Zaczynasz przygodę z ogrodem? Podstawowe narzędzia do ogrodu!

Pielęgnacja ogrodu wymaga od każdego nie tylko chęci i zapału, ale też odpowiednich narzędzi, które ułatwią nam zadbanie o nasze otoczenie. Dbanie o zieleń nie jest takie proste, jak to mogłoby się wydawać. Na szczęście jest wiele akcesoriów, które znacznie nam w tym pomogą. Jakie narzędzia ogrodnicze warto mieć?

Jak wybrać narzędzia do ogrodu?

Wybór odpowiednich narzędzi do ogrodu uzależniony jest od tego, co w nim mamy i jaki efekt chcemy uzyskać. Inne narzędzia przydadzą się do dbania o trawnik, inne do pielęgnacji rabat, a jeszcze inne do przycinania drzew czy krzewów. Zakup takich akcesoriów powinien być więc dobrze przemyślany i warto wcześniej zapoznać się z ofertą takich specjalistycznych przyrządów.

Wybierając je, trzeba zwrócić uwagę na wiele praktycznych cech, które ułatwią nam pracę na działce czy w sadzie. Narzędzia do ogrodu muszą być dobrze wykonane (przykład: koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-do-ogrodu), ponieważ będą one służyły przez długie lata. Prace w ogrodzie są sezonowe, ale intensywne, dlatego jakość materiałów, z których zostały wykonane narzędzia, jest bardzo istotna.

Grabie, łopatka i kwiaty

Obecnie większość sprzętów tego typu wyprodukowanych jest z tworzyw sztucznych (głównie z poliamidów z włóknem szklanym, węglowym czy duraluminium), które wyróżniają się wysoką wytrzymałością, ale nie tylko. W pracy w ogrodzie ważne jest, by narzędzia ręczne były po prostu lekkie. Zakładając, że w sezonie spędzimy wiele godzin na pracach ogrodowych, na pewno odczują to nasze ręce, dlatego warto wybierać narzędzia, które są lekkie. A takie są właśnie te wykonane z tworzyw sztucznych.

Zadaniem narzędzi jest zminimalizowanie wysiłku użytkownika, dlatego tak ważna jest ergonomia. Akcesoria do ogrodu nie powinny dodatkowo obciążać ich posiadacza, powodować bólu rąk czy drobnych urazów. Wybierając narzędzia ręczne, warto zwrócić uwagę na ich kształt, to jak zostały dopasowane do ręki, czy doskonale w niej leżą, czy nie wypadają. W przypadku niektórych narzędzi, mowa tu głównie o uchwytach, istotna będzie gumowa powierzchnia, która zabezpieczy przed ślizganiem i wypadaniem tego przyrządu z rąk. Jeśli więc wybieramy szpadle czy grabie, warto sprawdzić, czy trzonki mają takie gumowe pokrycie.

Narzędzia wykonane z tworzyw sztucznych mają jeszcze więcej zalet. Poza odpornością na uderzenia czy łamanie i lekkością, narzędzia takie nie korodują, a to oznacza, że odpowiednio zakonserwowane po sezonie, mogą nam służyć jeszcze przez wiele, wiele lat. Warto to wiedzieć wybierając takie przyrządy, by nie było potrzeby wymiany akcesoriów ogrodowych co rok.

Jakie podstawowe narzędzia ogrodowe?

Osoby, które dopiero planują założenie ogrodu, będą musiały zrobić listę potrzebnych narzędzi, a będzie ona na pewno długa. W każdym ogrodzie nie może bowiem zabraknąć podstawowych przyrządów, które umożliwią sprawną pracę na terenie wokół domu. Które z nich trzeba mieć?

Kolaż szpadel, szufla, grabie

  • Grabie – to chyba najbardziej oczywisty sprzęt w każdym ogrodzie. Są one wykorzystywane zarówno w ogrodnictwie, jak i w rolnictwie, w zależności od wybranego rodzaju grabi. Mogą one być drewniane i te najczęściej wykorzystuje się do prac żniwnych i łąkowych. Najczęściej umożliwiają one zgarnięcie siana z ziemi. W ogrodzie przydatne będą grabie metalowe, dzięki którym będzie można rozdrobnić glebę i zasadzić w niej na przykład kwiaty. Jest jeszcze inny model grabi, który również jest wykorzystywany w ogrodzie. Mowa tu o miotło-grabiach, którymi można usunąć zalegające w ogrodzie liście.
  • Szpadle i łopaty – ich głównym zadaniem jest rozbijanie i usuwanie ziemi. Dzięki tym narzędziom łatwiej będzie przygotować podłoże do posadzenia nowych roślin. Szpadle i łopaty z powodzeniem są używane zarówno w ogrodnictwie, jak i w rolnictwie. Są to właściwie obowiązkowe przyrządy każdego ogrodnika, od początkującego po tego już bardziej zaawansowanego.

