Jak skutecznie uwolnić się z toksycznego związku?

Kiedy powinniśmy dostrzec, że tkwimy w wyniszczającej relacji? Jakie są symptomy destrukcyjnego związku? Jak znaleźć w sobie odwagę, aby żyć pełnią życia oraz gdzie szukać pomocy? Jeżeli zadajemy sobie takie pytania, warto jest też poszukać na nie odpowiedzi.

Jakie są objawy toksycznego związku?

Wbrew powszechnemu myśleniu, toksyczny związek to nie taki, w którym partner dopuszcza się przemocy. Wtedy mówimy o patologii związku, natomiast związek toksyczny to taki, który wyniszcza psychicznie. Pierwszym symptomem tkwienia w takiej relacji, powinien być moment, w którym zdajemy sobie sprawę z tego, że kochamy i nienawidzimy partnera zarazem. Już na sam rzut oka widać, że to chore i wykluczające się wzajemnie. Zdajemy sobie sprawę, że uczucie się wypaliło i nie ma sensu tego ciągnąć ale kierujemy się błędnym myśleniem, że nie moglibyśmy bez tej osoby żyć.

Najczęstszym objawem toksycznej relacji między partnerami jest chorobliwa i nieuzasadniona niczym zazdrość. Zwyczajne wyjście towarzyskie traktowane jest na równi ze zdradą, wobec czego musimy uciec się do kłamstwa, dlaczego wrócimy do domu później. Toksyczny partner często doprowadza do zerwania kontaktów ze znajomymi, a nawet członkami rodziny. W ten sposób dąży do tego, aby ukochany skazany był tylko na tą jedną osobę, zamykając go w ten sposób w niewidzialnym więzieniu.

Destrukcyjny partner to również taki, który próbuje nam wmówić, że bez niego nie damy sobie w życiu rady i jesteśmy na niego skazani. Niestety osoby o niskiej samoocenie, najczęściej wierzą w takie bajki i tkwią u boku „tyrana”.

toksyczny zwiazek-symptomy

Jak najlepiej zakończyć toksyczny związek?

Do zakończenia wyniszczającej relacji, trzeba dojrzeć. Poprzedzone jest to cierpieniem psychicznym, wieloma wyrzeczeniami ale niestety, jest to konieczne aby zrozumieć powagę sytuacji. Nie pomogą nam w tym osoby z najbliższego otoczenia bo na ich wołanie pozostajemy zawsze głusi. Trzeba mieć nadzieję, że przyjaciel, o którego się martwimy, szybko dostrzeże niepokojące symptomy i uwolni się ze złotej klatki, w której tkwi.

Jeżeli w związku nie układa się od dłuższego czasu, a wszelkie próby naprawienia błędów nic nie dały, to najwyższa pora przestać się oszukiwać. W podtrzymaniu decyzji o rozstaniu, pomoże wsparcie najbliższych, którzy pomogą nam wytrwać w tym trudnym zadaniu.

Jak radzić sobie po traumatycznym związku?

Niezależnie od tego, ile krzywd doznaliśmy od byłego partnera, taki związek zawsze jest traumatycznym przeżyciem i wpływa na nasze relacje z innymi. Odnówmy kontakty z osobami, z którymi jesteśmy skłóceni, wyjdźmy z nory i powróćmy do rzeczy, które sprawiały nam przyjemność, a z których zrezygnowaliśmy. Znajdźmy sobie zajęcie, pozwalające nam nie myśleć o problemie np. zacznijmy uprawiać sport, rozwijajmy swoją pasje i zainteresowania. Warto też skorzystać z pomocy z specjalisty, który podsunie nam nowe pomysły, jak radzić sobie z nową sytuacją.

Podobne