Mieszkanie w klasycznym stylu – jak urządzić?

Klasyczny styl stale cieszy się niesłabnącą popularnością w branży wnętrzarskiej, a to dzięki temu, że jest on ponadczasowy. Klasyka daje pewność, że mieszkanie lub dom będzie urządzone ze smakiem. Nie ma tu miejsca na wpadki związane z dobraniem czegoś, co nie będzie eleganckie, gustowne czy stonowane. Jak więc urządzić mieszkanie w klasycznym stylu?

Klasycyzm a klasyczność

Dla wielu osób to tożsame słowa, chociaż mają one kilka znaczeń, szczególnie kiedy mamy na myśli urządzanie mieszkania. Klasycyzm to pojęcie, które ogranicza się do epoki starożytności, co również znajduje uznanie w projektowaniu wnętrz. Śmiało można powiedzieć, że współczesny styl klasyczny zaczerpnął pewne cechy ze starożytności, wygląda to jednak nieco nowocześniej niż kiedyś.

Czym się charakteryzuje styl klasyczny?

Styl ten powinien wyróżniać się elegancją, ale i ciepłem. Podczas projektowania mieszkania w tej estetyce należy pamiętać o zachowaniu harmonii i równowagi, wszystko musi być dokładnie przemyślane. Nie ma tutaj miejsca na eklektyzm. Żeby przekonać się jak wyglądają dodatki do mieszkania w stylu klasycznym wystarczy zerknąć na homebook.pl. Przekonamy się, że meble, gadżety i kolorystyka muszą spełniać określone wymogi i idealnie ze sobą współgrać. Chociaż może się wydawać, że takie wnętrze będzie wyglądało surowo, po zastosowaniu się do kilku porad, będziemy zaskoczeni tym, jak nasze mieszkanie przytulnie się prezentuje.

Jaka kolorystyka?

W stylu klasycznym dominują jasne i stonowane barwy. Na ścianach dobrze wyglądają odcienie beżu, brązu, bieli i szarości. Bardziej zaszaleć można w wyborze mebli i dodatków. Tutaj pasować będą takie kolory jak turkusowy, niebieski i zielony. Niektórzy wybierają do klasycznych wnętrz kolor złoty i srebrny, jednak w tym przypadku łatwo przesadzić, co może zepsuć cały efekt.


Pościel w stylu klasycznym

Jakie meble?

W stylu klasycznym prym wiodą meble bez żadnych udziwnień, ornamentów itp. Najlepsze będą więc takie o prostej linii, które mogą sprawiać wrażenie nieco surowych. Dlatego w stylu klasycznym nie bójmy się dobierać odpowiednich dodatków. Rezygnacja z nich może sprawić, że nasze mieszkanie będzie wyglądało bardziej na nowoczesne niż klasyczne.
Szafka rtv

Jakie tworzywa?

Najlepiej w tej stylistyce odnajduje się drewno. Meble muszą być solidne, warto więc zrezygnować ze sklejek, dykt itp. i zainwestować w porządne komody i szafki. Styl klasyczny ma to do siebie, że nigdy się nie nudzi, a wnętrze tak zaprojektowane będzie cieszyło nas przez długie lata, dlatego kupując meble czy dodatki, lepiej zapomnieć o oszczędzaniu.
Szafa drewniana klasyczna

O czym warto pamiętać?

Podczas urządzania mieszkania w stylu klasycznym warto pamiętać o zachowaniu równowagi i harmonii. Ważna jest również symetria, która powinna być widoczna nawet w meblach i dodatkach. Zanim zdecydujemy się na konkretny styl, odpowiedzmy sobie na pytanie na czym naprawdę nam zależy. Jeśli na ponadczasowości i uniwersalności, styl klasyczny z pewnością będzie dla nas idealny

Podobne

2 komentarze

  1. Lofcia
    29 listopada 2016 at 08:19 Odpowiedz

    Mnie się taki styl bardzo podoba, można go też delikatnie przemieszać ze stylem nowoczesnym i efekt jest piorunujący.

  2. Kratka
    16 sierpnia 2017 at 13:40 Odpowiedz

    Jestem za, klasycznie urządzone wnętrze zawsze będzie dobrze wyglądać, tylko rzeczywiście trzeba też do tego podejść rozsądnie

dodaj komentarz