 

 • Łopatki do sadzenia – to niewielkie narzędzia, które jednak w ogrodnictwie są nieocenione. Przydają się one do sadzenia roślin, nie tylko w ogrodzie, ale też w donicach. Dzięki nim proces sadzenia przebiega sprawniej i łatwiej.
 • Motyki – to jedno z najstarszych narzędzi do ogrodu. Starsi określają je mianem haczek lub gracek. Motyki przydają się do spulchniania ziemi, sadzenia roślin i, co najważniejsze, do usuwania chwastów.
 • Konewki – właściwe nawadnianie ogrodu to podstawa pielęgnacji. Po posadzeniu roślin trzeba stale ich doglądać i dbać o to, by gleba była nawilżona. Pomocne będą w tym konewki z wodą lub węże ogrodowe, dzięki którym będzie można podlać ziemię.
 • Taczki – one również będą niezbędne w każdym ogrodzie. Obecnie na rynku można spotkać taczki wykonane z różnych materiałów. Jeżeli ktoś ma mały ogród, w którym będzie sporadycznie wykonywać prace, może kupić plastikowe, lekkie taczki. Bardziej zaprawieni w bojach ogrodnicy, którzy zamierzają przewozić kamienie czy duże ilości ziemi, powinni wybrać bardziej profesjonalne taczki, najlepiej metalowe.

 

Czerwona taczka

Jak zadbać o trawnik w ogrodzie?

Wiele osób myśli, że o trawnik właściwie nie trzeba dbać. Wystarczy przyciąć wysoką trawę i po kłopocie. Nie jest to jednak prawda. Nikt nie będzie miał idealnego trawnika, jeśli nie zacznie go w odpowiedni sposób pielęgnować. Aby ułatwić sobie dbanie o trawnik, trzeba zaopatrzyć się w kilka narzędzi. Które z nich są niezbędne?

Kosiarka czerwono-czarna

  • Kosiarki – w przypadku pielęgnacji trawnika to narzędzie wydaje się oczywiste. Mniej oczywisty jest natomiast wybór odpowiedniej kosiarki, ponieważ na rynku jest wiele różnych modeli. Posiadacze niewielkich trawników (takich o powierzchni do 300 metrów kwadratowych) mogą wybrać kosiarki bębnowe. Nie mają one silników, więc są ciche w użytkowaniu, a do tego bardzo dokładnie strzygą trawę. Do nieco większych trawników można wybrać kosiarki elektryczne. Wśród zalet tych elektronarzędzi wymienia się lekkość urządzenia, niezbyt głośną pracę, a także dokładność. Minusem jest kabel, który trzeba podpiąć do prądu i który może przeszkadzać podczas koszenia, szczególnie gdy na trawniku trzeba omijać drzewa.

W ogrodach o dużej powierzchni lepiej sprawdzają się kosiarki spalinowe. Są wyposażone w pojemne kosze, w których zbiera się skoszona trawa. Niektóre modele mają kosze z funkcją mielenia, dzięki czemu rzadziej trzeba przerywać koszenie i opróżniać pojemnik. W przypadku wyboru kosiarki spalinowej, warto szukać takich modeli, w których jest napęd na koła. Koszenie dużego trawnika może być męczące, a kupując kosiarkę z napędem nie trzeba jej po prostu pchać, bo same jeżdżą po trawie.

  • Podkaszarki – jest to niewielkie urządzenie, które pozwoli skosić trawę w trudno dostępnych miejscach, na przykład między drzewami, czy na nierównym terenie. W takich przypadkach pomocne mogą być także nożyce akumulatorowe, którymi można przyciąć brzegi trawnika, na przykład przy kostce brukowej.

Podkaszarka i sekator

  • Wertykulatory – wiele osób, które chcą mieć piękny trawnik, nawet nie wie o istnieniu takiego urządzenia, a jest ono bardzo przydatne. Wertykulator jest wyposażony w specjalne noże, które przecinają podłoże. Dzięki temu, ziemia nieco się rozluźnia, napowietrza, a to ma wpływ na na lepszy porost trawy. Wertykulatory niszczą też chwasty i różnego rodzaju mchy, oczyszczając z nich trawę, co skutkuje lepszym wyglądem trawnika.
  • Aeratory – są to urządzenia, dzięki którym gleba jest napowietrzana. Dzieje się to przez nakłuwanie jej specjalnymi kolcami. Podobnie jak w przypadku wertykulatorów, aeratory sprawią, że trawa będzie lepiej rosła i lepiej się prezentowała.
  • Siewniki – aby skosić trawę, najpierw trzeba ją mieć. Do tego potrzebne będą siewniki, dzięki którym można równomiernie rozprowadzić nasiona czy nawóz. W zależności od potrzeb i upodobań, można wybrać siewniki ręczne, akumulatorowe, a także najczęściej wybierane – uniwersalne.

Jakie narzędzia warto mieć w ogrodzie?

