okazałego budynku Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Obiekt nie tylko zachwyca z zewnątrz, ale i w środku. Właśnie za niego otrzymali nagrodę Projekt Roku 2005.

10. BXB Studio

Wyróżnione przez magazyn Wallpaper BXB Studio, zajęło w rankingu tego magazynu zaszczytne miejsce wśród 20 najlepszych na świecie pracowni architektonicznych. Bogusław Barnaś, założyciel biura, został określony jako jeden z obiecujących młodych architektów świata. Jego projekty łączą estetykę z praktycznością i to jest ich największy atut.

2 komentarze

  1. Edyta
    30 września 2016 at 10:33 Odpowiedz

    No no, widzę, że Polska też ma się czym pochwalić w tej kwestii… A które biuro projektowe stworzyło Cinibę? Jestem ciekawa

  2. Arielka
    29 listopada 2016 at 07:54 Odpowiedz

    Takie profesjonalne biuro pewni sobie liczy za usługi, ale lepiej zapłacić więcej i mieć pewności, że wszystko będzie zrobione dobrze niż przyoszczędzić i potem tego żałować.

dodaj komentarz