Narzędzia ręczne i elektronarzędzia, które musisz znać!

Nie trzeba pasjonować się majsterkowaniem, żeby wiedzieć, że w każdym mieszkaniu, domu lub firmie przydatne są rozmaite narzędzia, bez których trudno przeprowadzić nawet najdrobniejszą naprawę, o remoncie nie wspominając. Dobrze więc orientować się, jakie akcesoria oraz sprzęty są niezbędne i powinny znajdować się w każdej skrzynce narzędziowej.

Jak wybrać odpowiednie narzędzia?

Dobór odpowiedniego zestawu narzędzi przede wszystkim zależy od potrzeb. Z biegiem czasu będą pojawiały się sytuacje, kiedy w domu trzeba będzie coś zreperować czy zamontować i wtedy będziemy musieli zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Są jednak podstawowe narzędzia, które najlepiej mieć w zasięgu ręki przez cały czas.

Warto jeszcze dodać, że jeśli będziemy używać ich do sporadycznych napraw czy podczas remontu, to nie musimy kupować produktów z najwyższej półki, przeznaczonych dla profesjonalistów. Raczej postawmy na solidne wykonanie i przystępne koszty. Przykład producenta, którego cechuje dobra jakość narzędzi za rozsądną cenę to oczywiście marka Modeco (koelnerpolska.pl/modeco/informacje), posiadająca w ofercie wszystko, co niezbędne w każdym domu.

Jakie narzędzia ręczne warto mieć w domu?

Wśród podstawowych narzędzi ręcznych, które z pewnością przydadzą nam się wielokrotnie, znajdują się wkrętaki, czyli śrubokręty. Ze względu na różnorodność śrub oraz wkrętów, które w domach mają swoje zastosowanie, warto mieć kilka wkrętaków o różnych zakończeniach lub jeden, za to z wymiennymi końcówkami. Istnieją także rozszerzone zestawy, które posiadają końcówki do kluczy trzpieniowych, między innymi typu torx.

Dodatkowo, przydatny będzie również wkrętak elektrotechniczny, którego izolowana rękojeść umożliwia bezpieczne odkręcenie śrub, na przykład w gniazdku elektrycznym lub sprzęcie elektronicznym. Wmontowana w niego minineonówka, sygnalizuje, czy dane urządzenie jest pod napięciem.

Narzędzie ręczne - czarno-żółty wkrętak z końcówkami

Kolejnym niezbędnym narzędziem jest młotek. Najlepiej, by miał gumowany trzonek, przymocowany na stałe do obucha. Eksperci polecają zaopatrzyć się w dwa modele młotków ślusarskich, które będą posiadały różną wagę – 200 g i 500 g, a w związku z tym także różną wielkość.

Kombinerki, czyli szczypce uniwersalne, także posiadają ogromną ilość zastosowań. Modele z odpowiednio izolowanymi rączkami, które chronią przed napięciem o wartości 500 woltów, umożliwią nam wiele prac takich jak: cięcie drutu, zdejmowanie izolacji czy odkręcanie śrub.

Trudno będzie nam się także obejść bez klucza nastawnego typu francuz lub szwed. W ich przypadku również warto mieć dwa modele, o różnym rozstawie szczęk.

Zestaw narzędzi ręcznych w walizce

Do wykonywania wszelakich pomiarów, potrzebna będzie nam oczywiście, miara stalowa o długości co najmniej 5 metrów. W wielu czynnościach remontowych przyda się poziomnica z dwoma wskaźnikami, odpowiadającymi za pion i poziom. Mniej oczywistymi elementami, które powinniśmy posiadać w swoim zestawie narzędziowym, są gwoździe, śrubki i wkręty do drewna, dzięki którym szybko poradzimy sobie z naprawieniem uszkodzonego mebla. Niezbędne mogą okazać się także: zapasowy kawałek przewodu oraz taśma izolacyjna.

Które elektronarzędzia są najbardziej potrzebne?

W przypadku bardziej zaawansowanych remontów i prac budowlanych, będą nam także potrzebne elektronarzędzia. Wspomniana powyżej marka Modeco, również oferuje ich bogaty wybór, dzieląc je na zasilane przewodowo lub akumulatorowo. Najbardziej funkcjonalnymi elektronarzędziami są między innymi wiertarki. To szczególnie przydatny sprzęt, gdy przychodzi nam, na przykład – wywiercić lub pogłębić otwór w ścianie. Przy doborze modelu, warto zwrócić uwagę na moc, moment obrotowy, możliwość regulacji, a także wyposażenie dodatkowe, dzięki któremu będziemy mogli wykorzystać wiertarkę do wielu dodatkowych czynności, jak mieszanie zapraw gipsowych i betonowych.

Elektronarzędzie wiertarko-wkrętarka akumulatorowa

Narzędziem, które bardzo ułatwia podstawowe prace remontowe i montażowe jest wkrętarka. Świetnie nadaje się do składania mebli czy drobnych sprzętów. Przydatną funkcją jest kilkustopniowa regulacja momentu obrotowego, dzięki której można z większą precyzją wykonać wiele prac.

Jeśli jesteśmy już bardziej zaawansowanymi majsterkowiczami z pewnością przydadzą nam się szlifierki dwóch typów: stołowa i kątowa. Ta pierwsza głównie służy do wyrównywania i szlifowania powierzchni oraz ostrzenia narzędzi. Bardzo dobrze sprawdzi się, kiedy będziemy chcieli samodzielnie wykonać mebel np. z drewnianych palet. Szlifierka kątowa głównie ma zastosowanie w przypadku cięcia metalu, betonu, a także innych twardych materiałów. Można ją jednak nazwać narzędziem uniwersalnym, gdyż tak naprawdę posłuży nam również, między innymi, do oczyszczania wszelkich nawierzchni, złuszczania farb czy polerowania.

Podobne

jeden komentarz

  1. Kod
    19 lipca 2017 at 13:45 Odpowiedz

    Znam, znam jak najbardziej znam te narzędzia, ale nie wszystkie mam, jakoś nie było potrzeby by je mieć.

dodaj komentarz