Co zmienił covid w rekrutacji HR, poszukiwaniu pracy, czy trybie pracy?

Już na przełomie ubiegłego roku pandemia stała się ciężkim okresem nie tylko dla ludzi, a także dla różnych działalności gospodarczych. Ograniczyła pracę wielu osobom, co spowodowało większe cięcia kosztów, produkcji i funkcjonalności firm przedsiębiorczych itp. Niektórzy ludzie mają możliwości pracy zdalnej, aby mogły w elastyczny sposób wykonywać różne czynności. Niniejszy artykuł będzie się odnosił do zmian, jakie covid spowodował na różnych rynkach pracy, oraz jak wygląda proces rekrutacyjny podczas poszukiwania pracy.

Jakie są skutki pandemii podczas poszukiwania pracy?

Zamrożona gospodarka, ograniczenie funkcjonalności firm, bezrobocie – są to jedne z wielu skutków spowodowanych przed koronawirusa, który utrudnił ludziom w życiu. Osoby, które w czasie pandemii zaczęły szukać pracę, mają zasadniczo duży problem, ponieważ nie każda praca będzie odpowiednia do wykonywania czynności w danej placówce. Jeśli szukasz ofert pracy drogą elektroniczną, możesz znaleźć kilka istotnych propozycji wykonywanych za pośrednictwem pracy zdalnej. Takie ogłoszenia pracy (oferty na Sprzedajemy.pl) ułatwią ci w poszukiwaniach konkretnego zawodu, w których możesz zobaczyć pełny pakiet ofert proponowanych przez pracodawcę. Inaczej sprawa wygląda w różnych urzędach pracy, jeśli nie możemy znaleźć konkretnej dla nas oferty, ale o tym będziemy pisać w poniższej części artykułu.
Obecnie sytuacja z covid ustabilizowała się na tyle, że można bez problemu znaleźć pracę w każdym zawodzie, niemniej jednak zachowując odpowiednie zasady funkcjonowania (noszenie maseczki w zakładach publicznych, odpowiedni odstęp, dezynsekcja rąk itp.)

Jaką pracę można podjąć podczas pandemii?

Gdyby sytuacja była na tyle poważna, gdzie ponownie natkniemy się na kolejną falę pandemii, warto zapoznać się z kilkoma ofert pracy proponowanych przez różnych pracodawców. Proponowane przez nas zawody będą się odnosiły do pracy zdalnej, ponieważ chcemy zapewnić osobom bezpieczne funkcjonowanie. Pierwszą propozycją jest praca zdalna w zawodzie telemarketingu. Taki zawód możesz wykonywać bezpiecznie nie wychodząc z domu i dodatkowo na tym zarobić. Pracodawca omawia z osobą bezrobotną przez telefon sposób prowadzenia takich usług i wysyła materiały drogą elektroniczną, które będą narzędziem pracy. Można także znaleźć pracę w marketingu internetowym, w którym osoba będzie pisała różne treści reklamowe i publikowała na różnych serwisach. Ostatnią z naszych propozycji jest zawód grafika komputerowego w różnych firmach. Jedynie, co jest wymagane to dostęp do komputera, aby móc wykonywać zawody w domu w okresie pandemicznym.

Jak wygląda proces rekrutacyjny do podjęcia pracy podczas covid?

Gdy już znalazłeś odpowiednią pracę na stronie internetowej, jaką chcesz wykonywać, warto skontaktować się telefonicznie, bądź drogą mailową z pracodawcą. W tym przypadku należy wysłać swoje CV oraz/lub list motywacyjny i czekać na proces weryfikacyjny. Niemniej jednak jeśli masz trudność ze znalezieniem odpowiedniej pracy i próbujesz szukać pomocy w urzędach pracy, to proces rekrutacyjny odbywa się w inny sposób. Powiatowe i Wojewódzkie Urzędy Pracy mają swoje określone zasady podczas rejestracji w bazie danych. Należy wejść na stronę internetową swojego urzędu, wypisać wszystkie dane osobowe, dołączyć niezbędne dokumenty (świadectwo szkół, certyfikaty itp.) i czekać na weryfikacje. Gdy poprawnie wykonaliśmy wszystkie czynności, po kilku dniach dostajemy informację zwrotną o decyzji uzyskania statusu osoby bezrobotnej zdolnej do podjęcia pracy. Następnie dostajemy wezwanie do placówki w celu wypełnienia formalności itp. i w tym przypadku dostajemy ofertę pracy przez Urząd Pracy.

Podobne