Czym może zaskoczyć Cię rodzicielstwo?

Nikt nie mówił, że rodzicielstwo to prosta praca, jest wręcz przeciwnie – bywa ciężko i męcząco, ale zazwyczaj wystarczy jeden uśmiech malucha, by wszystkie trudy zostały zniwelowane. Bycie mamą i tatą to także wielka przygoda i całe mnóstwo niewiadomych. Rodzicielstwo bywa naprawdę zaskakujące. Każde dziecko i każdy spędzony z nim dzień, może przynieść nowe wyzwania.

Jak wygląda rodzicielstwo w praktyce?

Rodzicielstwo w praktyce rzadko kiedy wygląda jak z okładek magazynów, nie mówiąc już o licznych filmach, na których zostaje ono ukazane. Tak naprawdę każda rodzina jest inna, tak samo jak inni są rodzice, metody wychowania czy nawet dzieci. Wbrew temu, co często się propaguje, bycie rodzicem nie jest sielanką i już od pierwszych chwil po narodzinach dziecka, trzeba zmagać się z wieloma wyzwaniami.

Zmęczenie, nerwy, ciągłe wykonywanie tych samych czynności, bycie na zawołanie, niekończący się bałagan i brak czasu dla siebie. To wielu ludzi odrzuca, ale mimo to nadal jest traktowane jako integralna część tego „zawodu”. Poza tym, rodzicielstwo to dwie strony tego samego medalu – bywają więc chwile piękne i wzruszające, a także te mniej przyjemne, przy których ciężko zachować spokój.

Co warto wiedzieć o rodzicielstwie?

Poradników i podpowiedzi na temat tego, jak być rodzicem i zajmować się dzieckiem nie brakuje. Prawda jest jednak taka, że każdy samodzielnie zdobywa to doświadczenie, często na zasadzie prób i błędów. Co warto wiedzieć, będąc rodzicem, podpowiadają autorzy poradników, przy czym należy pamiętać, że podpowiedzi te należy traktować z pewną dozą dystansu. Dlaczego? W wielu przypadkach mogą być one pomocne i bardzo przydatne, należy jednak uwzględnić pewne zmienne, jak twoja sytuacja życiowa czy też samo dziecko.

Każde jest przecież inne – rozwija się nieco inaczej, ma inne potrzeby, zainteresowania, problemy. Co więcej, nawet każdy dzień z dzieckiem może być inny – raz maluch jest aniołkiem, na którego widok nie można się nie uśmiechać, a raz daje porządnie w kość. Nie ma tu reguły, tak samo, jak nie ma idealnego przepisu, na idealne rodzicielstwo.

Rodzice z dzieśmi

Czym może zaskoczyć rodzicielstwo?

Czym? Właściwie wszystkim i przeczytanie kilku tomów poradników o rodzicielstwie, pielęgnacji i wychowaniu nie uchroni cię przed licznymi sytuacjami, w obliczu których zostaniesz całkowicie rozbrojona/ny. Dziecko może nie wyglądać tak, jak się zakładało, ty wcale nie będziesz się dobrze czuć, a czas dojścia do siebie po porodzie wcale nie będzie przyjemny. Poradniki mają pomóc w przygotowaniu na wszystkie trudy, ale słowa to jedno, a życie to drugie – czasem trzeba zdać się po prostu na własne przeczucia, a w razie potrzeby nie wahać się, prosić o pomoc. Warto słuchać innych, ale mieć też własny rozum i robić po swojemu.

Kiedyś jedna metoda wychowania i pielęgnacji sprawdzała się u każdego, obecnie nie ma już takiej możliwości. Potraktuj rodzicielstwo jak przygodę, jak eksperyment, w którym trzeba wypracować własne metody, najlepsze dla ciebie i dla twojego dziecka.

Świadome rodzicielstwo

Mówiąc wprost, świadome rodzicielstwo, to inaczej po prostu bycie rodzicem tu i teraz – obserwowanie dziecka i wsłuchiwanie się w jego potrzeby. Nie ma ideałów, często popełnia się błędy, ale będąc świadomym swojej niedoskonałości, będziesz starać się być najlepszą wersją samej siebie, a tym samym, starać się przekazać wszystkie najistotniejsze wartości dziecku. Rodzice uczą się od dzieci, tak samo, jak dzieci uczą się od rodziców – to niesamowita zależność, która można zaskoczyć, a o której nie każdy wie.

Podobne

3 komentarze

 1. Daniel
  12 października 2021 at 13:35 Odpowiedz

  Mnie najbardziej zaskakują pytania mojego synka, mały jest niemożliwy i ma takie zagwozdki, że człowiek nie wie, o co chodzi i jak to wyjaśnić…

 2. KochanyTata
  2 listopada 2021 at 14:01 Odpowiedz

  Bycie rodzicem to ogromna odpowiedzialność. Trzeba mieć na uwadze nie tylko bezpieczeństwo swojego dziecka, ale także zapewnić mu zdrowy rozwój.

 3. Supermama
  23 sierpnia 2022 at 12:26 Odpowiedz

  Mnie to zaskoczyło to ile miałam siły, człowiek może spać po 2 h a i tak mieć siłę na opiekę nad dzieckiem. Supermoce się odkrywa 😉

dodaj komentarz