Pizza to znana na całym świecie włoska potrawa, która kusi smakiem, wyglądem i zapachem. Chociaż kojarzona jest właśnie z Italią, jej początki sięgają aż starożytnego Egiptu. Idealna pizza kryje w sobie wiele tajemnic, a profesjonalni pizzaiolo niechętnie dzielą się z innymi swoimi przepisami. Poszukajmy jednak podpowiedzi, jak zrobić naprawdę dobrą pizzę.
Na czym piec pizzę?
Domowe pizze zazwyczaj piecze się w piekarnikach. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej temperaturze grzania. Jeszcze zanim włożymy pizzę do piekarnika, należy rozgrzać piekarnik do temp. 250-270’C. Jeżeli chodzi o program, ustawić trzeba termoobieg z grillem, jeśli takiego nie mamy, wystarczające będzie także góra-dół. Pozostaje jeszcze pytanie: na czym piec pizzę, żeby wyszła idealna, czyli taka jak we włoskiej restauracji? Według znanych pizzaiolo, kamień do pizzy uważany jest za podstawę, aby dobrze wypiec ciasto (sprawdź na https://artigiano.pl/9-kamienie-do-pizzy). Utrzymuje on stała temperaturę i gwarantuje równomierne rozprowadzenie ciepła. Dzięki temu, spód pizzy będzie lepiej wypieczony i chrupiący.
Jak zrobić ciasto na pizzę?
Ciasto to najważniejszy element każdej pizzy. Do jego przygotowania niezbędne będą taki składniki jak mąka, drożdże, cukier, sól, oliwa i woda. Konieczne jest odpowiednie zachowanie proporcji, dzięki temu wyrabiane przez nas ciasto będzie chrupiące. Wybierana mąka powinna mieć całkiem sporą zawartość glutenu. Zalecany jest zatem typ mąki 720, 650 lub 550. Używając mąki o niższym typie, uzyskamy pizzę puszystą, która też jest pyszna. Jeżeli chodzi o ilość, na pizzę cienką wystarczy 200-300 g mąki, natomiast na grubą 350-500 g.
Inne składniki występują w następujących proporcjach: 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka cukru, 25 g świeżych drożdży, kilka łyżek oliwy, około 250 ml wody.
Następnie przystępujemy do wyrabiania ciasta. Do mąki dodajemy oliwę i sól i energicznie mieszamy. W oddzielnej miseczce łączymy ze sobą drożdże, cukier i wodę. Po wymieszaniu składników odstawiamy miskę na około pół godziny. Po tym czasie, dodajemy rozczyn do mąki i wyrabiamy ręcznie ciasto. Powinno nam to zająć do 10 minut. Następnie przenosimy ciasto do misy posmarowanej oliwą i zostawiamy je na około 30 minut. Później formujemy je na kształt kuli i wałkujemy na cienki placek. Boki powinny być nieco grubsze, by farsz nie wypływał.
Co dodać do pizzy?
Farsz w znacznej mierze zależy od upodobań kulinarnych. Zazwyczaj pizzę smaruje się sosem pomidorowym i umieszcza się na nim dodatki. Może to być mięso, np. drób, wędliny, ale też ryby. Popularne są także pizze wegetariańskie, czyli takie z cukinią, bakłażanem, pomidorami, rukolą, oliwkami, papryką itd. Nie można zapomnieć także o serach. Na pizzę idealnie nadaje się mozarella, którą kroimy i rozkładamy na pizzy. Bardzo ważne jest także odpowiednie doprawienie. Tutaj prym wiodą takie przyprawy jak bazylia, oregano, różne mieszanki ziół itp. Nie należy oczywiście przesadzać z dodatkami, ponieważ pizza może nie być chrupiąca, a zamiast tego będzie zwyczajnie mokra. W doborze trzeba zachować miar. Jeśli wszystko już gotowe, pizzę można włożyć do piekarnika i czekać na efekt, a widoczny on będzie po ok. 15 minutach (dla pizzy cienkiej) lub po ok. 30 minutach (dla grubej pizzy).
Smacznego!
pizzaOLO
nigdy nie słyszalem o takim kamieniu. bede musial pomyslec o jego zakupie. czesto w domu pieczemy pizze, ale wiadomo, ze do takiej z pizzerii wiele jej brakuje