Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są elektrolity w organizmie, a to one przede wszystkim odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. Niedobór elektrolitów może skutkować wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, warto więc pamiętać o tym, by pilnować, aby były one na odpowiednim poziomie. Jak jednak to zrobić i o czym warto wiedzieć?
• Czym są elektrolity?
• Jak tracimy elektrolity?
• Niedobór elektrolitów – jakie są negatywne skutki?
• Jak uzupełnić elektrolity?
• Co zrobić, żeby nie dopuścić do odwodnienia?
Czym są elektrolity?
Mówiąc najprościej elektrolity to jony soli występujące we wszystkich płynach naszego ciała, krwi, osoczu, tkankach – jednym słowem wszędzie. Żeby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, to poziom jonów soli jakie w nim występuje, musi być odpowiedni, nie za duży i nie za mały. Tak jak w przypadku każdych innych nieprawidłowości, tak i tu odchylenia od normy mogą dać nieporządne, przykre, a czasem nawet groźne dla życia efekty. Elektrolity są odpowiedzialne za przenoszenie impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami i umożliwiają pracę mózgu dlatego wszelkie zakłócenia mają silne odbicie w całym naszym organizmie.
Jak tracimy elektrolity?
Możemy je tracić na kilka sposobów. Przede wszystkim najczęstszą przyczyną ich utraty jest duży wysiłek fizyczny, na przykład po intensywnym treningu. Innym przykładem mogą być różnego rodzaju choroby, gdy nasz organizm toczy walkę z infekcją i to na tym całkowicie się skupia. Bardzo często i łatwo można zaburzyć poziom elektrolitów w czasie upałów i nawet nie trzeba przy tym dużego wysiłku. Chodzi przede wszystkim o to, że tracimy wówczas sporej ilości wody, a razem z nią także jonów soli, które przecież są tak bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania ciała. Odwodnienie organizmu jest dla naszego zdrowia i życia bardzo niebezpieczne.
Niedobór elektrolitów – jakie są negatywne skutki?
Odwodnienie organizmu niesie ze sobą szereg niebezpiecznych następstw. Jednym z podstawowych objawów niedoboru elektrolitów jest ogólne osłabienie ciała i zmęczenie. Mogą się również pojawić zawroty głowy, nadciśnienie, drżenie mięśni czy omdlenia. Bardzo niebezpieczna jest również arytmia serca. Oprócz tego można także wymienić chociażby senność, mdłości czy obrzęk nóg. Nie powinniśmy do tego dopuścić, ponieważ może się to zakończyć, nawet w skrajnych przypadkach, śmiercią.
Jak uzupełnić elektrolity?
Można to zrobić na dwa sposoby – poprzez wypijanie płynów, a także przez prawidłową dietę. Powinno się pić dużo wody wysoko zmineralizowanej, ale można do tego również doliczyć soki pomidorowe, które są bogate w potas. Niedobór elektrolitów można także uzupełniać poprzez napoje izotoniczne. Jeżeli chodzi o prawidłową dietę, to trzeba pamiętać, by była ona bogata w sód, potas i magnez. Z tego też powodu warto sięgać po pomidory, banany, morele, pestki dyni, migdały czy kakao. Warto również jeść kaszę, groch, fasole i pieczywo razowe, a także produkty mleczne. Nie można też zapominać o rybach oraz owocach.
Co zrobić, żeby nie dopuścić do odwodnienia?
Żeby nie narażać się na przykre konsekwencje, najlepiej jest przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – pić dużo wody, szczególnie w upalne dni i w trakcie wysiłku fizycznego. Trzeba też unikać nadmiernego przebywania na słońcu i pamiętać o nakryciu głowy, przy okazji krem z filtrem także może pomóc. Powinno się także zrezygnować z treningu w czasie upałów. Warto też zadbać o odpowiednią dietę i zamiast słodkości, sięgać po owoce, jako źródło witamin i minerałów.
Adam
Ja staram się pić dużo wody, nie tylko ze względu na elektrolity, bo w ogóle powinno się dużo pić płynów dla prawidłowego funkcjonowania ciała.
Michalina
Najszybciej kupić elektrolity w aptece i rozpuścić je w wodzie. Ja tak zawsze robię jak jestem osłabiona.