Jak sprzedać firmowy samochód?

Sprzedaż firmowego samochodu jest nieco bardziej skomplikowana niż sprzedaż auta przeciętnego Kowalskiego. Trzeba pamiętać o opłaceniu odpowiednich podatków lub umieć je obejść. Zatem jak sprzedać firmowe auto i gdzie wstawić ogłoszenia, aby szybko znaleźć kupców?

Gdzie sprzedać samochód firmowy?

Samochód firmowy to jedno z podstawowych narzędzi przedsiębiorcy i bardzo często jest on jednym ze składników majątku firmowego, co wiąże się z pewnymi komplikacjami, gdy chcemy go sprzedać. Ale o tym później… Teraz skupmy się na tym, gdzie sprzedać samochód firmowy?

Ogłoszenia motoryzacyjne warto dodać w kilku miejscach w internecie (niektóre z nich podano tutaj), tak, aby dotarły do jak największej liczby osób. Warto wybierać serwisy, które nie pobierają opłaty za dodanie ogłoszenia. Można też wrzucić informację o sprzedawanym samochodzie na swoją facebookową tablicę. Być może nawet nie wiemy o tym, że ktoś z naszych znajomych zamierza właśnie kupić auto.

Dodając ogłoszenie, pamiętajmy, aby zawierało ono kilka zdjęć, a także najważniejsze informacje o samochodzie. Przed wykonaniem zdjęć warto dokładnie wyczyścić auto, aby wyglądało atrakcyjniej. Sfotografowane powinny zostać także usterki, nie warto ich ukrywać — paradoksalnie, poinformowanie klientów o usterkach może budzić zaufanie.

Jak sprzedać firmowy samochód?

Jeśli kupiliśmy samochód na firmę, to w momencie sprzedaży należy pamiętać, że jest on składnikiem majątku firmowego, więc jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku dochodowego oraz VAT. A czy da się tego uniknąć? Tak, choć nie jest to proste. Pierwszym sposobem, na uniknięcie konieczności zapłaty podatku dochodowego jest wycofanie samochodu z firmy. Jednak, aby przychód był zwolniony z opodatkowania, musi minąć 6 lat od wycofania auta z firmy, a zazwyczaj nikt nie planuje sprzedaży samochodu 6 lat wcześniej…

Jest też druga możliwość. Możemy uniknąć płacenia podatku dochodowego, jeśli przekażemy firmowy samochód w formie darowizny. Warunkiem jest tylko przekazanie go osobie z pierwszej grupy podatkowej, czyli rodzicom lub rodzeństwu. A co z podatkiem VAT?

Sprzedaż firmowego samochodu a podatek VAT

Jeżeli samochód firmowy używany jest w działalności opodatkowanej, to sprzedaż takiego auta należy udokumentować fakturą VAT 23%. Tak samo wygląda to nawet wtedy, gdy podczas kupna w ogóle nie można było odliczyć podatku. Jest to szczególnie niekorzystna sytuacja dla przedsiębiorcy, na szczęście da się to obejść. Wystarczy, że najpierw przeniesiemy samochód do majątku prywatnego, a dopiero później go sprzedamy. Może się to jednak nie udać, jeśli odliczyliśmy VAT częściowo. Warto również pamiętać, że sprzedaż firmowego auta przed upływem 5 lat od zakupu może sprawić, że będziemy musieli zrobić korektę podatku VAT.

Jak widać, sprzedaż samochodu firmowego nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jednak, jeśli dobrze zagłębimy się w temat, będziemy w stanie sprzedać firmowe auto bez płacenia podatku dochodowego czy VAT.

Podobne

dodaj komentarz