Najpiękniejsze zamki w Polsce. Co warto odwiedzić?

Malowniczo położone, dumnie prezentujące się na tle innych zabudowań, trudne do zdobycia, pełniące funkcje rezydencyjne. O czym mowa? Oczywiście o zamkach! W Polsce są ich setki. Potężne i całkiem malutkie, budowane w czasach średniowiecznych i te powstałe znacznie później. Niektóre są udostępnione do zwiedzania, inne, zamknięte na cztery spusty podsycają wyobraźnie łowców przygód. Chcesz je poznać? Przeczytaj nasz artykuł!

Jaki jest najsłynniejszy polski zamek? Zamek Królewski na Wawelu

Średniowieczna rezydencja władców Rzeczpospolitej po dziś dzień prezentuje się doskonale. Wawel dla Polaków jest miejscem szczególnym. Przez wielu uznawany jest za pomnik i prawdziwy symbol historii naszego kraju. Stanowi on kwintesencję polskości. To także jedna z największych atrakcji turystycznych, nie tylko Krakowa, ale i całego kraju, która co roku przyciąga tłumy turystów. W ciągu wieków Wawel stał się świadkiem wydarzeń, które na zmieniały losy naszego kraju.

To tu odbyły się koronacje kolejnych władców Polski. Swój unikatowy charakter Wawel zawdzięcza Jagiellonom, którzy dokonali jego modernizacji. To dzięki nim zwiedzający mogą podziwiać królewskie reprezentacyjne komnaty z renesansowymi drewnianymi stropami i kamiennymi portalami, oryginalne królewskie apartamenty, czy tajemniczą Kurzą Stopkę – dwie małe komnaty w wieży Gotyckiej, z których rozciąga się widok na cały Kraków. Ty również musisz go koniecznie odwiedzić!

wawel

Moszna – zamek jak z bajki

Zabytkowa posesja, o której po dziś dzień krążą legendy. Słynący z 99 wież i 365 pomieszczeń zamek kusi niesamowitym urokiem i bajkową architekturą. Budowla powstała w połowie XVII w, ale swój obecny kształt przybrała dużo później, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy to posiadłość była rezydencją rodu śląskich potentatów przemysłowych Tiele-Wincklerów, którzy przeprowadzili generalny remont zamku. I to im zawdzięczamy charakterystyczne wieże, symbolizujące liczbę majątków rodu.

Po wojnie zamek pełnił różne funkcje. Od 1972 roku znajdowało się w nim Centrum Terapii Nerwic, ale przeniesiono je do pawilonu nieopodal zamku. Obecnie Moszna przeznaczona jest wyłącznie dla turystów. Mieści się w niej hotel i restauracja, a nieopodal znajduje się stadnina koni. To wszystko sprawia, że zamek ten jest idealnym miejscem do spędzenia miłego weekendu. Może i ty tam wyruszysz?

zamek moszna

Chcesz poznać najbardziej filmowy zamek w Polsce? Jedź do Czochy!

Co łączy serial, którego akcja dzieje się podczas II wojny światowej, filmową opowieść o dzielnym Wiedźminie i komedię romantyczną? To, że były kręcone w jednym miejscu! XIII-wieczny zamek Czocha to prawdziwy raj dla filmowców i turystów. Wzniesiony jako warownia z rozkazu czeskiego króla Wacława I przez lata pełnił funkcje obronne. Obecnie otwarty jest on dla turystów.

Można tu urządzić wesele lub naukową konferencję i przenocować w jednym ze 106 miejsc noclegowych. W zamku znajdują się również 4 unikatowe sale konferencyno-bankietowe z niezbędnym wyposażeniem oraz kawiarnie i restauracje, które serwuje tradycyjne dania kuchni polskiej. Nie wiesz gdzie spędzić najbliższy weekend? Jedź do Czochy! Na pewno nie pożałujesz!

zamek czocha

Interesujesz się II wojną światową? W takim razie koniecznie odwiedź zamek Książ!

