Nauka jazdy na nartach – jak szukać instruktora? Co trzeba wiedzieć?

Prawie każdy, kto choć raz spróbował zimowego szaleństwa, powraca na stok co roku… Jak zacząć przygodę z narciarstwem? Jak znaleźć instruktora i o czym pamiętać przy jego wyborze? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Kto może uczyć nas jazdy na nartach?

Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby, które zaczynają swoją przygodę z narciarstwem jest przekonanie, że tego sportu możemy nauczyć się sami. Niestety nie… ani nasi bliscy, ani filmiki z YouTube’a nie są w stanie nauczyć nas bezpiecznego poruszania się po stoku. Nawet jeżeli, ktoś ma już spore doświadczenie w tej dyscyplinie, to przeważnie nie posiada wystarczającej wiedzy dotyczącej technik narciarskich. Dlatego, przynajmniej na początku tej przygody, warto zainwestować w lekcje z profesjonalnym instruktorem, który szybko zauważy nasze błędy i pomoże je wyeliminować.

Swoją zimową przygodę z narciarstwem warto rozpocząć w miejscu, gdzie nie tylko będziemy mogli skorzystać z pomocy instruktora, ale również będziemy mieli możliwość wypożyczenia niezbędnego sprzętu. Po co od razu inwestować w narty (które nie są tanie), jeśli nie wiemy czy w ogóle spodoba nam się ten sport… Jednym z takich miejsc jest bcamp.pl/zima, gdzie pod okiem profesjonalnego instruktora nauki jazdy na nartach będziemy mogli poddać się zimowemu szaleństwu. Zostaniemy tam również wyposażeni w profesjonalny sprzęt narciarski, który ułatwi nam pierwsze kroki na stoku.

narciarstwo-nauka-jazdy-na-nartach

Cechy idealnego instruktora narciarstwa

Na co zwrócić uwagę, szukając instruktora narciarstwa? Przede wszystkim na to, czy osoba ta posiada odpowiednie uprawnienia do nauki jazdy na nartach. Na stokach aż roi się od osób, które fałszywie podszywają się pod wykwalifikowanych instruktorów. Jak zatem rozpoznać prawdziwego instruktora? Profesjonaliści posiadają legitymację Polskiego Związku Narciarskiego Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa, uprawniającą ich do nauki zarówno dzieci jak i dorosłych.

Ponadto osoba, która będzie nas uczyć powinna być cierpliwa i sympatyczna, musimy ją polubić, aby ten sport był dla nas czystą przyjemnością. Równie ważne jest to, aby instruktor uczył nas różnych technik narciarskich, a nie ograniczał się tylko do jednej. Taka szeroka wiedza, okaże się bardzo przydatna na stoku. Należy także zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas instruktor narciarstwa posiada ubezpieczenie OC, które umożliwi nam ubieganie się o odszkodowanie w momencie wypadku.

nauka-jazdy-na-nartach-stok-zima

Pierwsze kroki na stoku ― o czym jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że jazda na nartach ma być dla nas przyjemnością. Dlatego powinniśmy zadbać głównie o swoje bezpieczeństwo i schować ambicje do kieszeni… przynajmniej na początku. Strome, zbocza gór nie będą dobrym pomysłem na naukę jazdy. Na początek lepiej wybrać łagodne stoki, tzw. „ośle łączki”, które pozwolą nam oswoić się ze sprzętem narciarskim oraz wyciągiem.

Pierwszy zjazd nigdy nie jest prosty, ale przy odrobinie chęci i koncentracji z pewnością szybko pokochamy ten zimowy sport.

Podobne

jeden komentarz

  1. Filipooo
    21 lutego 2019 at 07:46 Odpowiedz

    W tym roku nie udało nam się pojechać w góry, ale przyszły sezon jest nasz! Planujemy spróbować swoich sił nie tylko na nartach zjazdowych, ale i biegowych. Mam nadzieję, że nic nam nie pokrzyżuje planów i będziemy mogli pośmigać.

dodaj komentarz