Co pomaga zajść w ciążę? Czynniki sprzyjające zapłodnieniu

Z roku na rok zwiększa się liczba par, które bezowocnie starają się o dziecko. Często jednak problemy z zajściem w ciążę nie są spowodowane jakąś poważną chorobą, a po prostu złym nastawieniem i błędnymi przekonaniami. Co robić, by w najbliższym czasie zostać rodzicem? Czy są jakieś specjalne techniki, sprzyjające szybszemu zapłodnieniu?

Podpowiadamy, co robić, by w najbliższym czasie zajść w ciążę i cieszyć się z przyjścia na świat nowego członka rodziny. Większości kobiet pewnie doskonale znana jest sytuacja, w której test ciążowy zamiast upragnionych dwóch kresek pokazał tylko jedną. Jednakże już niewiele z nich wie, że aby zajść w ciążę nie wystarczy uprawianie seksu bez zabezpieczenia. Stres, męcząca praca i ogólne osłabienie niekorzystnie wpływają na płodność i sprawiają, że coraz trudniej jest stać się matką.

Zanim więc rozpoczniesz kolejne rozpaczliwe starania o maleństwo, zwróć uwagę na kilka istotnych czynników, mających kolosalny wpływ na rozrodczość. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które sprawią, że już za dziewięć miesięcy weźmiesz na ręce tak długo wyczekiwanego dzidziusia.

Nadwaga lub niedowaga a problemy z zapłodnieniem

Twoja waga to niezwykle istotny czynnik wpływający na poczęcie. Kobiety mające niedowagę często cierpią z powodu nieregularnych cykli i skąpych krwawień. Natomiast kobiety z nadwagą mają zaburzenia hormonalne, które niekorzystnie wpływają na płodność.

Ponadto u osób, które wskaźnik BMI wynosi mniej niż 19, owulacja może zupełnie zaniknąć. Pewna ilość tłuszczu jest bowiem niezbędna, by organizm mógł produkować żeński hormon płciowy – estrogen. Z kolei kobiety, których wskaźnik BMI jest wyższy niż 28 są bardziej narażone na zespół policystycznych jajników.

Stopy kobiety i mężczyzny leżących w łóżku i starających się o ciążę

Dieta zwiększająca płodność

W staraniach o maluszka niezwykle istotną rolę odgrywa także odpowiednia i zbilansowana dieta. Nasz organizm potrzebuje wtedy wystarczających ilości środków pokarmowych, a ponadto niektóre witaminy mogą zwiększać płodność.

Odpowiednia dieta powinna zatem zawierać dużą ilość owoców i warzyw, a także produktów wielozbożowych i pełnoziarnistych. Zdecydowanie należy unikać złożonych tłuszczów i węglowodanów oraz alkoholu i kofeiny, która źle wpływa na płodność. Również witaminy mają bardzo duży wpływ na zajście w ciążę. Nasza dieta powinna być więc bogata w witaminy C, E i D, które pomogą nam osiągnąć upragniony cel.

Jakie pozycje wspomagają zapłodnienie?

Chyba dla każdego jest oczywiste, że aby zajść w ciążę, należy uprawiać seks. Jednakże nie o częstotliwość tu chodzi, gdyż częste stosunki zmniejszają liczbę plemników, a co za tym idzie – szansę na spłodzenie potomstwa. Przed okresem płodnym należy na kilka dni wstrzymać się od uprawiania seksu.

Istotny wpływ na zapłodnienie ma również odpowiednia pozycja. Najlepszą okazuje się ta, w której penetracja jest głęboka, gdyż ułatwia to nasionom spermy szybkie przemieszczanie się do macicy. Po zakończonym stosunku należy jeszcze przez jakiś czas pozostać w łóżku, by umożliwić plemnikom dotarcie do jajeczka.

Podobne

2 komentarze

  1. banii
    5 października 2016 at 09:38 Odpowiedz

    Oj waga ma bardzo duże znaczenie ale wydaje mi się, że pary często się za bardzo stresują a do tego trzeba podejść na spokojnie. To moja osobista obserwacja ale naprawdę coś w tym jest. Hmmm może pozycja też ma na to wpływ. Warto próbować wszystkiego co możliwe.

  2. Ariadna
    4 marca 2019 at 14:05 Odpowiedz

    Nie sadziłam ,ze waga ma takie znaczenie. Widzę, że kobiety z różną posturą bez problemu zachodzą w ciążę. Nie wiedziałam ,że to bywa problemem…

dodaj komentarz