Top 6 najdziwniejszych miejsc na Ziemi

Ziemia to planeta pełna cudownych, malowniczych miejsc, które zapierają dech w piersiach. Nie ważne czy są one tworem naturalnym czy ich powstanie wynika z działalności człowieka – są po prostu piękne i przyciągają do siebie miliony turystów z całego świata. Które z nich warto odwiedzić? Oto kilka podpowiedzi!

1. Pustynia Salar de Uyuni

W boliwijskich Andach na terenie płaskowyżu Altiplanu znajduje się pustynia Salar de Uyuni, która swoim wyglądem przypomina powierzchnię lustra. Jest ona pozostałością po znajdującym się w tym miejscu 40 tys lat temu jeziorze Minchin. Dzisiaj jest największym solniskiem świata, z którego rocznie wydobywa się ok. 25 tys ton soli. Dodatkowo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Boliwii, która swym niesamowitym wyglądem i spokojem przyciąga turystów z całego świata.


pustynia w Boliwii

2. Wyspa Vaadhoo

Na jednej z rajskich wysp należących do Malediwów niebo dosłownie spadło na ziemię. Wszystko to dzięki fitoplanktonowi, który ma zdolność bioluminescencji. Piękna niebieska poświata przypominająca po zmroku gwiazdy unoszące się na tafli wody to właściwość ochronna sinic, bruzdnic i wiciowców, które aby uniknąć pożarcia przez swoich naturalnych wrogów, którymi są widłonogi wytwarzają światło zwabiając tym większe organizmy, które zjadają ich przeciwników.

3. Sokotra

Należący do Jemenu archipelag 4 wysp na Oceanie Indyjskim to rezerwat ponad 700 endogenicznych gatunków fauny i flory. Wybierając się na wycieczkę na tą piękną wyspę możemy być pewni, że nigdzie indziej na świecie nie zobaczymy niczego podobnego. Smocze Drzewa, endogeniczne kadzidłowce, mirra, dziwaczne kwiaty i krzewy to główna atrakcja wyspy, którą nie bez powodu turyści z całego świata nazywają Alien Island.


endogeniczne drzewo

4. Wrota piekieł

Niedaleko miasta Dreweze w Turkmenistanie znajduje się olbrzymich rozmiarów otwór w ziemi, w którym nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat płonie ogień. Wrota Piekieł – jak miejsce to nazywają turyści – jest wynikiem działalności Rosjan, którzy w latach 70-tych poszukiwali na tych terenach gazu ziemnego. Podczas prac wiertniczych natknęli się oni na podziemna jaskinię, która zawaliła się i zaczęła ulatniać trujące gazy. Rosjanie, aby zapobiec ich ulatnianiu się do atmosfery postanowili je wypalić. Dzisiaj Wrota Piekieł przyciągają do Turkmenistanu miliony odważnych turystów, którzy szukają mocnych, niecodziennych wrażeń.


Wrota piekieł

5. Jezioro Maracaibo

Turyści szukający  urokliwych widoków i miłośnicy burz powinni wybrać się do północno-zachodniej Wenezueli nad jezioro Maracaibo. Uznane za najpiękniejsze jezioro Ameryki Południowej słynie nie tylko ze swojej urody. Na jeziorze tym przez 160 dni w roku panuje burza, a pioruny na niebie pojawiają się wtedy ok 280 razy na godzinę. Nie do końca wiadomo dlaczego burze w tym rejonie zdarzają się tak często. Meteorolodzy twierdzą, iż jedną z możliwych przyczyn jest po prostu spotkanie się dwóch mas powietrza – jednej chłodnej masy powietrza znad Andów, które otaczają jezioro z 3 stron i ciepłej znad równin i bagien. Inni twierdzą, że przyczyną burz jest ulatniający się z obfitych złóż ropy naftowej metan.

6. Rysunki z Nazca

Niedaleko peruwiańskiego miasta Nazca pewnego dnia odkryto niesamowite, ogromne i tajemnicze rysunki, które powstały poprzez odsłonienie jasnej gleby znajdującej się pod czerwonym żwirem. Te linearne rysunki do dziś wzbudzają wielkie emocje. Jedni oczywiście doszukują się w nich interwencji i znaków dawanych nam przez obce formy życia z kosmosu, a drudzy uważają, że rysunki mają wiele wspólnego ze starymi peruwiańskimi wierzeniami. Do dnia dzisiejszego nikt jednak nie zdołał odkryć tajemnicy ich znaczenia i pochodzenia.


rysunki z Nazca


Wspaniałych, dziwnych i tajemniczych miejsc na Ziemi jest oczywiście dużo więcej. Warto więc odwiedzić jeszcze baśniową, zimową Laponię rodem z filmu fantasy, jezioro Bajkał na wiosnę, gdy topniejąc, wyrzuca ono turkusowe kostki lodu czy też Gejzer Fly w Stanach Zjednoczonych, który zachwyca swoją formą i kolorystyką.

2 komentarze

  1. Dominik
    3 października 2016 at 15:45 Odpowiedz

    Nie wszystkie rysunki z Nazca się uchowały, bo niedawno Greenpeace podczas jednej ze swoich akcji uszkodziło słynnego kolibra. Pogratulować, naprawdę.

  2. zaciekawiona
    1 listopada 2016 at 11:22 Odpowiedz

    Mnie najbardziej zafascynowały wrota piekieł w Turkmenistanie – chciałabym zobaczyć ten płonący otwór, człowiek czuje się wtedy taki „mały” wobec tych zagadkowych miejsc i cudów ziemi.

dodaj komentarz