Silnik bezszczotkowy – czy warto wybierać elektronarzędzia z silnikiem BLDC?

W wielu narzędziach znajdują się silniczki bezszczotkowe. Są one popularne dlatego, że cechują się dużą wydajnością oraz są mało awaryjne. Wyróżnia jest ponadto spora oszczędność energii. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, dlaczego najlepsze elektronarzędzia mają silnik BLDC.

Jak wygląda i działa silnik bezszczotkowy?

Silnik BLDC to stosunkowo prosta konstrukcja, która w porównaniu do silnika komutatorowego, jak zresztą sama nazwa wskazuje, jest pozbawiona szczotek elektrografitowych. Zamiast nich znajduje się rotor z magnesami neodymowi. Inne elementy tego silnika to:

 • cewki, które są nawinięte na stalowy, nieruchomy rdzeń,
 • stator, a więc wspomniany rdzeń.

Działanie tego silnika polega na tym, że:

 • rotor steruje zasilaniem cewek, przez które przepływa prąd,
 • następnie powstaje pole magnetyczne, wywołujące obrót wirnika.

Cewki są umieszczone na statorze, a nie, jak w przypadku tradycyjnej konstrukcji, na wirniku. W związku z tym nie obracają się, dlatego nie ma konieczności stosowania szczotek, a także komutatora. Daje to wiele zalet, które powodują, że pilarki czy wkrętarki wyposażone w silniczki bezszczotkowe są często wykorzystywane przez majsterkowiczów oraz osoby samodzielnie realizujące remonty w domach czy mieszkaniach.

Jakie są najlepsze narzędzia – z silnikiem BLDC czy szczotkowym?

1

W silniku szczotkowym (komutatorowym) występują elementy, które szybko się zużywają. Chodzi oczywiście o szczotki, które wycierają się podczas kontaktów z wirującym elementem. Powoduje to, że należy je regularnie wymieniać, co w niektórych urządzeniach jest bardzo skomplikowane, gdyż wiąże się na przykład z koniecznością rozkręcenia obudowy, a nawet wymiany całego silnika. Ważne jest też to, że jeśli szczotki nierównomiernie się zużywają, może to prowadzić do zmniejszenia żywotności komutatora czy wirnika.

Silnik BLDC jest pozbawiony tych części, dlatego jest on mniej awaryjny. W zasadzie jedyne jego elementy, które zużywają się w trakcie eksploatacji, to łożyska. Ich trwałość jest jednak bardzo duża. Dzięki temu:

 • nie ma potrzeby częstego dokonywania czynności serwisowych,
 • zminimalizowane jest ryzyko licznych przestojów w pracy.

 

Jeśli nie wiesz, jak jest najlepsza wiertarko-wkrętarka czy piła łańcuchowa przeznaczona do zastosowań domowych, pamiętaj, że silnik BLDC wyróżnia się:

 • dużą wydajnością oraz sprawnością – eliminacja oporów mechanicznych umożliwia uzyskanie wyższych prędkości wirnika, a także poprawę momentu obrotowego, dzięki czemu nawet mały silnik zapewnia sporą moc,
 • cichą pracą – decyduje o tym brak szczotek, co powoduje, że sprzętów z takim silnikiem możemy swobodnie używać w warunkach domowych, na przykład podczas majsterkowania w obecności innych osób.

Silniczki bezszczotkowe odznaczają się również wysokim stopniem sterowalności. Możliwe jest precyzyjne kontrolowanie prędkości urządzenia niemal niezależnie od momentu obrotowego silnika, co prowadzi do niższego zużycia energii oraz ograniczenia emisji ciepła.

Ważny jest też wysoki poziom bezpieczeństwa. Wynika to z tego, że w porównaniu do silnika komutatorowego:

 • sprzęty mniej się nagrzewają, co eliminuje ryzyko poparzenia,
 • nie dochodziło zjawiska iskrzenia – powoduje to, że urządzenia z silnikiem BLDC można stosować w środowisku o podwyższonym ryzyku zapłonu, na przykład tam, gdzie składowane są łatwopalne substancje.

Czytaj więcej na temat porównania silników bezszczotkowych i komutatorowych

Silnik BLDC ma wiele zalet. Poza tymi, które są związane z jego budową czy kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa, duże znaczenie mają również aspekty użytkowe, o których opowiemy poniżej.

Najlepsze narzędzia warsztatowe z silnikami BLDC są wygodne w użyciu i ekologiczne

2Najlepsze elektronarzędzia z silnikami bezszczotkowymi pozwalają na szybką i komfortową pracę, bez względu na to, czy musisz wykonać kompleksowy remont w domu, czy w wolnych chwilach realizujesz majsterkowanie. Decyduje o tym to, że silniki BLDC:

 • zużywają niewiele energii – w porównaniu do silników komutatorowych różnica to nawet 40%,
 • są lekkie, co przekłada się na niewielką wagę urządzeń działających na podstawie,
 • generują minimalne drgań.

>>Poznaj system RYOBI ONE+™ HP

Dzięki takim cechom urządzenia, w których zamontowano silnik BLDC, są ekonomiczne, poręczne i  wygodne w obsłudze. Jeśli zdecydujesz się na sprzęt RYOBI, dodatkowym atutem jest wydajny i trwały akumulator z serii ONE+™, który zapewnia długi czas pracy. Ma to duże znaczenie w kwestiach użytkowych oraz ekologicznych – na jednym zasilaniu możesz wykonać sporo prac i nie trzeba często ładować baterii, poza tym akumulator posłuży Ci przez wiele lat. Ważną zaletą jest też to, że możesz go stosować w wielu urządzeniach tego producenta. Połączenie technologii bezszczotkowej oraz systemu ONE+™ daje wymierne korzyści.

Podobne

dodaj komentarz