Jak pozbyć się zaskórników? Domowe sposoby na piękną cerę

Wszyscy, kobiety i mężczyźni, chcemy mieć piękną, nieskazitelną cerę, przy której nie musimy za wiele się napracować. Nie ma jednak cery idealnej, która się nie przetłuszcza, wysusza czy zanieczyszcza. Z tej przyczyny, powszechnym problemem są zaskórniki, które psują nasz wygląd i często ciężko się ich pozbyć.

Co to są zaskórniki?

Zaskórniki (inaczej wągry) to nic innego jak zanieczyszczone pory skóry. Powstają gdy łój, wraz ze zrogowaciałym naskórkiem, zatyka mieszki włosowe. Zaskórniki dzielą się na otwarte, wyglądem przypominające czarne kropki oraz zamknięte, wyglądające jak biała kaszka pod skórą. Są one bardzo podatne na zakażenia bakteryjne, które skutkują powstawaniem pryszczy i trądziku.

Skąd się biorą zaskórniki?

Nasza skóra posiada gruczoły łojowe, które zabezpieczają ją przed wysuszeniem. Produkują one tzw. sebum, czyli łój skórny, który tworzy warstwę chroniącą. Jeżeli hormony odpowiedzialne za regulację procesu wytwarzania sebum źle funkcjonują, łój blokuje się w porach i w efekcie powstają zaskórniki.

Mężczyzna oglądający zaskórniki na twarzy w lusterku

Od czego zależy nadmierne powstawanie wągrów?

Ilość wytwarzanego przez gruczoły sebum jest regulowana genetycznie. Z tego powodu, niektórzy ludzie prawie wcale nie mają problemów z zaskórnikami, podczas gdy inni mogą mieć ich aż zanadto. Mimo, że na uwarunkowania genetyczne nic nie poradzimy, możemy działać tak, by nie pogarszać sprawy i jak najlepiej zapobiegać tworzeniu się zaskórników.

Jak zapobiegać tworzeniu się zaskórników?

Aby jak najlepiej ustrzec się przed powstawaniem wągrów na twarzy, musimy używać odpowiednich kosmetyków. Nie mogą być zbyt tłuste ani zbyt wysuszające. Nieodpowiednimi kosmetykami do mycia twarzy są mydło i produkty zawierające alkohol. Istotnym jest, aby regularnie złuszczać skórę twarzy, co pozwoli na usunięcie martwych komórek naskórka.

Czy istnieją domowe sposoby na usunięcie zaskórników?

Gdy mamy problem z zaskórnikami, przyjść nam z pomocą może kosmetyczka, która profesjonalnie oczyści nam skórę twarzy. Nie za każdym razem jednak, musimy biec do salonu kosmetycznego. Istnieją także domowe sposoby, które możemy zastosować w walce z wągrami.

Zabieg kosmetyczny

Czego nie robić podczas domowej „bitwy” z zaskórnikami?

Z pewnością nie usuwajmy wągrów sami poprzez wyciskanie. Możemy w ten sposób tylko pogorszyć sprawę, wprowadzając bakterie. Nie wykonujmy także samodzielnie tzw. parówek, które polegają na rozszerzaniu porów pod wpływem wysokiej temperatury pary. Możemy sobie zaszkodzić i trwale powiększyć pory skóry.

Czy w walce z zaskórnikami pomoże nam domowy peeling?

W pozbywaniu się zaskórników bardzo pomocne jest oczyszczanie twarzy poprzez regularne wykonywanie peelingu. Tego typu kosmetyk możemy przygotować sobie sami, np. zalewając ryż lub płatki owsiane na parę godzin mlekiem, następnie blendując miksturę na papkę. Podczas wieczornego oczyszczania twarzy, należy nałożyć domowy peeling na twarz i okrężnymi ruchami ścierać stary naskórek. Warto taki zabieg wykonywać dwa razy w tygodniu.

Tonik własnej roboty pomoże nam pozbyć się zaskórników?

Do codziennego oczyszczania twarzy bardzo dobry będzie domowy tonik. Przeciwko zaskórnikom skuteczne działa tonik aspirynowy. Aby go przygotować rozpuśćmy w 100 mililitrach wody od 15 do 20 tabletek aspiryny. Trzymajmy go w lodówce i nie dłużej niż przez dwa tygodnie. Używajmy co wieczór przed pójściem spać.
Inną propozycją może być tonik z liści laurowych, bardzo dobrze oczyszczający cerę tłustą i mieszaną. 250 mililitrami wrzącej wody zalewamy około 3 suszone liście laurowe. Po ostygnięciu płynu, możemy zacząć go używać. Co trzy dni róbmy nowy, gdyż po takim właśnie czasie, tonik traci swoje właściwości.

Naturalne składniki do stworzenia toniku kosmetycznego, leżące na stole

Jak wykonać domowy zabieg OCM, aby pozbyć się zaskórników?

Zabieg OCM (Oil Cleansing Method) to oczyszczanie twarzy specjalnie przygotowanym olejem, przy użyciu ściereczki z mikrofibry. Mieszankę tworzymy poprzez połączenie oleju konopnego z olejem rycynowym i pichtowym (w proporcjach 70/20/10). Pamiętajmy, aby stosować go delikatnie i nie ścierać skóry za mocno. Olej ten głęboko i dokładnie oczyszcza, a dodatkowo zostawia na skórze lekką warstewkę ochronną, wzmacniając ją i chroniąc przed tworzeniem się kolejnych zanieczyszczeń.

Mnóstwo osób posiada problemy z cerą. Wśród nich zaskórniki, to jedne z bardziej popularnych kłopotów. Pamiętajmy o codziennej pielęgnacji skóry twarzy, dobierzmy odpowiednie metody, a na pewno stan naszej cery znacznie się poprawi i nieprzyjemne zaskórniki pójdą w niepamięć.

Podobne

5 komentarzy

  1. alga
    26 września 2016 at 12:55 Odpowiedz

    gdyby to tak działało rzeczywiście… Staram się czyścić twarz i dbać o to, by ją złuszczać i tak dalej, ale problem nie mija i w sumie już chyba tej walki nie wygram.

  2. marzyciel
    28 września 2016 at 10:24 Odpowiedz

    Nie jest to łatwa walka, jak wynika z tekstu. Nie należy się jednak poddawać. Jedna dobra metoda jest lepsza od dziesiątek super sposobów.

  3. Nadia Wójtowicz
    4 października 2016 at 13:46 Odpowiedz

    Są takie plastry, które pomagają walczyć z zaskórnikami. U mnie one przynoszą efekty i tylko z nich korzystam.

  4. ale,ale,ale
    5 października 2016 at 13:45 Odpowiedz

    Nawet jak nie mamy większych problemów z cerą to trzeba o nią dbać, nawilżać i złuszczać, żeby właśnie nam się tych zaskórników najmniej pojawiało, bo potem jest już ciężko się ich pozbyć…

  5. maninka
    4 marca 2019 at 14:44 Odpowiedz

    Świetne porady! Muszę je wszystkie wypróbować! Ciekawa jestem czy to coś da 🙂

dodaj komentarz