Zawiasy meblowe, drzwiowe – co musisz wiedzieć?

Wypadające zawiasy, przekrzywione drzwi w meblach? Chyba wszyscy znamy koszmar źle dobranych zawiasów. Na szczęście współcześnie można znaleźć wiele modeli, które spełnią nasze oczekiwania i nie zniszczą naszych mebli. Z tego tekstu dowiecie się wszystkiego o zawiasach meblowych i drzwiowych. Ten praktyczny przewodnik pozwoli Wam oszczędzić czas i pieniądze. Warto więc zacząć lekturę.

1. Dlaczego warto wybierać profesjonalne zawiasy?

Na półkach sklepowych znaleźć możemy oczywiście mnóstwo zawiasów i większość z nich wygląda całkiem dobrze, jednak ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Z tego powodu zawiasy do drzwi lub mebli najlepiej kupić w specjalistycznych hurtowniach (przykład: www.domator.net.pl/category/zawiasy), gdzie będziemy mieć pewność, że metal użyty do ich produkcji ma odpowiednią wytrzymałość, a sam montaż zawiasów będzie prosty. W innym wypadku możemy się niestety liczyć z tym, że drzwi będą się z czasem coraz bardziej wykrzywiać lub mogą całkowicie spaść.

meble kuchnia

2. Jak wybrać zawiasy do szafek?

Zanim kupimy odpowiednie zawiasy musi przede wszystkim określić, z jakich materiałów wykonane są drzwiczki naszej szafy. Na rynku znajdziemy bowiem zawiasy, które będą specjalne dedykowane dla szafek drewnianych, z płyty wiórowej, z ramką drewnianą czy ze szklanymi drzwiczkami. Zawiasy odróżniają się od siebie również stopniem otwierania drzwi. Warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób nakładane są drzwiczki, ponieważ również to pomoże nam wybrać odpowiednie zawiasy do naszego zastosowania. Jakie rodzaje możemy w tym przypadku wyróżnić?

 • nakładane – to rodzaj drzwi, które całkowicie wystają poza szafkę. Zawiasy są montowane w ten sposób, że po otwarciu drzwiczek, powstaję między nimi i szafką wolna przestrzeń;
 • bliźniacze – drzwi nakładane są na boczne zawiasy, a przy zamknięciu opierają się o środkową część;
 • wpuszczane – w tym wypadku drzwi znajdują się całkowicie wewnątrz szafki
 • składane – mamy do czynienia z dwoma skrzydłami drzwi.

3. Gdzie sprawdzą się zawiasy o zerowym uskoku?

Takie zawiasy sprawdzą się bardzo dobrze w przypadku szuflad wewnętrznych, które mają bardzo szeroki kąt otwarcia. Jeśli zastosujemy zawiasy o zerowym uskoku, to będziemy mogli zrezygnować z dodatkowych listew dystansowych.

4. Jakie zawiasy do drzwi?

W przypadku drzwi możemy wybrać miedzy zawiasami ukrytymi i wierzchnimi. Czym się od siebie różnią. Te pierwsze są nieco droższe i stosuje się je tylko w drzwiach bezprzylgowych. Zawiasy są zamaskowane dzięki specjalnej opasce. Daje to bardzo estetyczny efekt.

Drugiem rozwiązaniem są klasyczne zawiasy wierzchnie, które charakteryzują się specjalnymi bolcami, na które nakładane są drzwi. Można jest stosować zarówno w drzwiach przylgowych, jak i bezprzylgowych.

Podobne

2 komentarze

 1. fachman
  22 września 2016 at 16:16 Odpowiedz

  zawiasy meblowe to temat rzeka, wiem bo pracuję przy tym ale w artykule prosto i szybko, fajnie opisany temat

 2. domownik
  28 września 2016 at 10:45 Odpowiedz

  Zawiasy nie mniej ważne od płyty meblowej. Nie ropzpadają się po kilku latach to wtedy masz pewność, że kupiłeś właściwe.

dodaj komentarz