Jak wybrać kasę fiskalną, gdzie szukać pomocy?

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne, z którym mamy do czynienia na co dzień nie tylko w sklepach, ale i wielu innych miejscach. Prawo dość dokładnie opisuje, kto i kiedy powinien ją mieć oraz w jaki sposób powinna ona zostać zarejestrowana. Mimo wszystko to od przedsiębiorców będzie zależało, które konkretne urządzenie wybiorą, co rzecz jasna podyktowane zostanie ich realnymi potrzebami. Jak wybrać kasę fiskalną? Gdzie warto szukać pomocy?

Czym jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne, które służy do rejestracji obrotu oraz kwot ze sprzedaży towarów i usług w tym podatku VAT. Obecnie nie wszystkie firmy muszą ją posiadać, jednak polskie prawo dąży do zmiany, w wyniku której niezależnie od prowadzonej działalności będzie ona konieczna. Obecnie do wyboru mamy kilka typów fiskalnych, od tych jednostanowiskowych, które najczęściej widujemy w sklepach, kasy systemowe, które znajdują się najczęściej w dużych placówkach handlowych po te przenośne, które pozwalają na pracę w terenie.

Jakie są rodzaje kas fiskalnych?

Podział kas fiskalnych jest stosunkowo i zależny jest przede wszystkim od konstrukcji. W ten sposób wymienia się kasy ECR, systemy typu POS/EPOS, iPOS, drukarki fiskalne, kasy komputerowe i terminale kasowe. Mogą być to urządzenia na stale zainstalowane w danym miejscu, a także przenośne o bardzo niewielkich gabarytach. Nowością są też kasy online, które obecnie wciąż są w trakcie formalnego wprowadzania. Wybór jest spory, jednak to jaką kasę fiskalną wybrać (mojafiskalna.pl), uzależnione będzie przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności.

Kasa fiskalna w sklepie

Jak wybrać kasę fiskalną?

Jak zostało już wspomniane, wybór kasy fiskalnej do firmy będzie uzależniony przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności. Należy wziąć więc pod uwagę branżę, w jakiej się działa oraz jaka wysokość obrotu towarów czy usług jest zakładana. Nieco inaczej będzie to przecież wyglądało w wielkich centrach handlowych i miejscach, gdzie liczba klientów jest znaczna, a inaczej w niewielkim zakładzie czy punkcie usługowym.

Inna kwestia to mobilność i określenie tego, czy to kliencie będą przychodzić do nas, czy my sami także planujemy udawać się do nich bezpośrednio. W takich przypadkach niewielka przenośna i lekka kasa fiskalna będzie lepszym rozwiązaniem.

Gdzie szukać pomocy przy wyborze kasy fiskalnej?

Na rynku polskim wybór kas fiskalnych nie jest tak ogromny, jak mogłoby się zdawać, a obecnie funkcjonuje dosłownie kilku producentów, którzy się specjalizują ich konstruowaniu. Nie zmienia to jednak faktu, że ze względów na różne dostępne opcje, wielkości i funkcjonalność, zakup takiego urządzenia nie jest łatwy. Sporo informacji można znaleźć w internecie, jednak o wiele prościej i pewniej będzie skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów.

Kasy fiskalne można zakupić bezpośrednio od producenta lub poprzez pośrednika, firmę, która zajmuje się ich dystrybucją. W miejscach takich można uzyskać potrzebną wiedzę, a pracownicy będą w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz zaproponować najlepsze rozwiązanie podyktowane indywidualnymi potrzebami. Zdecydowanie lepiej korzystać ze sprawdzonych firm, aby mieć pewność względem jakości usług i gwarancję szerokiej gamy usług.

Podobne

dodaj komentarz