Minibaseny, co to takiego?

Komu z nas nie marzy się odpoczynek jak z amerykańskiego filmu? W jacuzzi, z lampką czerwonego wina, ulubioną muzyką i ukochaną osobą obok? Takie marzenia okazują się jak najbardziej realne w dzisiejszych czasach, a to z racji tak szerokiej dostępności masujących urządzeń ogrodowych.
Coraz więcej osób nie boi się zainwestować w minibaseny. Ale właściwie co to takiego?

Minibaseny, jacuzzi, wanna spa?

Choć nazw na to urządzenie jest wiele, oznaczają one to samo. Dorzucić do tego można jeszcze określenie „whirlpool”. Mało kto wie, że minibaseny zaczęto produkować już w latach 60. ubiegłego wieku w USA. Za pomysłodawców tych urządzeń można uznać braci Jacuzzi, którzy to wpadli na to, żeby połączyć takie zdrowotne działanie wody z relaksem.

Minibasen w ogrodzie

Minibaseny w teorii

Chyba każdy wie, jak wygląda takie urządzenie spa. Mało jednak zdajemy sobie sprawę z jego budowy. W minibasenie Sundance (przykład na: sundance.pl/) mamy zamknięty obieg wody. Kiedy już raz nalejemy wodę nie znaczy to, że podczas następnej kąpieli musimy ją wylać i wlać nową. Taką czynność wystarczy wykonywać raz na kilka miesięcy, głównie z tego powodu, że taka woda jest cały czas filtrowana, więc szybko wyłapywane są jakiekolwiek zanieczyszczenia. Do tego, stosuje się coś takiego jak uzdatnianie, np. za pomocą ozonatorów czy promieni UV.

Minibaseny w praktyce

Chociaż urządzenia te kojarzą nam się raczej z letnią pogodą, można ich używać całorocznie. Niektórzy uważają nawet, że najlepsze kąpiele w minibasenie są dopiero zimą. Temperatura wody w takim urządzeniu jest znacznie wyższa niż w zwykłym basenie. Zazwyczaj ustawia się ją na poziomie temperatury ciała i wyżej.

Minibasen w ogrodzie

Korzyści zdrowotne

Posiadanie u siebie w ogrodzie takiego urządzenia niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Najważniejszą zaletą korzystania z hydromasażu jest minimalizowanie stresu, który w obecnych czasach utrudnia życie każdemu. Kąpiel w takim urządzeniu rozluźnia, a co za tym idzie, powoduje obniżenie ciśnienia, zmniejsza napięcie mięśni, likwiduje ból głowy. Już jedna taka sesja w jacuzzi dziennie wpływa pozytywnie również na problemy ze snem. Od lat zresztą uważa się, że ciepła kąpiel sprzyja spokojnemu zaśnięciu.

SPA dla sportowców i osób starszych

Korzyści zdrowotne z posiadania takiego basenu mogą najbardziej odczuć seniorzy i osoby wyczynowo uprawiające sport. Hydromasaż łagodzi ból po wysiłku fizycznym, ma dobry wpływ na więzadła i stawy, a także pozwala na usunięcie toksyn z organizmu. Dodatkowo, korzystanie z minibasenu zmniejsza poziom cukru we krwi, dlatego polecane jest to osobom z cukrzycą typu drugiego.

Korzyści psychiczne

Taka sesja w jacuzzi podnosi poziom endorfin, co szczególnie ważne jesienią, kiedy to coraz więcej osób ogarnia przygnębienie i tęsknota za minionym latem. Ponadto, jeśli decydujemy się na taką relaksującą kąpiel to raczej nie jesteśmy sami, co ma znaczenie dla relacji z bliskimi. Nie od dzisiaj wiadomo, że takie rozmowy zbliżają do siebie ludzi.

Podobne

2 komentarze

  1. Magnolia
    4 października 2016 at 14:08 Odpowiedz

    Jak ja bym chciała mieć taki basen u siebie w domu! Chyba bym w ogóle z niego nie wychodziła!

  2. Dorotka
    29 listopada 2016 at 08:58 Odpowiedz

    Takie baseny są może i fajne ale wydaje mi się, że dużo z nimi roboty potem jest.

dodaj komentarz