Jakie zwierzątko dla dziecka?

Z pewnością Twoje dziecko, marzy o tym, by mieć jakieś zwierzątko. Rozpoczyna więc kolejną rozmowę na ten temat i próbuje Cię przekonać do kupna pupila, a Tobie już brakuje argumentów, by pokazać mu, że nie jest to najlepszy pomysł. W końcu dajesz się przekonać, jednakże nie wiesz, jakie zwierzątko będzie najlepszym rozwiązaniem. Co sprawia najmniej problemów? Jakie zwierzę jest najodpowiedniejsze dla Twojej pociechy? Na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przez zakupem zwierzęcia dla dziecka?

Przed zakupem jakiegokolwiek zwierzęcia należy wyjaśnić dziecku, że to nie zabawka i nie będzie go można po jakimś czasie odstawić w kąt. Każde zwierzę bowiem potrzebuje odpowiedniej opieki i przywiązuje się do swojego właściciela. Jednakże warto kupić dziecku zwierzątko, które będzie towarzyszem jego zabaw, nauczy go troskliwości, wrażliwości, cierpliwości, systematyczności i odpowiedzialności.

Ponadto, jak udowodnili amerykańscy naukowcy, dzieci wychowujące się w towarzystwie zwierząt, rzadziej cierpią na różnego rodzaju alergie i choroby takie jak astma. Po rozwianiu wszelkich wątpliwości pozostaje jeszcze podjęcie najważniejszej decyzji – jakie zwierzątko kupimy swojej pociesze. Z pewnością najlepszym rozwiązaniem będą te zwierzęta, których maluch może dotknąć, z którymi może się pobawić, a więc ptaki, rybki i gady nie są tu wskazane.

Czy pies to dobry wybór?

To z pewnością najbardziej upragnione przez dzieci zwierzę. Nasza pociecha na pewno już cieszy się na myśl o długich spacerach i zabawach ze swoim pupilkiem. Pies będzie idealnym towarzyszem zabaw i prawdziwym przyjacielem, jednakże wiąże się również z masą obowiązków, dlatego też lepiej kupić go starszemu dziecku – powyżej piątego roku życia. Pies również nie jest wskazany, gdy ktoś z domowników ma alergię na sierść, bądź gdy mieszkamy w bloku – nie zawsze będzie miał kto wyjść z czworonogiem na spacer. Zwierzę to wymaga również podawania posiłków o stałej porze, szczepień ochronnych, a także kąpania, strzyżenia i czesania – warto więc uświadomić dziecku, na co tak naprawdę się decyduje.

Rodzina z psem

Czy kot jest odpowiedni dla dziecka?

Kot jest z pewnością mniej problematyczny niż pies. Nie trzeba z nim bowiem wychodzić na spacer, kąpać ani szczotkować, możemy się na niego zdecydować nawet, gdy mieszkamy w bloku. Potrafi być wierny, oddany i szybko się przywiązuje. To także znakomity towarzysz zabaw – wystarczy kłębek wełny, bądź własnoręcznie zrobiona zabawka, by skłonić go do większej aktywności. Jednakże sierść kota jest jednym z najsilniejszych alergenów, dlatego też, gdy dziecko ma skłonność do alergii nie należy decydować się na to zwierzątko.

Kot i dziecko

Wybór gryzoni dla dzieci

Dla małych dzieci idealnym rozwiązaniem będzie gryzoń. Zwierzątka te są niedużej wielkości i nie wymagają tak wiele opieki. Do wyboru mamy więc chomika, koszatniczkę, szynszyla, czy świnkę morską. Z każdym z nich maluch będzie mógł się pobawić i z pewnością sprawią mu wiele radości. Trzeba jednak uważać, bo te zwierzątka, szczególnie te mniejsze, są bardzo delikatne, a dzieci najczęściej nie zdają sobie sprawy ze swojej siły i przewagi i mogą mu zrobić krzywdę. Kupując więc gryzonia, należałoby pouczyć dziecko o zasadach bezpieczeństwa i ostrożności względem pupila.

Podobne

3 komentarze

 1. Marek
  5 października 2016 at 11:14 Odpowiedz

  Jak dla mnie koty są najlepsze na świecie, powaznie. Bardzo je lubie. I każdemu polecam!

 2. Elmo
  29 listopada 2016 at 09:06 Odpowiedz

  Moja mama też była przeciwna kotu ale jak tylko przyniosłam takiego biedaka z ulicy to zmieniła zdanie.

 3. kocia_mama
  1 marca 2019 at 12:46 Odpowiedz

  U nas od zawsze były zwierzęta w domu. Psy, koty, gryzonie. Uważam, że dziecko (a zwłaszcza jedynak) powinno mieć takiego towarzysza. To uczy odpowiedzialności. Nie mówiąc o empatii i wyrozumiałości.

dodaj komentarz