Jak może pomóc Twojej firmie księgowa?

Prowadzenie własnej firmy nie jest proste, ponieważ jednocześnie trzeba zajmować się wieloma różnymi sprawami. Wiąże się to między innymi z obowiązkiem prowadzenia dokumentacji, a tym nie zawsze jesteśmy w stanie zająć się samodzielnie. Przydaje się więc pomoc księgowej, przy czym zakres jej usług może być różny. Na jakie wsparcie możemy liczyć?

Jaka księgowość dla firmy?

Prowadząc firmę, jednocześnie należy wziąć pod uwagę kwestie związane z obowiązkiem prowadzenia właściwej dokumentacji, która dotyczyć będzie tak firmy, jak i pracowników czy klientów. Księgowość jest więc ważnym aspektem każdej działalności gospodarczej i decydując się na to, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka możliwości, w tym opcję tradycyjną oraz online. Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na wsparcie z zewnątrz, a księgowość jest popularną pomocą dla firm ze strony biur rachunkowych. W ten sposób można przekazać obowiązki komu innemu, nie martwiąc się o sprawy formalne, a samemu skupić na rozwoju firmy.

Niezależnie jednak od tego, na jaką formę księgowości się zdecydujemy – istotne będzie to, na jaką pomoc możemy liczyć. Czym zajmuje się księgowa w firmie? Trzeba przyznać, że zakres jej zadań jest dosyć szeroki.

Czym zajmuje się księgowa w firmie?

Księgowa w firmie może być bezpośrednią pracownicą lub osobą zatrudnioną z biura rachunkowego, pracującą na zlecenie. Niezależnie jednak od tego, w jakiej formie jest wykonywana ta praca i na jakiej podstawie, zadania księgowej będą bardzo podobne. Praca skupia się ja kilku istotnych aspektach działania firmy, do których zalicza się prowadzenie rachunków firmy, w tym ksiąg przychodów i rozchodów oraz ksiąg rachunkowych. Oprócz tego, do zadań księgowej włącza się także zarządzanie kadrami i płacami, a często również i doradztwo podatkowe i biznesowe.

Innymi słowy księgowa zajmuje się wszystkimi sprawami finansowymi firmy i jej działaniami, choć dokładny zakres obowiązków może zależeć od rodzaju firmy, struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa czy jego wielkości i potrzeb.

Księgowa dla firm – na etat czy przez biuro rachunkowe?

Zatrudnienie księgowej jest dylematem dla każdej firmy. Co będzie lepsze i korzystniejsze – księgowa na etacie w firmie, czy jednak biuro rachunkowe, posiadające własnych księgowych? Z pewnością powinno się rozważyć wszystkie za i przeciw oraz dokonać rachunków względem kosztów obu opcji. Własny księgowy jest wygodny, jednak zatrudnienie na etat wiąże się z dodatkową wypłatą, stworzeniem miejsca pracy oraz zaopatrzenia do we wszystkie niezbędne narzędzia, dodatkowo w razie pomyłki, odpowiada za to cała firma. Biuro rachunkowe działa zdalnie, w razie błędów odpowiada nie firma, a biuro, jak również koszty takiej usługi są niższe.

Wiele będzie zależało też od zdolności finansowej samego przedsiębiorstwa i jego wielkości. W przypadku niewielkich firm, lepiej sprawdzi się księgowa z biura rachunkowego, przy dużych firmach, bardziej opłacalne jest zatrudnienie własnej księgowej.

Jakie są zalety korzystania z usług księgowej?

Korzystając z usług księgowej można liczyć na wiele zalet. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu, ponieważ wszystkim zajmuje się osoba odpowiedzialna za kwestie finansowe, co pozwala nam, jako przedsiębiorcom skupić się na innych rzeczach, czyli rozwoju dla firmy. Mając dobrą księgową nie trzeba obawiać się o pieniądze firmy, które będą zarządzane w sposób właściwy i z korzyścią dla działalności.

Profesjonalna księgowa zna przepisy i prawo, co za tym idzie jest w stanie wykorzystać swoją wiedzę by pomóc firmie, między innymi w oszczędzaniu czy pozyskiwaniu nowych źródeł finansowania. Ma się więc spokój i pewność, że wszystko będzie w porządku, a biznes będzie działał sprawnie.

Podobne

dodaj komentarz