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Położony na wysokim, skalnym cyplu, w zakolu rzeki Pełczycy, początkowo pełnił funkcje obronne. Dzielnie strzegł jednej z granic księstwa i chronił szlaki kupieckie. Z czasem stał się siedzibą książąt i od tego wzięła się jego potoczna nazwa: „Książęca Góra”.

Zamek na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywano. Ostatnia modernizacja miała miejsce na początku XX wieku. Dokonał jej Jan Hochberg. Miał to być dla jego żony księżnej Daisy. Hochbergowie byli znani ze swoich antyfaszystowskich poglądów, dlatego w ramach zemsty hitlerowcy podczas II wojny światowej dokonali konfiskaty zamku i urządzili w nim swoją siedzibę. Przebudowali oni jego wnętrza, niszcząc znajdujące się w nich bogate zdobienia, a przestrzeń pod zamkiem zamienili w sieć podziemnych korytarzy o tajemniczym przeznaczeniu.

Do dziś nie wiadomo tak naprawdę co się w nich znajdowało, ale wiele śladów wskazuje na to, że przeprowadzane były tam prace związane z nazistowskim programem atomowym. Zamek, opuszczony po wojnie, przez lata stał nieużywany. Minęło sporo czasu, zanim został on odnowiony przez nowych właścicieli. Obecnie mieści się w nim muzeum

zamek książ

Malbork – najsłynniejsza krzyżacka twierdza w Polsce

O Malborku słyszał chyba każdy Polak. Znajdujący się w województwie pomorskim zamek to największa atrakcja turystyczna naszego kraju. Choć to nie naszym rodakom zawdzięczamy jego powstanie. Zamek ten powstał z inicjatywy, przybyłego do Polski w XIII wieku, zakonu krzyżackiego i, w latach 1309-1457, stanowił ich siedzibę. W 1457 roku przeszedł on w ręce Polaków i do 1772 roku pełnił rolę rezydencji królów.

Jest uznawany za największą ceglaną budowlę na północ od Alp. Do jego zbudowania użyto ich bowiem aż 4,5 mln! Obiekt ten imponuje swoją wielkością. Na dokładne jego zwiedzenie potrzeba kilku godzin. Ale gwarantujemy, że nie będzie to czas stracony! Na turystów czeka tu moc atrakcji.

zamek w malborku

Ekspozycje bursztynów, zbroi i średniowiecznej broni na pewno zainteresują każdego. W zamku organizowane są również czasowe wystawy tematyczne. W tym roku można podziwiać orientalne uzbrojenie. Te i inne atrakcje sprawiają, że zamek przyciąga co roku bardzo dużo turystów. Może i ty znajdziesz się wśród nich?

4 komentarze

  1. Malva
    26 września 2016 at 13:25 Odpowiedz

    Wawel to chyba znają wszyscy, z innych wymienionych zamków niestety nie byłam na żadnych i aż mi z tego powodu wstyd. Byłam jeszcze na zamku w Ogrodzieńcu i jak dla mnie też jest warty obejrzenia.

  2. rodzina adamsów
    28 września 2016 at 10:28 Odpowiedz

    Malbork to ciekawe miejsce. Byliśmy z rodziną w tym roku, mamy wrażenie, że bilety są drogie, ale za takie wrażenia warto zapłacić.

  3. Tadek
    3 października 2016 at 15:33 Odpowiedz

    Książ naprawdę robi wrażenie, mogę potwierdzić. Kto jeszcze nie był, pakować manatki i jechać!

  4. ona&on
    6 października 2016 at 11:18 Odpowiedz

    Jedynym zamkiem na którym nie byłam z wymienionych jest Czocha! Muszę tam pojechać! Polecam też Czorsztyn, Krzyżtopór, zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i na Warmii.

dodaj komentarz