Jaka księgowość w małej firmie? Samodzielnie, biuro rachunkowe czy księgowość online?

Prowadząc biznes niewielkich rozmiarów często decydujesz się na samodzielne prowadzenie księgowości, w ten sposób próbujesz zredukować koszty działalności. Jednak czy dzięki takiemu rozwiązaniu rzeczywiście zyskujesz pieniądze i czas? Jaka księgowość dla małych firm?

ksiegowość dla małych firm

Jaka księgowość w małej firmie?

Zakładając działalność gospodarczą musisz zdecydować w jaki sposób będziesz prowadził księgowość swojej firmy. Możesz wybierać spośród kilku opcji, przedsiębiorcy prowadzący małą firmę zazwyczaj wybierają pomiędzy samodzielnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych i rozliczaniem się z Urzędem Skarbowym, a obsługą przez profesjonalne biuro rachunkowe.

Pamiętaj, że decydując się na indywidualne prowadzenie księgowości przyjmujesz odpowiedzialność za poprawne, rzetelne i oparte na obowiązujących przepisach rozliczanie z fiskusem. Jeżeli nie dysponujesz fachową wiedzą w zakresie rachunkowości powinieneś się liczyć z błędami, które często wiążą się z sankcją finansową, czasem nawet karną.

Zwróć również uwagę, że prowadząc księgowość w pojedynkę będziesz musiał poświęcić na to sporo energii oraz cennego czasu, dlatego rozważ współpracę z biurem rachunkowym, któremu zlecisz całokształt spraw związanych z prowadzeniem finansów firmy. Księgowość oddana w ręce specjalistów to oszczędność Twojego czasu, który będziesz mógł poświęcić na rozwój biznesu. Powierzając sprawy z zakresu finansów zespołowi profesjonalistów zyskasz większą możliwość realizacji zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, generowanie zysków bez konieczności straty czasu na wypełnianie ogromu dokumentacji.

Zalety współpracy z biurem rachunkowym

Musisz wiedzieć, że nawiązując współpracę z biurem rachunkowym uwalniasz się od potencjalnych konsekwencji ewentualnych uchybień w prowadzeniu finansów działalności. Biuro księgowe posiadające dodatkowe ubezpieczenie weźmie za Ciebie odpowiedzialność za prawidłowe bieżące prowadzenie ksiąg rachunkowych.

księgowość internetowa

Zlecając prowadzenie księgowości swojej firmy specjalistom z zakresu finansów i rachunkowości zyskasz usługę terminowego przekazywania informacji o zobowiązaniach podatkowych, właściwe sporządzanie deklaracji oraz rzetelne rozliczenia z fiskusem.

Księgowi, prawnicy z biura rachunkowego udzielą Ci asysty księgowej podczas kontroli Urzędu Skarbowego, Urzędu Kontroli Skarbowej, urzędników z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Współpracując z biurem księgowym możesz zlecić jego pracownikom funkcję reprezentacji przed organami administracji.

Księgowość online – czym jest?

Księgowość online jest formą samodzielnego prowadzenia rachunków Twojego biznesu, księgowość internetową możesz prowadzić w dwóch formach:

  • samodzielne prowadzenie księgowości przy wykorzystaniu aplikacji internetowej,
  • łączenie samodzielnej księgowości online ze wsparciem specjalistów z biura rachunkowego.

To częste rozwiązanie wykorzystywane przez jednoosobowe działalności gospodarcze, firmy typu mikro, freelancerów, gdzie przedsiębiorcy prowadzą indywidualnie księgowość swojego biznesu korzystając ze wsparcia profesjonalistów.

Podobne

dodaj komentarz