Czy można zajść w ciążę w czasie okresu?

Boisz się, że zajdziesz w ciążę uprawiając sex podczas miesiączki? Czy w ogóle jest taka możliwość, aby zajść w ciążę podczas okresu? Jeżeli posiadasz regularny cykl miesiączkowy, który wynosi 28 dni, płodne dni występują w połowie cyklu. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy cykl płata figle i ciężko określić jego dokładną liczbę?

Seks i okres – czy zdecydować się na seks podczas okresu?

Seks podczas okresu to nic złego. Dużo kobiet decyduje się na współżycie podczas miesiączki, ponieważ czują wtedy jeszcze większą chęć, stają się bardziej wrażliwe, a co za tym idzie, odczuwają większą przyjemność ze współżycia. Część kobiet nie boi się uprawiać seksu podczas okresu ponieważ wiedzą, że nie zajdą w ciąże. Istnieją również kobiety, które nie wyobrażają sobie intymnych relacji w tym wyjątkowym czasie ze względów higienicznych. Sama myśl powoduje odrzucenie, dlatego dużo par rezygnuje ze współżycia na czas miesiączki. Innym powodem może być zły stan zdrowia kobiety. Pamiętaj, że idealną formą zabezpieczenia na wypadek infekcji będzie prezerwatywa.

Para uprawiająca sex podczas okresu

Okres i ciąża – czy w czasie okresu można zajść w ciążę?

Większość osób odpowie, że nie. Jednak nie można mieć 100% pewności. Dlaczego?
Gdy kobieta ma regularny cykl miesiączkowy, składający się z 28 dni, jajeczkowanie pojawi się w połowie cyklu. Co jednak jeśli kobieta ma dużo krótszy cykl bądź jest on nieregularny? Występują przypadki, w których kobiety zaszły w ciąże podczas ostatnich dni miesiączkowania. Takich przypadków jest naprawdę niewiele, jednak występują i często są bardzo dużym zaskoczeniem dla obojga partnerów.

Jednym z powodów może być fakt, iż plemniki mężczyzny są w stanie przeżyć nawet 2-3 dni w drogach rodnych kobiety. Czas trwania gotowości komórki jajowej do zapłodnienia wynosi około 24 godzin. Jeżeli w organizmie zachodzą duże zmiany, a cykl jest nieregularny, może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. U kobiety występuje również krwawienie śródmiesiączkowe, które pojawia się w połowie cyklu. Wtedy również istnieje możliwość zajścia w ciążę.

Kobieta w ciąży

Jeżeli masz systematyczny cykl miesiączkowy i wiesz kiedy występują dni płodne, nie musisz się obawiać zajścia w ciążę, jeżeli zdecydujesz się na seks podczas okresu. Jeżeli jednak Twój cykl jest krótki lub bardzo nieregularny, nie możesz mieć pewności, że nie znajdziesz w ciąże podczas okresu. Jeżeli chcesz uniknąć niespodzianki i infekcji użyj prezerwatywy.

Krew jest drażniącą substancją, która może wywołać różne, nieprzyjemne infekcje na członku partnera. Mogą to być zaczerwienienia, bóle, szczypanie i pieczenie. Używając prezerwatywy masz prawie 100% pewności, że nie zajdziesz w ciążę podczas stosunku z partnerem. Pamiętaj o obserwowaniu swojego organizmu, to bardzo ważne przy planowaniu lub zapobieganiu ciąży. Tylko kobieta jest w stanie policzyć swój cykl miesiączkowy oraz zaobserwować wszystkie zmiany w organizmie. Dbaj o siebie, a w razie problemów ze zdrowiem kieruj się do lekarza ogólnego oraz ginekologa.

3 komentarze

 1. Renatka
  5 października 2016 at 13:23 Odpowiedz

  Hmm, myślę, że w każdym przypadku trzeba używać prezerwatywy, choć i ona nie daje 100% zabezpieczenia i pamiętajmy o tym.

 2. panienka z okienka
  6 października 2016 at 10:41 Odpowiedz

  Generalnie, to nie rozumiem po co dopuszczać do stosunku podczas miesiączki. Można się w te dni powstrzymać. Przecież tak jak wspominano w artykule – może dojść do infekcji. Poza tym – to niehigieniczne.

 3. andaluzyjka
  31 października 2016 at 17:23 Odpowiedz

  Nigdy nie można mieć 100% pewności, że nie zajdzie się w ciążę „kochając się” podczas okresu. Dla mnie jednak „te dni” to czas kiedy nie powinno uprawiać się seksu.

dodaj komentarz