Jak zmienić pracę? 5 kroków do rozwoju zawodowego

Chcesz co zmienić w swoim życiu? Zmień pracę! Rozwój jest bardzo ważną częścią życia każdego człowieka. Dążenie do ciągłego doskonalenia umiejętności i nabywania nowej wiedzy to podstawa udanej kariery i sukcesu w życiu zawodowym. Nie wiesz jak poprawić swoją pozycję na rynku pracy? Powiemy Ci jak to zrobić!

1. Kiedy najlepiej szukać pracy?

Szukanie pracy w sytuacji gdy jest się już zatrudnionym to mniej stresujące przeżycie niż próby znalezienia zajęcia z pozycji bezrobotnego. Jeśli nie znajdziesz interesującej i dopasowanej do twoich potrzeb oferty zawsze możesz pozostać w obecnej firmie. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, które sprawia, że poszukiwania nie wiążą się z dodatkowym stresem i presją.

Nowa praca jest marzeniem, do realizacji którego dążysz, a nie przymusem wynikającym z braku środków na koncie. W takim położeniu, to Ty jesteś panem sytuacji i bez przeszkód możesz dyktować warunki.

para szukająca pracy

2. Jak rozstać się z klasą? Porady dla osób szukających nowego zajęcia

Nie szukaj nowych ofert w miejscu zatrudnienia
Przeglądając ogłoszenia w internecie nie korzystaj z służbowego laptopa. Zrób to w domu, używając prywatnego sprzętu. Większość firm ma zainstalowane w komputerach oprogramowanie umożliwiające kontrolę historii wyszukiwania.

Dzwonienie w sprawie ofert z służbowego telefonu to też nie najlepszy pomysł. Twój szef może w każdej chwili poprosić operatora o wykaz połączeń, a wtedy trudno ci będzie wyjaśnić całą sytuację. Bezpieczniejszą opcją będzie użycie prywatnego numeru.

Skup się na swoich dotychczasowych obowiązkach
Poszukiwanie nowego zajęcia nie może mieć negatywnego wpływu na twoją obecna pracę. Nieprofesjonalne działanie to wyraz braku szacunku dla obecnego szefa. To także jasny sygnał dla potencjalnych pracodawców, że nie traktujesz swoich obowiązków poważnie. Dlatego pamiętaj o tym aby dawać z siebie wszystko do samego końca i pozostawić po sobie dobre wrażenie.

kobieta przeglądająca oferty pracy

Uprzedź swojego obecnego pracodawcę, że odchodzisz
Porozmawiaj osobiście z szefem. Nie zostawiaj mu wypowiedzenia na biurku bez żadnego wyjaśnienia. Takie zachowanie jest w bardzo złym tonie! Nawet jeśli w wielu kwestiach nie zgadzałeś się ze swoim szefem i wiele was dzieliło, podziękuj mu za otrzymaną szansę i lata współpracy.

Dobrze jest również nawiązać, w rozmowie, do umiejętności, które nabyłeś w tej firmie. Każda praca przynosi korzyści! Dlatego zamiast oskarżać szefa o złe traktowanie, nawiąż do nich i poinformuj, że już czas na zmianę. Poproś również o wystawienie referencji. Taki dokument bardzo ułatwia znalezienie nowego zatrudnienia.

Pożegnaj się ze współpracownikami
Niektórzy pracownicy organizują pożegnalne przyjęcie, aby w luźnej atmosferze podziękować za współpracę. Jednak nie musisz korzystać z tego rozwiązania. Wystarczy, że pożegnasz się z każdym osobiście. Uściśniesz mu dłoń i chwilę porozmawiasz. Znikanie bez słowa to przejaw braku klasy.

Uścisk dłoni

3. Jak możesz rozwinąć się zawodowo? 5 kroków do poprawy twojej sytuacji na rynku pracy

Wyznacz sobie cel
Zastanów się nad tym co chcesz osiągnąć w życiu. Spróbuj wyobrazić sobie siebie za 10 lat. Co wtedy będziesz robić? Jak będzie wyglądało twoje życie? Musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć. Tylko w taki sposób znajdziesz w sobie motywację, aby spełnić to postanowienie. Jasno sprecyzowany życiowy cel sprawia, że przestajesz zajmować się niepotrzebnymi rzeczami. Skupiasz się jedynie na tym co zrobić, aby go zrealizować. A to jest recepta na sukces!

Buduj własną markę
Bądź widoczny! Oczywiście w pozytywnym sensie tego sformułowania. Regularnie prezentuj efekty swojej pracy. Osiągaj wymierne rezultaty, którymi oczarujesz pracodawcę i pracowników.

Bądź pewny siebie! Pogłębiaj swoją samoświadomość. Skup się na swoich zaletach i osiągnięciach. Wady i porażki niech odejdą w zapomnienie.

Przejmij kontrolę
Angażuj się! Nie czekaj biernie, aż ktoś cię zauważy i da ci szansę, tylko działaj! Określ co możesz zrobić już dziś aby się wyróżnić np. wykazać się umiejętnością pracy w grupie, a potem to zrób!

Ucz się na cudzych i swoich błędach. Koryguj własne niedociągnięcia i wyciągaj wnioski z niepowodzeń innych. Miej plan na przyszłość i przede wszystkim: doceń swoje zaangażowanie! Jeśli ty nie będziesz widzieć swoich sukcesów, inni również ich nie dostrzegą.

mężczyzna przeglądający oferty pracy

Bądź otwarty na informacje od szefa i współpracowników
Każdy z nas podlega ocenie, więc lepiej pogodzić się z tym faktem i zaakceptować go, niż obrażać się na wszelką krytykę. Im bardziej będziesz otwarty na feedback, tym bardziej będziesz mógł się doskonalić i usprawniać swoją pracę.

Zbierz informację o sobie. Co ludzie uważają za twoje mocne strony a co, według nich, powinieneś poprawić. Potem zastanów się nad tym, jak się do tego ustosunkować. To bardzo dobry impuls do podjęcia decyzji o samodoskonaleniu. Może dzięki temu nabierzesz nowych doświadczeń?

Nie bój się wyzwań
Korzystanie z nadarzających się okazji i umiejętność podejmowania ryzyka to cechy, które pracodawcy najbardziej cenią w pracownikach. Jak je wypracować? Kluczem do sukcesu jest wiara w siebie. Przestań się ciągle krytykować. Znajdź w sobie pozytywne cechy i pielęgnuj je.

Wykorzystaj każdy moment aby pokazać się z jak najlepszej strony i wykazać się umiejętnością dostosowywania się do zmieniających warunków. Szukaj na własną rękę nowych możliwości rozwoju. Bądź kreatywny! Wtedy na pewno szybko znajdziesz ciekawe zajęcie i utrzymasz się na stanowisku przez długi czas.

Podobne

jeden komentarz

  1. elwira
    30 września 2016 at 10:46 Odpowiedz

    Sporo świetnych porad. Ja jak zmieniałam pracę, to robiłam to bardziej intuicyjnie ale w sumie zastosowałam sie nieświadomie do większości wskazówek z tego tekstu. Więc to w sumie życiowe jest

dodaj komentarz