Najczęstsze przyczyny bezpłodności i niepłodności

Wiele par, bezskutecznie starających się miesiącami o dziecko, myśli, że ma problem z bezpłodnością. Tymczasem zdecydowana większość tych, którzy z jakichś powodów nie mogą zaznać smaku rodzicielstwa, boryka się jedynie z niepłodnością. To dobre wieści, ponieważ niepłodność jest odwracalna lub można wspomóc zapłodnienie, wykorzystując nowoczesne technologie, natomiast z bezpłodnością już nic nie da się zrobić.

Jakie mogą być przyczyny niepłodności u kobiet?

Przyczyny niepłodności, czyli czasowej niezdolności do spłodzenia potomstwa mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Najczęstszymi przyczynami niepłodności u pań są:

  • niedrożne jajowody – przyczyną niedrożności jajowodów mogą być zrosty pooperacyjne, stany zapalne lub endometrioza. W celu oceny drożności jajowodów wykonuje się badanie histerosalpingograficzne (HSG) lub laparoskopię. W przypadku stwierdzenia zaawansowanej endometriozy zaleca się zapłodnienie in vitro, w przypadku słabszej – inseminację;
  • zaburzenia owulacji – objawiające się nieregularnymi cyklami lub brakiem miesiączki. Najczęstszą przyczyną takich nieregularnych cykli jest zespół policystycznych jajników (PCOS), objawiający się tym, że w obwodzie jajnika układa się wiele pęcherzyków, wśród których brak pęcherzyka dominującego, z którego następuje owulacja. W tym przypadku owulacja stymulowana jest za pomocą odpowiednio dobranych środków farmakologicznych oraz wykonuje się tzw. monitoring cyklu;
  • zaburzona gospodarka hormonalna – za odpowiedni przebieg cyklu miesięcznego oraz prawidłowe zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy odpowiada cały zespół hormonów. Niedobór lub nadmiar jednego z nich, doprowadzić może do zaburzeń związanych z owulacją i problemów z zapłodnieniem, lub zagnieżdżeniem się zarodka, a nawet do wczesnego poronienia. Należy zbadać poziom prolaktyny, progesteronu, LH, FSH oraz TSH. Po wykryciu przyczyny niepłodności podaje się leki, prowadzące do ustabilizowania produkcji danego hormonu.

Lekarz ginekolog w kitlu leczący niepłodność

Co powoduje niepłodność u mężczyzn i jak temu zaradzić?

W przypadku mężczyzn niepłodność występuje w sytuacji, gdy nasienie posiada złe parametry. Najczęściej spowodowana jest ona zbyt małą ruchliwością plemników, zbyt małą ich ilością w nasieniu lub zbyt dużą gęstością płynu ejakulacyjnego. Czasem wystarczy zmienić dietę, zrezygnować z gorących kąpieli oraz nie dopuszczać do zbyt długich przerw pomiędzy kolejnymi aktami seksualnymi.

W innych przypadkach potrzebne jest wsparcie farmakologiczne, dzięki któremu parametry nasienia mogą znacznie się poprawić już po kilku miesiącach kuracji. Pamiętajmy, że w przypadku męskiej płodności ogromne znaczenie odgrywa stosowanie antybiotyków oraz używek (papierosy, alkohol), z których najlepiej zrezygnować przynajmniej na czas starań o dziecko.

Bezpłodność kobieca i męska – jakie są jej przyczyny?

Jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny bezpłodności to jest to albo operacyjne usunięcie wewnętrznych narządów rodnych kobiety, albo azoospermia u mężczyzny, czyli całkowity brak plemników w ejakulacie. W rzeczywistości jednak przypadki, w których naprawdę nie da się nic zdziałać za pomocą współczesnych technik medycyny należą do skrajności i w przypadku większości par, które bez skutku starają się o potomstwo mówimy raczej o niepłodności, a nie o bezpłodności.

Podobne