Ile może spóźniać się okres?

Zestresowany uśmiech twojej dziewczyny i słowa: „kochanie, muszę ci o czymś powiedzieć” są często znakiem, że pora zacząć się bać. Spóźniający się okres nie zawsze jednak musi być spowodowany ciążą. Przyczyn spóźniającego się okresu może być kilka i zanim wyda się ostateczny werdykt, warto wiedzieć, co ma na niego wpływ.

Jak stres wpływa na cykle okresu?

Na wstępie poradzę wam, byście namówili swoją partnerkę do tego, by po prostu zrobiła test ciążowy. Jeśli wyjdzie on negatywnie będziecie mieć stuprocentową pewność, że to nie to, czego się obawiacie. Jeśli wyjdzie pozytywnie, to cóż, musicie pomyśleć jak powiedzieć pewnym ludziom o tym, że będą dziadkami.

Często jednak sam stres jest w stanie opóźnić pojawienie się okresu u Twojej dziewczyny. Czasami dostawałem informację o pojawieniu się miesiączki piętnaście minut po wykonaniu testu. Kiedy stres opada, emocje się stabilizują, organizm wraca do normy. Często dziewczyny potrafią się same nakręcać, potęgując swoje zdenerwowanie. Musisz się przygotować na to, że wiele młodych kobiet wychodzi z założenia, że wolą nie wiedzieć, czy są w ciąży. Zrobienie testu jest dla nich swego rodzaju wzięciem pod uwagę takiej możliwości. Takie zachowanie jednak nikomu nie służy, więc aby nie dostać zawału serca, postaraj się namówić swoją kobietę, by wykonała taki test.

W pewnym wieku kobiety zaczynają lepiej rozumieć swój organizm i mają większą świadomość tego, że stresująca sesja czy problemy rodzinne mogą wydłużać ich cykl. W ten sposób możliwe jest opóźnienie w pojawieniu się miesiączki nawet do kilku czy kilkunastu tygodni. Przez ten czas można dostać wrzodów. Oszczędźcie sobie tego.

Tabletki antykoncepcyjne

Młody wiek i choroby, a okres

U młodych kobiet często okres nie jest jeszcze do końca uregulowany. W ich przypadku właściwie normą są kilkudniowe wahania. Czasami dochodzą one nawet do tygodnia. Jeśli jednak ten czas niepokojąco się przedłuża należy wykonać test i udać się do ginekologa, ponieważ spóźniający się okres może być oznaką problemów z tarczycą lub torbieli na jajnikach. Niekiedy przyczyny mogą być bardziej prozaiczne, jak np. zbyt restrykcyjna dieta czy przebyta infekcja.

Za każdym razem lepiej jednak dmuchać na zimne i zrobić komplet niezbędnych badań. Zdrowie kobiety powinno być tu postawione na pierwszym miejscu, więc zdecydowanie lepiej jest trzymać rękę na pulsie. U niektórych kobiet nieregularny okres jest także normą i często waha się on kilka dni w jedną czy drugą stronę.

Wpływ hormony i tabletek antykoncepcyjnych

Jednym z podstawowych czynników regulujących cykl są hormony. Czasami, żeby uregulować miesiączkowanie, kobiety decydują się na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Kiedy je biorą, wszystko jest w porządku, jednak po odstawieniu darza się, że organizm przeżywa swego rodzaju szok, który głównie objawia się dwa miesiące po zaprzestaniu hormonalnej antykoncepcji. Najczęściej wtedy dochodzi do wydłużonego oczekiwania na okres. Jest to więc coś zupełnie normalnego i trzeba mieć to na uwadze.

Warto przy tym pomyśleć między innymi o rozmowie z lekarzem i dobraniu odpowiednich leków, które nie będą miału tak gwałtownego wpływu na kobiecy organizm. Mimo wszystko dobrze jest pamiętać o tym, że niezależnie od tego, jakie tabletki się zażywa, zawsze mogą mieć one mniejszy czy większy wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu.

Panowie, mam nadzieję, że trochę was uspokoiłem, a jednocześnie trochę wyczuliłem na to, by nakłaniać swoje kobiety do podejmowania regularnych badań. W końcu posiadanie dziecka w przyszłości może nie być takim złym pomysłem, jak wydaje się wam to w tej chwili, warto jest mień nad tym kontrolę i pełną świadomość konsekwencji naszych czynów.

Podobne

jeden komentarz

  1. Atomówka
    29 listopada 2016 at 09:30 Odpowiedz

    Antykoncepcja jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli nie planuje się potomstwa. Poza tym, regularne wizyty u ginekologa to podstawa.

dodaj komentarz