Kradzież paliwa w firmie? Jak zapobiegać?

Nie zawsze możemy być pewni, że nasi pracownicy są względem nas całkowicie uczciwi. Czasami bowiem próbują dorobić sobie w nieco nielegalny sposób do swojej podstawowej pensji. Jeśli coś wzbudza nasze podejrzenie, to warto to sprawdzić. Nasze straty mogą być bowiem szczególnie dotkliwe, jeśli jesteśmy oszukiwanie na paliwie. Ceny benzyny nigdy nie są niskie, więc jest to spora pokusa dla wielu pracowników. Zobaczmy, w jaki sposób możemy się chronić przed oszustwem.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie możemy nikogo bezpodstawnie oskarżyć o kradzież. Musimy mieć twarde dowody. Ponadto, tak naprawdę, bardzo ciężko jest zauważyć utratę kilkudziesięciu litrów paliwa w krótkim okresie. Najlepiej wyposażyć się w odpowiednie urządzenia do kontroli zużycia paliwa z SRTime (przykład: www.srtime.pl/oferta/systemy-kontroli-zuzycia-paliwa/dokladnosc-pomiaru-zuzycia-paliwa/). W ten sposób będziemy mogli znacznie bardziej precyzyjnie określić, czy doszło do kradzieży.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, jednak najbardziej popularny są sondy, przepływomierze i specjalne szyny CAN. Pierwszy z tych sprzętów jest w stanie wskazać nam miejsce, w którym doszło do nieoczekiwanego ubytku paliwa. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ możemy znacznie lepiej wskazać winowajcę. Nie jesteśmy natomiast w stanie określić ubytku paliwa z najwyższą dokładnością. Jest to możliwe natomiast przy użyciu przepływomierzy, które jest w stanie czasami określić poziom paliwa nawet do 1/1000 litra. Najwięcej informacji uzyskamy natomiast ze specjalnej szyny CAN, która jest podłączona do wszystkich urządzeń elektrycznych i do GPS-u, dzięki czemu otrzymuje szereg informacji o pozycji pojazdu, zużyciu paliwa, pracy silnika czy nawet temperatury.

Inne Zabezpieczenia

Możemy wprowadzić również dodatkowe zabezpieczania, które same w sobie są bardziej zawodne, ale w niektórych przypadkach mogą być skuteczne. Wielu pracodawców montuje specjalne kratki w baku, które uniemożliwiają włożenie tam wężyka, za pomocą którego możliwe byłoby spuszczenie paliwa. Da się to zabezpieczenie obejść, jednak dla laika może być ono wystarczające. Kolejnym pomysłem mogą być karty paliwowe, na których zabezpieczona jest konkretna gotówka na paliwo, dzięki czemu możemy monitorować ubywanie pieniędzy. Oczywiście i tu istnieje możliwość malwersacji, jednak jest to dodatkowa kontrola, o której warto pamiętać.

Oszczędności na paliwie w dłuższym okresie mogą być naprawdę ogromne, więc opłaca się zainwestować swój czas i środki w to, by odpowiednio zabezpieczyć wszystkie firmowe samochody. W niektórych przypadkach może to być nawet kilkaset tysięcy złotych. Szczególnie powinny o tym pomyśleć wszystkie firmy transportowe, a także te, w których zatrudnia się mobilnych sprzedawców. Powyższe rozwiązania stają się w Polsce coraz bardziej popularne, ponieważ zyski są bardzo oczywiste.

Podobne

2 komentarze

  1. motylek
    5 października 2016 at 11:47 Odpowiedz

    Teraz to chyba nie ma miejsca gdzie nie kradną… takie czasy nastały.

  2. PinkPanter
    29 listopada 2016 at 09:15 Odpowiedz

    No t już jest szczyt wszystkiego!! Naprawdę ludzie nie mają wstydu.

dodaj komentarz