Poduszki powietrzne w podeszwie i inne rozwiązania dla butów sportowych

Dobre buty sportowe to podstawa, kiedy uprawiamy jakąś fizyczną aktywność. Producenci tego rodzaju obuwia dokładają wszelkich starań, by buty ułatwiały nam ten sportowy wysiłek. W tym celu stosuje się szereg różnych technologii, mających sprawić, by but był lżejszy, lepiej amortyzował, lepiej trzymał się na nodze i by niestraszne było mu żadne podłoże. Przyjrzyjmy się technologiom stosowanym przez czołowych producentów obuwia sportowego.

Nike Air

W przypadku obuwia sportowego Nike najbardziej istotną grupą systemów jest Nike Air. Na czym to polega? Otóż chodzi o zastosowanie dużej poduszki powietrznej umiejscowionej w pięcie lub śródstopiu podeszwy. Takie rozwiązanie, zastosowane w butach, które można obejrzeć na www.domodi.pl/buty/buty-damskie/buty-sportowe-damskie/nike-air-max, zapewnia doskonałą amortyzację. Innymi słowy, skutecznie łagodzi wstrząsy, dzięki czemu możemy uprawiać naszą sportową aktywność wygodnie i komfortowo praktycznie bez względu na to, z jakim typem podłoża mamy do czynienia.

System ten ma kilka wariacji, takich jak Total Air, w której poduszka umieszczona jest na całej powierzchni podeszwy, by zapewnić lepsze oparcie na całej długości stopy, lub Zoom Air, gdzie poduszka jest osadzona niżej w podeszwie, a ponadto jest cieńsza niż standardowa, co razem pozwala podnieść stabilność stopy.

Nike Shox

Ten system polega na tym, że w tylnej części butów zamieszczony jest specjalny moduł, na który składają się zwykle cztery puste kolumny z elastycznego materiału, takiego jak guma czy uretan. Ten sprytny patent pozwala nie tylko na skuteczną amortyzację wstrząsów na pięcie buta, ale jest również pomocny dla zapalonych biegaczy – poprzez oddanie zgromadzonej energii wspomaga w drugiej fazie biegu.

nogi w butach Nike

Phylon

To też zmyślne rozwiązanie stosowane w butach sportowych. Jest to syntetyczny materiał z wtłoczonymi pęcherzykami gazu, co zapewnia mu lekkość i dobre właściwości amortyzujące. Poprawia to elastyczność podeszew lekkich butów sportowych.

Nike Fuse

Ta technologia zasadza się na łączeniu odpowiednich syntetycznych materiałów w taki sposób, by osiągnąć wyjątkowo lekką konstrukcję buta przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej wytrzymałości. Oprócz tego owa metoda pozwala też na zapewnienie optymalnej cyrkulacji powietrza.

EVA

Tą nazwą określa się specjalną, wyjątkowo lekką poliuretanową piankę, stosowaną w tych elementach sportowego obuwia, które powinny szczególnie dobrze być dopasowane do stopy. Poprawia się w ten sposób zresztą zarówno dopasowanie jak i stabilność, a przy tym zmniejsza się wagę całkowitą butów.

adidasy

adiPrene

Ten system, będący jedną z technologii stosowanych przez Adidasa, opiera się na wbudowaniu w podeszwę środkową pod piętą lepkiego i elastycznego materiału o zwiększonej zdolności absorpcyjnej. Łatwo się on ugina i pochłania wstrząsy, dzięki czemu amortyzuje uderzenia pięty o podłoże. Na dodatek dobrze znosi wszelkie odkształcenia i bez problemu wraca do pierwotnego kształtu.

BOOST

Ten materiał amortyzujący składa się z tysięcy granulek TPU, które są niezwykle sprężyste i bardzo odporne na ścieranie i dynamiczne obciążenia przy jednoczesnej niskiej podatności na trwałe odkształcenia. Technologia ta opiera się na podzieleniu stałych granulek na tysiące mniejszych, co sprawia, że lepiej zbierają one i uwalniają energię, a to bardzo poprawia amortyzację.

Podobne

dodaj komentarz