Jak ubierać niemowlaka latem?

Mamy, których poród przypada na tę letnią porę, wiedzą, że czekają je piękne słoneczne dni z malutkim dzieckiem, ale zdają sobie też sprawę z tego, że powinny w tym czasie szczególnie o nie zadbać. Jak zatem troszczyć się o niemowlę w czasie wysokich temperatur? Na co zwracać uwagę podczas upału, aby niepotrzebnie nie narazić zdrowia dziecka?

Jak ubrać noworodka na spacer latem?

Latem temperatura w Polsce bywa różna, więc tak naprawdę dziecięce ubranie powinniśmy dopasować do panującej za oknem pogody. Warto działać w tym przypadku według zasady, że na niemowlaka ubieramy o jedną warstwę odzieży więcej niż na siebie, mając też kilka dodatkowych ubranek w zapasie na wypadek pogorszenia pogody. Tak małe dzieci spędzają większość dnia śpiąc, a podczas snu temperatura ciała ludzkiego spada, warto więc o tym pamiętać.

Jakie zatem ubranka zakupić na te letnie dni? Najlepiej sprawdzą się body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach, a także kombinezony zwane pajacykami. Na wszelki wypadek zaopatrzyć można się również w różnego rodzaju kaftaniki i śpioszki, cienką bawełnianą czapeczkę oraz sweterek. W upalne dni odzież dla maluszka powinna być przede wszystkim przewiewna, czyli uszyta z naturalnych materiałów takich jak bawełna. Powinna być ponadto w dobrze dopasowanym rozmiarze i w jasnych kolorach, które nie przyciągają słonecznych promieni.

Niemowlaka bezwzględnie nie można wystawiać na działanie słońca. W tym wieku nie należy stosować jeszcze kremów z filtrem, a mocne promienie słoneczne działają negatywnie także na wzrok dziecka, który dopiero zaczyna się rozwijać. Pamiętajmy zatem, że powinniśmy zasłonić maluszka parasolem przymocowanym do wózka lub jeżeli wózek wyposażony jest w specjalną budkę, postawić ją, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i ochronę przed promieniami UV. Unikać należy ponadto spacerowania w pełnym słońcu w godzinach popołudniowych, kiedy świeci ono najmocniej.

Śpiący w koszyku niemowlak latem

Jak ubierać niemowlaka latem do snu?

Większość ubranek noszona w ciągu dnia, może też z powodzeniem zastąpić piżamę. W cieplejsze noce zaleca się ubierać maluszki w tzw. pajacyki, zapinane zazwyczaj z przodu, niekrepujące ruchów dziecka i zapewniające mu wygodę.

O ile sami być może nie przykrywamy się niczym podczas snu w upalne dni, noworodek powinien jednak zostać okryty choć cienką tkaniną. Dziecku będzie z nią przyjemniej, a lekki przewiewny materiał nie spowoduje przegrzania. Nie owijajmy wtedy jednak skrzętnie niemowlaka, a jedynie lekko go przykryjmy.

Pielucha w czasie upałów?

Wiadomo, że podczas upałów skóra oddycha lepiej, kiedy nie przylega do niej pieluszka, możemy zatem czasami ściągnąć ją dziecku, żeby poleżało chwilę bez niej. Pamiętając jednak o tym, że dziecko oddaje mocz średnio 20 razy dziennie nie powinniśmy robić tego zbyt często, bo wówczas pozbawiamy przecież maluszka ochrony przed wilgocią, która może prowadzić do przeziębień. Jeżeli dziecko leży w domu i nie zabieramy go akurat na żaden spacer, możemy po prostu odpiąć pieluszkę, by dać skórze oddychać, a jednocześnie chronić ją przez wilgocią.

jeden komentarz

  1. Kasandra
    5 października 2016 at 09:15 Odpowiedz

    Najgorzej kiedy jest bardzo zmienna pogoda. Ponieważ wtedy naprawdę nie wiadomo jak to dziecko ubrać. Co chwile się poci albo mu zimno i łatwo o zachorowania. Pojawia się też odparzenia.

dodaj komentarz