Jak schudnąć – systematyczne odchudzanie drogą do sukcesu

O odchudzaniu zapewne myśli niejedna kobieta, zazwyczaj jednak jest tak, że w tym procesie pojawiają się pewne kłopoty. Dlaczego odchudzanie jest takie trudne? Co jest tak istotne, aby wytrwać do momentu uzyskania oczekiwanych i upragnionych efektów oraz utrzymać pożądaną masę ciała? Jak skutecznie schudnąć?

Ile trwa odchudzanie?

Proces odchudzania jest długofalowy i wymaga od nas wiele wysiłku zarówno fizycznego jak i psychicznego. Większość osób chcących zmniejszyć swoją masę ciała oczekuje natychmiastowych rezultatów stosując „dietę cud”. Niestety, aby pozbyć się na stałe zbędnych kilogramów potrzeba na to czasu. Należy uświadomić sobie, że niekiedy na utratę niechcianych kilogramów będziemy potrzebować więcej czasu aniżeli potrzebowaliśmy na ich zgromadzenie. Wiele osób poddaje się już po kilku dniach lub tygodniach stosowania diety.

Odchudzanie to proces zmian

Podejmując decyzję o odchudzaniu równorzędnie podejmujemy decyzję o zmianie części naszego życia dotyczącej sposobu żywienia i aktywności fizycznej. Niezbędna w dotrwaniu do wyznaczonego celu jest systematyczność oraz stanowczość. Osoba, która chce schudnąć musi racjonalnie ocenić swoje możliwości zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Należy świadomie określić, na jakie zmiany możemy się zdecydować, czy będzie to całkowita modyfikacja naszego sposobu żywienia czy tylko cząstkowa. Na jak częstą i intensywną aktywność fizyczną możemy sobie pozwolić, aby zbyt szybko nie zniechęcić się do działania. Główną przyczyną bardzo wczesnej rezygnacji z odchudzania jest właśnie stawianie nierealnych celów.

Zdrowe jedzenie

Jak planować odchudzanie?

Osoby chcące uzyskać zbyt trudne do osiągnięcia efekty szybko się poddają gdyż ich motywacja spada w momencie, gdy nie są w stanie sprostać swoim założeniom. W długotrwałym i skomplikowanym procesie odchudzania (przykład: www.akademiadietetyki.pl/kurs-dietetyki-specjalistyczny/) kluczowe jest określenie rzeczywistego i możliwego do zrealizowania celu, do którego będzie się dążyć.

Aby działania z góry nie zostały skazane na niepowodzenie, ważne jest stosowanie się do zasad małych kroków. Oczywiście wraz z uzyskaniem poszczególnych, drobnych założeń, kolejnym krokiem jest stawianie przed sobą kolejnych coraz trudniejsze, które doprowadzą nas do ostatecznego celu. Systematyczność oraz determinacja w podjętym działaniu będzie większa, jeśli będziemy mogli już zobaczyć chociaż cząstkowe efekty naszych wyrzeczeń i trudów. Do wytrwania w odchudzaniu mobilizować może również wizja wymarzonej sylwetki oraz wsparcie ze strony rodziny i otoczenia.

Odchudzanie a motywacja

Budowanie postawy świadomej swoich możliwości oraz wewnętrzny zapał i motywacja na pewno pozwolą sprostać swoim założeniom i dotrwać do określonego celu. Należy pamiętać, że istotna jest nie tylko utrata masy ciała, ale również utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Pomimo tego, iż prawidłowo przeprowadzony proces odchudzania niekiedy jest długotrwały, unikniemy dzięki temu efektu jo-jo a nasze starania nie pójdą na marne. Nie oczekujmy więc błyskawicznych, a tym samym chwilowych rezultatów, ale postawmy realne cele i cierpliwie dążmy do ich realizacji.

Podobne

jeden komentarz

  1. pela
    5 października 2016 at 11:07 Odpowiedz

    Dokładnie. Ja kiedyś podjęłam próbę odchudzania ale źle na tym wyszłam, trzeba na ten temat czytać. Takie artykuły tez bardzo nakierowują bo bez żadnej wiedzy to niewiele można osiągnąć. Trzeba pytać doświadczonych.

dodaj komentarz