W czym jest potas i magnez? Produkty zawierające magnez i potas

Potas i magnez to jedne z najważniejszych elektrolitów potrzebnych ludzkiemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Często przez stresujący tryb życia i nieodpowiednią dietę cierpimy na niedobór któregoś z tych pierwiastków.

Warto wiedzieć za co odpowiedzialne są potas i magnez oraz jakie mogą być objawy ich braku w organizmie. Każdy z nich musi być dostarczany organizmowi ludzkiemu w odpowiednich proporcjach. Czasem wystarczy wprowadzić kilka zmian w naszym sposobie żywienia i już będziemy czuć się zdrowiej.

W czym jest magnez i potas?

Za co odpowiedzialny jest potas?

Potas jest elektrolitem, który służy jako przekaźnik substancji odżywczych do komórek naszego ciała. Odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego, przez co wpływa na poprawę koncentracji. Jest także niezbędny do regulacji stopnia dotlenienia mózgu, gospodarki wodnej, ciśnienia krwi, wydzielania insuliny oraz pracy nerek. Kontroluje również pracę mięśni.

Jakie mogą być przyczyny niedoboru potasu?

Zbyt niskie stężenie potasu we krwi nazywane jest hipokaliemią. Może być ona skutkiem m. in. braku wystarczającej ilości potasu w zjadanym pożywieniu lub nadmiernej jego utraty z powodu częstych biegunek i wymiotów, anoreksji lub przy chorobach nerek.

Czym objawia się niedobór potasu?

Opuchlizna kończyn, bolesne skurcze mięśni nóg i zaparcia to jedne z bardziej zauważalnych objawów braku potasu w naszym organizmie. Dodatkowo skutkami jego niedoboru są nadciśnienie oraz kołatanie serca. Na dokładkę możemy czuć się podenerwowani i osłabieni. Jeśli któreś z tych objawów nas dotyczy, musimy koniecznie wyrównać poziom potasu w organizmie.

Czym jest magnez i za co odpowiada?

Magnez jest tak samo ważnym pierwiastkiem dla człowieka jak potas. Lista procesów, które reguluje jest bardzo długa. Wraz z wapniem uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych i jest budulcem kości oraz ścięgien. Jest odpowiedzialny za proces krzepnięcia krwi.

Magnez jest katalizatorem dla ponad 300 enzymów, wpływa na termoregulację ciała, zapobiega napięciu mięśniowemu, stymuluje pracę jelit, chroni przed stanami zapalnymi i zatruciami oraz przyczynia się do prawidłowej pracy naszego układu odpornościowego. A to i tak nie pełna lista zasług. Musimy więc kontrolować poziom magnezu w organizmie i dostarczać go w odpowiedniej ilości.

Z jakich powodów możemy cierpieć na niedobór magnezu?

Hipomagnezemia czyli niedobór magnezu, najczęściej jest skutkiem diety pełnej tłuszczów zwierzęcych i cukru. Problemy z przyswajaniem magnezu możemy mieć również gdy nadużywamy alkoholu lub kawy bądź z powodu stanu zapalnego jelit, a także choroby nerek.

Jakie objawy świadczą o niedoborze magnezu?

Ponieważ magnez jest tak cennym pierwiastkiem i reguluje tak wiele procesów w ciele ludzkim, objawów jego braku jest bardzo dużo. Drżenie i skurcze mięśni, drętwienie palców, wypadanie włosów i osłabienie paznokci, to tylko niektóre z negatywnych skutków. Za niski poziom magnezu źle wpływa na pracę naszego serca, możemy odczuwać kłucia, kołatanie, a także cierpieć na zbyt wysokie ciśnienie krwi. Innymi objawami są również: niepokój, depresja, osłabienie, zaburzenia wzroku, zawroty głowy, nadmierne pocenie się oraz wrażliwość na zmiany pogody.

Jakie są naturalne źródła potasu i magnezu?

Jak widzimy potas i magnez są niezbędne nam do życia, a więc musimy zadbać o odpowiedni poziom tych elektrolitów w organizmie. Jedzmy więc dużo naturalnych produktów, które są ich źródłami.

Potas występuje we wszystkich produktach, które nie są tłuszczami i cukrami. Najwięcej potasu zawierają owoce i warzywa w szczególności suszone morele i śliwki, a także awokado, banany, pomidory i ziemniaki. Bogatym źródłem są też zielone warzywa liściaste.

Najwięcej magnezu występuje m. in. w: kakao, nasionach słonecznika, kaszach gryczanych, migdałach, fasoli białej, orzechach, natce pietruszki i brązowym ryżu.

Starajmy się układać naszą dietę tak, by była bogata w produkty będące źródłem potasu i magnezu oraz innych elektrolitów, byśmy mogli utrzymać równowagę fizyczną i psychiczną. Jeśli jednak nasz problem jest poważniejszy i mimo naszych starań nie przyswajamy odpowiednio tych składników, skorzystajmy z rady lekarza lub farmaceuty.

jeden komentarz

  1. Gacek
    24 listopada 2016 at 11:25 Odpowiedz

    Jak zwykle kluczem do sukcesu jest zbilansowana, naturalna dieta.

dodaj komentarz