Spokojne i odludne miejsca na wakacje w Polsce — gdzie jechać?

Z powodu pandemii plany wakacyjne wielu osób musiały ulec drastycznym zmianom. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie zapomnieć o wyjeździe gdziekolwiek – w Polsce można znaleźć sporo ciekawych, odludnych i spokojnych miejsc, gdzie możliwe jest spędzenie czasu w wyjątkowy sposób. Gdzie warto jechać?

Roztocze – to warto zobaczyć

Pod nazwą Roztocze kryje się kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. Jest to spory obszar, obfitujący przede wszystkim w niezwykłe widoki o charakterze przyrodniczym, a fakt, że znajduje się tam kilka parków krajobrazowych, świadczy tylko dobitniej o walorach, jakie prezentuje ten teren. Rzecz jasna, miejsce to ma do zaoferowania znacznie więcej, co zobaczyć na Roztoczu przeczytaj na https://eu-eu.eu. Miejscowości warte odwiedzenia – Krasnobród, Górecko Kościelne, Zwierzyniec, Obrocz i jest to tylko kilka przykładów.

Pojezierze Drawskie

Pojezierze Drawskie to niezwykle piękna kraina, znajdująca się w województwie zachodniopomorskim o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, licznymi punktami widokowymi oraz szlakami dla wycieczek pieszych, rowerowych, konnych, a także z możliwością spływów kajakowych. Największą zaletą tego miejsca są liczne jeziora, będące prawdziwą gratką dla wędkarzy i żeglarzy. Oprócz tego wyróżnić warto liczne niewielkie miejscowości z zabytkową architekturą. Miejscowości, warte odwiedzenia – Połaczyn-Zdrój, Sławogród, Stare Drawsko, Czaplinek.

Osetnik, Górsko i inne małe miejscowości nadmorskie

Wyjazd nad morze i spokój? Jak najbardziej jest to możliwe, ale gwarantują to przede wszystkim niewielkie miejscowości, które nijak nie wpisują się w do kanonu turystycznego. To w takich miejscach jak Osetnik, Górsko, Kopalino, Piaski, Orzechowo, Trzęsacz, Dębki czy Mielenko można zażyć prawdziwego odpoczynku. Ich największą zaletą jest niewielka ilość turystów, więcej wolnej przestrzeni, spokój, a także często niższe ceny. Wiele z nich znajduje się wręcz w sąsiedztwie turystycznych gigantów, jednak nie spotkacie tam tłumów, a tym samym spacer po mieście czy wylegiwanie się na plaży nabiera zupełnie nowego wymiaru.

Brzeg nad morzem Bałtyckim

Pojezierze Brodnickie

W Polsce zdecydowanie nie brakuje pięknych przyrodniczych krajobrazów i kolejnym tego przykładem jest Pojezierze Brodnickie, zwane także „Małymi Mazurami” znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim. Można spotkać ponad 100 jezior, a największą zaletą tego miejsca to słabe zagospodarowanie turystyczne, które gwarantuje spokój i odizolowanie.

Znaleźć można tam Brodnicki Park Narodowy i liczne rezerwaty przyrodnicze, a osoby lubiące aktywność fizyczną mogą skorzystać tras górskich – zimą zjeżdżać na nartach, latem na zjeżdżalniach, do tego dochodzą też liczne trasy turystyczne, piesze i rowerowe. To także gratka dla zapalonych wędkarzy i żeglarzy, a miłośnicy przyrody i zabytków także znajdą coś dla siebie. Miejscowości warte odwiedzenia – Brodnica, Nowe Miasto Lubawskie, Kurzętnik, Jabłonowo Pomorskie

Góry Stołowe i Szczeliniec Wielki

Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce jest obszar Gór Stołowych, w którego obrębie znajduje się także Park Narodowy. Jest to pasmo górskie należące do Sudetów Środkowych, gdzie znajdują się unikalne na skalę europejską góry płytowe. To doskonałe miejsce na prowadzenie wypraw górskich, zwłaszcza w okolice Szczelińca Wielkiego i Małego, Błędnych Skał czy Narożnika. To także liczne zabytki z okolicznych miejscowości jak Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Wambierzyce, Karłowa. Turystyka opiera się na wspinaczce, trasach pieszych i rowerowych, narciarstwie biegowym oraz wspinaczce.

Podane wyżej przykłady nie wyczerpują w całości listy miejscowości i terenów, które są warte odwiedzenia na krótszy czy dłuższy wyjazd wakacyjny. W Polsce nie brakuje miejsc, w których można liczyć na spokój, uniknąć tłumów turystów i jednocześnie móc liczyć na ciekawe spędzenie czasu. Najlepiej sprawdzają się tutaj niewielkie miasta i wsie, a także sąsiedztwo dużych rezerwatów przyrodniczych.

Podobne

jeden komentarz

  1. Ksymena
    22 września 2022 at 12:38 Odpowiedz

    Jak wakacje na odludziu to tylko na Podlasiu 😉

dodaj komentarz