Na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu auta wynajętego długoterminowo w firmie?

Wiele firm decyduje się dziś na długoterminowy wynajem aut, który okazuje się dużo bardziej opłacalną alternatywą leasingu. Choć za granicą tendencja ta dotyczy właściwie większości przedsiębiorców, również w Polsce wiele firm decyduje się na pozyskanie samochodu w ten właśnie sposób. Wiąże się to dla nich z wieloma korzyściami związanymi z rozliczeniem usługi, jak również ogólnymi niskimi kosztami oraz dodatkowymi udogodnieniami, zapewnianymi przez wypożyczające firmy. Co jest zatem dla nas w tej kwestii najważniejsze? Poniżej kilka podpowiedzi.

Główne korzyści w kwestii rozliczeń

Każdy długoterminowy wynajem aut w dobrej wypożyczalni (jak np: www.najemauta.pl/) wiąże się zazwyczaj z kilkuletnim okresem użytkowania samochodu. W tym czasie firma opłaca comiesięczny czynsz, który, co ważne, traktować można jako koszt uzyskania przychodu. Jako że nie jest to koszt użytkowania samochodu, klient jest w stanie zaliczyć go w całości do kosztów podatkowych, w co nie wchodzi limitowanie zwaną powszechnie kilometrówką.

Warto także zwrócić uwagę na to, że tego typu wynajem nie zmniejsza zdolności kredytowej firmy, co jest niezwykle istotne, jeżeli planujemy w przyszłości zadłużać się na zakup sprzętu lub w innych równie ważnych celach.

Co jeszcze?

Wynajmując auto długoterminowo, warto zwrócić również uwagę na inne związane z tą usługą kwestie.

Kilometrówka

Sporo firm wypożyczających samochody na długi termin stosuje limit kilometrów, jakiego klient nie powinien przekraczać w czasie użytkowania pojazdu. Zapis ten zawarty jest zazwyczaj w umowie i jest zabezpieczeniem dla wypożyczalni, która nie dopuszcza w ten sposób do zbytniego eksploatowania auta, zbyt mocno tracącego ten sposób na wartości. Przedsiębiorca powinien zatem zwrócić uwagę na to, czy dana kilometrówka spełnia jego wymagania. Jeżeli nie, warto ustalić ją indywidualnie, żeby nie musieć dopłacać do ustalonego comiesięcznego czynszu. Sprawdźmy także koniecznie ile taka ewentualna dopłata będzie kosztowała, bo może ona być dość droga.

Opieka nad pojazdem

Kiedy korzystamy z oferty na długoterminowy wynajem auta, wypożyczalnia zajmuje się zazwyczaj zarządzaniem flotą, co wiąże się nierozerwalnie z serwisowaniem samochodów, likwidowaniem szkód, wymianą opon, udostępnianiem pojazdów zastępczych, a także w niektórych wypadkach z oferowaniem klientom nawigacji GPS oraz systemu kontroli zużycia paliwa. Warto zatem sprawdzić, czy firma, na jakiej usługi się zdecydowaliśmy nam to gwarantuje.

Ubezpieczenia

Niemniej ważna jest także kwestia ubezpieczeń. W przypadku wynajmu na długi termin koszty te pokrywa zazwyczaj wypożyczalnia, zapewniając nam ubezpieczenie OC, AC i Assistance. Pamiętajmy jednak, aby dopytać o szczegóły i w razie potrzeby mieć pewność, że naprawa nie zostanie wykonana na nasz koszt, bo nie w każdym wypadku jest to jednoznaczne.

Elastyczność umowy

Na koniec sprawdźmy również na ile elastyczna jest nasza umowa. Dotyczy to między innymi kwestii jej ewentualnego przedłużenia lub zmiany limitu kilometrów, jakiego musimy się trzymać.

Podobne

2 komentarze

  1. Aguśka
    5 października 2016 at 12:05 Odpowiedz

    Fajny artykuł. Podsyłam znajomemu ten temat ponieważ ostatnio sie pojawił.

  2. Hermiona
    29 listopada 2016 at 09:00 Odpowiedz

    Osobom korzystających z takich usług, na pewno przydadzą się takie informacje.

dodaj komentarz