Jak wybierać meble dziecięce, czym kierować się wybierając meble dla dzieci?

Umeblowanie pokoju dziecka to duże wyzwanie. Jakie meble powinny się w nim znaleźć i jakie powinny mieć cechy? Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę?

Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli dla dziecka?

Meble w pokoju dziecka powinny przede wszystkim być bezpieczne. Nie chodzi tu tylko o to, by unikać ostrych krawędzi czy mało stabilnych elementów, ale również o same materiały, z których meble są wykonane – powinny być możliwie jak najbardziej naturalne oraz, oczywiście, wytrzymałe. Liczy się też praktyczność – możemy wybrać meble, które, jak te prezentowane na atbmeble.pl/strefy-zycia-2/meble-dzieciece, z biegiem czasu będzie można przystosować do nowych funkcji, przez co nie będziemy ich musieli od razu wymieniać, gdy dziecko trochę podrośnie.

Jakie łóżeczko dla dziecka?

Łóżeczko to pierwszy mebel, jaki trzeba dziecku sprawić, w końcu to w nim będzie przez pewien okres spędzało większość czasu. Najczęściej wybieranym przez rodziców modelem jest łóżeczko szczebelkowe, ale tak naprawdę możliwości jest więcej. Za naszą decyzją powinny stać względy praktyczne, na przykład łóżeczka turystyczne są wyjątkowo wygodne w składaniu i przenoszeniu.

Podstawową kwestią jest rodzaj materaca. Powinien być elastyczny, aby dopasowywał się do dziecka. Jeśli chodzi o materiał, to lateks jest szczególnie polecany. Podpiera ciało w każdym punkcie bez względu na jego pozycję. Dobrze też sprawuje się w wymianie ciepła i wilgoci z otoczeniem, to znaczy chłodzi gdy jest ciepło, a ogrzewa, gdy jest chłodno. Poza tym taki materiał jest bardzo higieniczny – nie rozwijają się bakterie i inne mikroorganizmy.

Jako rodzice, możemy ułatwić sobie nieco życie, dlatego wybierając łóżeczko, warto zainteresować się, czy ma ono dodatkowe udogodnienia konstrukcyjne. Przede wszystkim chodzi tutaj o możliwość regulacji poziomu, na którym układamy dziecko. Nowo narodzone niemowlę nie wykazuje się jeszcze dużą aktywnością ruchową. Nie ma więc zagrożenia, że wypadnie z łóżeczka, toteż możemy układać je na najwyższym poziomie. Nie będziemy musieli się do niego mocno schylać, a w końcu o kręgosłup trzeba dbać. Z biegiem czasu, kiedy dziecko zacznie być bardziej ruchliwe, obniżymy poziom, zapewniając mu w ten sposób bezpieczeństwo.

Innym udogodnieniem wartym uwagi są wyjmowane szczebelki (albo, w innych modelach, opuszczany bok). To praktyczne rozwiązanie oddaje nieocenione zasługi, kiedy już maluch zaczyna chodzić. Zresztą, jeśli naprawdę chcemy mieć mebel, który będzie można z biegiem czasu dostosowywać do rosnącego dziecka, powinniśmy zdecydować się na łóżeczko, które ma możliwość przekształcenia go w tapczanik.

Łóżeczka mają też inne „bajery” – na przykład kółka albo bieguny, a nawet wmontowane szuflady, bardzo przydatne, bo można mieć ubranka i akcesoria do pielęgnacji dzidziusia zawsze pod ręką, bez potrzeby szukania ich po domu.

pokój dziecięcy

Jaką wybrać szafę do pokoju dziecka?

Szafa to poważny zakup, najlepiej więc kupić taką, która będzie uniwersalna, to znaczy dobrze będzie pasować zarówno do pokoju małego dziecka jak i nastolatka. Dlatego lepiej nie przesadzać z intensywnymi barwami. Rozsądniejszym rozwiązaniem będzie szafa z neutralnym kolorystycznie frontem, wzbogaconym jedynie o barwniejsze elementy (na przykład fronty szuflad).

Oczywiście ze względu na bezpieczeństwo dziecka szafa powinna też być przede wszystkim stabilna. By wykluczyć możliwość jej przewrócenia, można przymocować ją do ściany. Dobrym pomysłem jest też system spowalniania drzwi – dziecko nie będzie nimi trzaskać.

Jaka komoda do pokoju dziecka?

Komoda jest meblem wielofunkcyjnym. Oczywiście służy temu, by móc schować w niej różne rzeczy, ale początkowo wykorzystuje się ją też często do przewijania dziecka. Jeśli my też będziemy jej używać w tym charakterze, trzeba to wziąć po uwagę i przypilnować, by jej wymiary były do tej roli dostosowane. Przewijak powinien się mieścić na niej w całości, bo jeśli jakaś jego część będzie wystawała poza blat, może się zsunąć.

Komody mogą mieć półki lub szuflady. Te z szufladami są uważane za praktyczniejsze, bo gdy dziecko trochę podrośnie, mogą stanowić przydatny schowek na zabawki.

Podobne

2 komentarze

  1. jakość!
    26 lutego 2019 at 08:22 Odpowiedz

    Niezwykle ważna w meblach dziecięcych jest jakość! One muszą znosić uderzanie zabawkami, gryzienie. Co więcej, nie powinny ulegać zniszczeniu, żeby nie zagrażać maluszkom. Zwracajcie uwagę na to, jakich farb użyto do ich pomalowania, czy mają atesty itp.

  2. Klaudiusz
    30 stycznia 2023 at 09:47 Odpowiedz

    No łóżeczko to musi być dość wysokie i mocne. A co do materaca, to warto sprawdzić w sklepie jak się konkretny rodzaj zachowuje

dodaj komentarz