Co to znaczy ekologia? Jak dbać o środowisko?

Ekologia stała się w XXI wieku bardzo modnym trendem. Do bycia eko namawiają nas codziennie reklamy i programy life-stylowe. I trudno nie przyznać im racji! Troska o środowisko naturalne jest obowiązkiem każdego człowieka. Jednak nie każdy z nas wie jak prawidłowo dbać o otoczenie. W naszym artykule zaprezentujemy kilka sposobów na to, jak żyć w zgodzie z naturą każdego dnia.

1. Co to jest ekologia?

Ekologia to nauka zajmująca się strukturą i funkcjonowaniem przyrody. Bada oddziaływania między organizmami a środowiskiem w którym żyją. W powszechnym użyciu słowo „ekologiczny” ma szerszy i dość nieprecyzyjny sens znaczeniowy.

Często błędnie utożsamiane jest z pojęciem sozologia, czyli nauką o ochronie środowiska. Niektórzy mylą je także z ochroną środowiska samą w sobie. W języku potocznym oba terminy: „ekologia” i „ochrona środowiska” używane są zamiennie.

2. Jak być eko? Kilka prostych trików na dbanie o środowisko

⇒Segreguj śmieci
Na każdym osiedlu znajdziesz kolorowe pojemniki z dużymi logami oznaczającymi rodzaj odpadu, na który są przeznaczone. Niebieskie służą do wyrzucania papieru. To tam wrzucasz zapisane zeszyty, niepotrzebne notatki kartony czy teczki.

Pamiętaj, aby usunąć z nich wszystkie elementy niezrobione z papieru, np. zszywki czy ramki. Nie należy tam wrzucać pustych kartonów po napojach czy mleku!

Na ich magazynowanie przeznaczony jest pojemnik w kolorze żółtym, w którym lądują również puszki aluminiowe, stalowe opakowania po konserwach, zgniecione plastikowe butelki i opakowana po kosmetykach.

Kolory czerwony i biały zarezerwowane są dla szkła białego i kolorowego. Należy je utylizować w dwóch oddzielnych pojemnikach. Dużo tego prawda?

pojemnik do segregowania śmieci

Niektórzy mają poważne trudności z dopasowaniem rodzaju odpadu do koloru kontenera. Jak sobie pomóc? Segreguj śmieci już w domu!

Wygospodaruj sobie miejsce, w którym postawisz kilka osobnych worków czy pudeł na odpady. Dzięki temu łatwiej ci je będzie później wyrzucać do odpowiednich kontenerów.

⇒Oszczędzaj energię elektryczną
Aby zaopatrzyć twój dom w światło elektrownie muszą wyemitować do środowiska duże ilości dwutlenku węgla, co nie wpływa dobrze na atmosferę. Im większe jest zapotrzebowanie na energię elektryczną tym więcej CO 2 przedostaje się do otoczenia. Zapobiec temu procesowi możesz poprzez ograniczanie wykorzystywania światła.

Wielu z nas wydaje się to niemożliwe. Jednak jest to bardzo proste! Wystarczy codziennie pamiętać o wykonaniu kilku prostych czynności. Odłączaj nieużywane ładowarki i inne sprzęty elektryczne od źródła prądu! Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz na rachunkach ale także zapobiegniesz uszkodzeniu urządzenia w razie nagłej awarii.

świecąca się żarówka energooszczędna

Dużą część znajdującej się w twoim domu elektroniki ma zaprogramowany tryb czuwania. Oznacza to, że pobiera ona prąd nawet wtedy gdy nie jest używana.

Dlatego pamiętaj aby po każdym skorzystaniu z telewizora lub komputera sprawdzić, czy nie pali się na nim czerwona lub pomarańczowa lampka. Sygnalizuje ona przejście urządzenia do tego trybu.

Zaoszczędzić możesz również używając żarówek energooszczędnych. Są one droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jednak ta inwestycja szybko ci się zwróci.

⇒Kontroluj zużycie wody
Uwielbiasz długie gorące kąpiele? My również ale to nie wpływa dobrze ani na naszą skórę ani na środowisko. Zamiast wylegiwać się w wannie pełnej wody weź szybki prysznic. Ograniczysz tym samym jej zużycie i nie dopuścisz aby twoja skóra została wystawiona na długie działanie gorącej wody, która wysusza ją i podrażnia.

oszczędzanie wody

⇒Zrezygnuj z foliowych torebek
Proponowane w supermarketach plastikowe reklamówki jednorazowe to bardzo wygodne rozwiązanie. Jest ono jednak również bardzo niezdrowe dla środowiska. Popularna plastikowa na całkowite rozłożenie się potrzebuje mnóstwo czasu!

Więc zamiast inwestować, przy każdej wizycie w sklepie, w jednorazowe siatki lepiej zaopatrz się w ich lekki, materiałowy odpowiednik. Nie zajmuje on wiele miejsca, bez problemu zmieści się w twojej torebce. Ekologiczne torby są wygodne, modne i dostępne w wielu wzorach i kolorach. My widzimy same zalety, a Ty?

⇒Rower zamiast samochodu
Mamy wiosnę i piękną pogodę więc korzystaj z niej. Ekologicznie! Zrezygnuj z codziennych dojazdów do pracy samochodem i zaprzyjaźnij się z rowerem. To bardzo wygodny środek lokomocji. Łatwo go zaparkujesz i nie wydziela szkodliwych spalin. Nie trzeba go tankować, więc zaoszczędzisz na benzynie.

Podróżując rowerem nie musisz się codziennie przejmować tym, że utkwisz w korku i spóźnisz się do pracy. Twoje dwa kółka szybko ominą drogowe zatory i pozwolą zaoszczędzić cenny czas. Jazda na rowerze świetnie modeluje sylwetkę, poprawia krążenie i pomaga zachować formę na dłużej. Samo zdrowie!

Kobieta na rowerze

⇒Zaprzyjaźnij się z second-handem
Moda to twój konik? Uwielbiasz zakupowe szaleństwo? Może zamiast, jak zwykle, ruszyć na podbój sieciówek w poszukiwaniu super wystrzałowego ciuchu skierujesz się do second – handu? Tam również możesz wypatrzeć modowe cudeńka, w których zadasz szyku na imprezie czy podbijesz serce przystojnego mężczyzny.

Sklepy z odzieżą używaną to także dobre miejsce na oddanie rzeczy, które są już na Ciebie za małe lub po prostu ich nie chcesz. Jeśli nie są zniszczone, śmiało przekaż je do ciucholandu! Może rzecz, która pierwotnie miała trafić na śmietnik, poprawi komuś humor?

Podobne

2 komentarze

  1. iga
    30 września 2016 at 11:05 Odpowiedz

    Dzisiaj jest moda na bycie eko, na całe szczęście. Szkoda tylko, że czasami ludzie, którzy segregują śmieci, używają bawełnianych toreb i są super eko, jednocześnie rzucają papierki na ulicę etc. Z tego musimy się jeszcze wyleczyć.

  2. Toothy
    29 listopada 2016 at 08:03 Odpowiedz

    Dbajmy o środowisko bo inaczej ono zginie, a nam wtedy będzie bardzo trudno żyć.

dodaj komentarz