Oprócz wyżej opisanych narzędzi można wymienić jeszcze kilka, które na pewno przydadzą się w każdym ogrodzie. Na pewno będą to sekatory. Ich głównym zadaniem jest przycinanie pędów. Urządzenia te można podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejsze są sekatory nożycowe, które polecane są do usuwania młodych pędów. Jeśli natomiast mamy do czynienia z pędami kilkuletnimi, które są już bardzo twarde i trudno je wyciąć, wtedy przyda się sekator kowadełkowy, który bez problemu sobie z nimi poradzi.

Równie potrzebne jak sekatory, będą piły. Dzięki nim będzie można przyciąć drzewa i krzewy, a także wykonać podstawowe prace meblarskie. Urządzenia te można podzielić na 3 rodzaje, wśród których znajdują się:

  • Piły ręczne – to najczęściej wybierane narzędzia tego typu. Przydają się w ogrodach o małej powierzchni, gdzie nie trzeba wykonywać większych i bardziej skomplikowanych prac.
  • Piły elektryczne – to już bardziej profesjonalne urządzenia. Są one dosyć proste w obsłudze i nadają się do większej ilości prac niż piły ręczne. To, co je wyróżnia to lekkość i mały wysiłek, jaki trzeba włożyć w to, by coś przeciąć.
  • Piły spalinowe – to urządzenia dla zawodowców, którzy mają wiedzę jak jak ich używać i do czego. Można je wykorzystać do wielu prac w ogrodzie i nie tylko, co stanowi największą ich zaletę. Do minusów natomiast można zaliczyć głośną pracę i sporą wagę urządzenia, przez co korzystać z nich mogą osoby silne.

Piła do drewna

Jak zadbać o narzędzia ogrodowe po sezonie?

Narzędzia do ogrodu nie tylko warto mieć, ale warto też o nie zadbać po sezonie. Dzięki temu unikniemy kupowania nowych przyrządów, kiedy tylko nadejdzie wiosna. Co grozi nieoczyszczonym narzędziom? Przede wszystkim niszczenie i rdzewienie, co skutecznie utrudni ich ponowne użycie. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o narzędzia, kiedy sezon na ogród już się skończy.

Narzędzia ogrodowe trzeba przede wszystkim dokładnie oczyścić, to kluczowa sprawa. Trzeba je przetrzeć z resztek ziemi, roślin i innych tego typu elementów. Można do tego kupić specjalne preparaty, które zapobiegają niszczeniu i korozji. Najważniejsze, żeby pamiętać, że woda nie jest dobra do mycia narzędzi tego typu. Bardzo popularne są środki konserwujące w aerozolu, które docierają do trudno dostępnych miejsc i zabezpieczają je przed szkodliwymi czynnikami wilgoci itp. Narzędzi nie można ich też zostawiać gdzie popadnie. Najlepiej, jeśli będą miały swoje miejsce, na przykład jakiś schowek lub specjalny domek na narzędzia.

Narzędzia tnące trzeba też po zakończeniu sezonu naostrzyć. Jeśli sami nie potrafimy tego zrobić lub nie mamy potrzebnych do tego przyrządów, warto poszukać firmy, która zajmuje się takimi sprawami i naostrzy nasze narzędzia przed zimą.

Przycinanie gałęzi

Szczególną troską trzeba otoczyć narzędzia, które mają silniki, głównie będą to kosiarki. Jeżeli chodzi o sprzęty spalinowe, należy wypalić całą znajdującą się w nich benzynę. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o silnik. Trzeba jednak pamiętać, że zalegającej benzyny nie można po prostu wylać z pojemnika. Musi ona zostać wypalona, tylko wtedy prawidłowo zadbamy o silnik naszego urządzenia. Urządzenia spalinowe muszą także być przechowywane w specjalnych miejscach. Najważniejsze, by były one suche i przewiewne.

Podsumowując, kiedy zakładamy ogród musimy liczyć się z tym, że wiele narzędzi trzeba będzie do niego kupić. Począwszy od podstawowych, do których można zaliczyć grabie, motyki, szpadle, konewki, po narzędzia do dbania o trawnik, czyli kosiarki, podkaszarki, czy bardziej profesjonalne urządzenia, jakimi są piły spalinowe. Dlatego tak istotny jest odpowiedzialny wybór takich narzędzi. Ogród trzeba będzie stale pielęgnować, doglądać go, coś w nim poprawiać, a to można uzyskać dzięki korzystaniu z odpowiednich przyrządów. Wybierając je, nie kierujmy się zatem ceną, ale jakością wykonania. Sprawdźmy, z czego dane narzędzia zostały zrobione i zdecydujmy się na takie, które będą nam służyły przez wiele lat.

Podobne

jeden komentarz

 1. Hassan
  1 września 2017 at 13:15 Odpowiedz

  Jak najbardziej te narzędzia trzeba mieć, bo to jednak taka podstawa, jeżeli chce się wykonywać nawet najprostsze prace ogrodowe.

dodaj komentarz