Wiele mówi się o zdrowym odżywianiu o tym, co powinno się jeść i jakie produkty są zdrowe. Jednym z często wymienianych są ryby, które w zależności od gatunku i sposoby przyrządzenia, stanowią źródło witamin i minerałów niezbędnych dla naszego organizmu. Dlaczego jednak warto po nie sięgać?
Czy ryby są zdrowe?
Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – tak, ryby są zdrowe i każdy powinien po nie sięgać. Są one źródłem bezcennych witamin i minerałów, których ciężko szukać w innych produktach spożywczych. Często przeciwstawia się je innym typom mięs, stwierdzając, że przynoszą więcej korzyści. Jest w tym sporo prawy, ale pod kilkoma warunkami.
Przede wszystkim zdrowotne właściwości ryby będą zależały od jej gatunku (każda ryba może zawierać inne witaminy i minerały i nie wszystkie są zdrowe), a także od obróbki samego mięsa oraz tego, skąd je czerpiemy. Najzdrowsze są ryby świeże, pozyskiwane bezpośrednio od hodowców. Te z marketów i często przerabiane, marynowane i konserwowane w puszkach najczęściej nie tylko pozbawiane są zdrowych właściwości, ale mogą też szkodzić. Chcąc więc jeść ryby, należy robić to świadomie.
Jakie właściwości zdrowotne mają ryby?
Właściwości zdrowotne ryb są bardzo szerokie, działają one przeciwmiażdżycowo, chroniąc układ sercowo-naczyniowy, zapobiegając tym samym zawałom i udarom mózgu. Mają także działania przeciwzapalne oraz przeciwkrzepliwe. Często w kontekście ryb i ich właściwości zdrowotnych mówi się także o działaniach przeciwnowotworowych, pozytywnie wpływają też na układ nerwowy i wspomagają leczenie depresji.
Ryby powinni jeść chorzy na Hashimoto (www.zdroweporady.pl), zwłaszcza grillowane. Dzięki obecności kwasów omega-3, wspomagają one prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Ryby pomagają także w leczeniu chorób odpowiadających za nieprawidłowe działania układu odpornościowego oraz przy stanach zapalnych.
Obecność witamin D wapnia i fosforu wzmacnia kościec i wspomaga odbudowę komórek. W przypadku osób starszych kwasów omega-3 hamują rozwój Alzheimera i demencji, poprawiają wzrok i chronią przed osteoporozą.
Właściwości odżywcze ryb
Ryby w przeważającej większości są doskonałym źródłem wysokowartościowego białka, które jest o wiele łatwiejsze do strawienia, niż białko pozyskiwane z innych mięs. Istotne są także minerały, jak fosfor, potas, wapń, żelazo, jod, magnez, fluor czy kobalt oraz witaminy, szczególnie A, D, E oraz te z grupy B. Nie można zapomnieć również o często wymienianych kwasach omega-3, których my jako ludzie nie jesteśmy w stanie samodzielnie wytworzyć i konieczne jest dostarczanie ich razem z dietą. Najwięcej kwasów omega-3 zawierają rzecz jasna ryby.
Które ryby są najzdrowsze?
Ryby w naszej diecie są niezbędne i to zarówno w przypadku osób zdrowych, jak i chorych, mimo wszystko należy wiedzieć, po które warto sięgać. Należy pamiętać, że z powodu zanieczyszczeń wód, wiele zwierząt jest skażonych metalami ciężkimi jak choćby rtęcią. Dlatego warto dokładnie sprawdzać jakie ryby się wybiera. Za te najzdrowsze, czyli posiadające najwięcej składników odżywczych i jednocześnie najmniej skażone uważa się sardynki, śledzie, makrele, dorsze, pstrągi, mintaje i łososie.