Czym zajmuje się firma geotechniczna?

Chcąc wybudować dom lub jakikolwiek inny budynek musimy wykonać badania geotechniczne. Jest to wymóg konieczny, bez którego nie wolno nam legalnie rozpocząć budowy. Przeprowadzaniem badań geotechnicznych zajmują się specjalistyczne firmy. Na czym polegają tego typu badania, czemu służą i dlaczego są tak ważne?

Kto wykonuje badania geotechniczne?

Badania geotechniczne wykonywane są najczęściej przez profesjonalne firmy zatrudniające m.in. geologów. Oprócz badań, firmy te zajmują się także projektowaniem rozwiązań, które pozwalają na postawienie budynku w danym miejscu. Planując budowę warto poszukać firmy, która działa kompleksowo i po przeprowadzeniu badań geotecznicznych zajmie się również wykonaniem prac budowlanych przy zastosowaniu odpowiednich technologii. Jedną z firm, które świadczą tego typu usługi geotechniczne i nie tylko jest na przykład Keller.com.pl. Warto zapoznać się z ofertami tego typu przedsiębiorstw odwiedzając ich strony internetowe oraz czytając opinię ich klientów.

Czym są badania geotechniczne?

Badania geotechniczne polegają na wykonywaniu odpowiedniej głębokości odwiertów, które pozwolą na zbadanie ziemi znajdującej się w miejscu, w którym planujemy postawić budynek. Należy wykonać przynajmniej trzy otwory badawcze, których głębokość będzie sięgać na przynajmniej 2 metry poniżej przewidywanego poziomu posadowienia fundamentów. Z wykonanych odwiertów pobiera się próbki ziemi i wody w celu ich zbadania. W niektórych sytuacjach, gdy geolog przeprowadzający badanie nie jest pewny co do właściwości gleby znajdującej się w otworach, przekazuje je do dalszych badań w specjalistycznym laboratorium.

Dlaczego konieczne jest przeprowadzenie badań geotechnicznych?

W badaniach geotechnicznych najważniejszą część stanowią wnioski. Na ich podstawie można w sposób prawidłowy i bezpieczny zaprojektować fundamenty budynku. Badania te dają również odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest podpiwniczenie danej nieruchomości. Dzięki wynikom badań geotechnicznych ustala się jak głęboko mogą sięgać fundamenty, jaki rodzaj fundamentów oraz ich izolacji zastosować, a także czy istnieje możliwość zastosowania systemu odprowadzania deszczówki do gruntu. Wnioski z tych badań należy wziąć pod uwagę także podczas planowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jak ważny jest wybór właściwej firmy geotechnicznej?

Budowanie domu lub jakiegokolwiek innego budynku jest zadaniem niosącym za sobą bardzo dużą odpowiedzialność. Liczą się nie tylko koszty związane z budową, ale także bezpieczeństwo i komfort użytkowania mającej powstać nieruchomości. Te argumenty powinny być wystarczające do podjęcia decyzji o wyborze jak najlepszej firmy geotechnicznej. Dzięki takiej współpracy możliwe jest uniknięcie wielu dodatkowych kosztów lub nawet rezygnację z zakupu ziemi, jeśli badanie wykaże istotne wady gruntu.

Badania geotechniczne z jednej strony mogą zapobiec katastrofie budowlanej, a z drugiej pozwolić na spore oszczędności. Zdarza się, że w ich wyniku zostaną odkryte pokłady piasku, które można wykorzystać podczas budowy nieruchomości.

Podobne

dodaj komentarz