Ile kosztuje kredyt? Co składa się na koszt kredytu?

Jak wiadomo, nikt nie dostanie kredytu za darmo – zarówno bank, jak i każda inna instytucja finansowa musi na tym interesie zarobić. Co za tym idzie, z zobowiązaniem tym wiążą się pewne koszty, które ponosimy w trakcie jego spłacania. Jakie konkretnie? Ile może kosztować kredyt i jakie elementy się na to składają?

Jak obliczyć koszty kredytu gotówkowego?

Żaden bank nie udzieli nam kredytowania za darmo – wręcz pewnym wymogiem jest stosowanie określonych opłat, które nakładane są na przyszłego kredytobiorcę. Wbrew pozorom, nie zaliczają się do tego, tylko odsetki, a co więcej sam ich skład może być inny w zależności od sumy poszczególnych wliczonych opłat. Z tego też względu w różnych instytucjach koszty kredytu mogą wyglądać inaczej, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka oferty te nie będą się od siebie wiele różnić.

Żeby przyjrzeć się bliżej, ile będzie kosztował kredyt, warto skorzystać z kalkulatora kredytowego, jak ten dostępny na: https://www.17bankow.com/kalkulator-kredytowy. Bierze się pod uwagę aktualne oferty banków i wylicza się koszty na podstawie dostępnych informacji, dając mniej więcej pogląd na to, ile się zapłaci. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że są to obliczenia ogólne – ostateczna cena będzie uzależniona od indywidualnej sytuacji. Co jednak jest brane pod uwagę?

Co składa się na odsetki kredytu gotówkowego?

Spłacając regularnie raty kredytu gotówkowego, nie tylko oddajemy pożyczony kapitał, ale też i naliczone z tego tytułu odsetki. Warto jednak pamiętać, co kryje się pod tym pojęciem, jako że są one wyliczane na podstawie wyznaczonego oprocentowania, a te samo w sobie składa się z dwóch składników – stawki bazowej WIBOR, ustalanej na podstawie stopy referencyjnej oraz marży banku. Co więcej, na wysokość odsetek wpływ ma także czas kredytowania, a im jest on dłuższy, tym wyższy jest koszt.

Jakie opłaty wliczane są do kredytu?

Rzecz jasna nie tylko odsetki będą się liczyć przy obliczaniu kosztów kredytu, bowiem opłat tych jest znacznie więcej. Zaliczyć do tego należy także wszystkie działania związane z obsługą bankową, a za to także trzeba będzie zapłacić. Opłaty za rozpatrzenie wniosku, opłatę przygotowawczą, czy naliczenie prowizji za udzielenie kredytu to tylko kilka przykładów. Niemało kosztować może także dodatkowe ubezpieczenie – wprawdzie nie jest ono bezwzględnie wymagane w każdym przypadku, bywa jednak czasem koniecznością. Nie bez znaczenia jest także rodzaj rat – stałe, malejące czy rosnące.

Jak obliczyć całkowity koszt kredytu?

Obliczenie całkowitego kosztu kredytu może nie być łatwe, ponieważ składa się na to wiele różnych czynników i nawet znając dokładny wzór, będzie to kłopotliwe. O takie szczegóły warto zapytać w banku, gdzie obowiązkiem pracowników jest podanie wszystkich składników będących częścią opłat kredytowych oraz ile będzie nas to realnie kosztować. Można także wykorzystać do tego celu wspomniany wyżej kalkulator kredytowy. Nie podaje on dokładnych wyliczeń, ale pozwala na zorientowanie się w kosztach w sposób mocno zbliżony.

Jakie jeszcze koszty kredytu mogą zostać uwzględnione?

Warto tutaj wspomnieć jeszcze o innych kwestiach, które dość rzadko są poruszane, ale które mogą mieć duży wpływ na koszty kredytu. Chodzi tutaj przede wszystkim o działania, które podejmuje się w późniejszym czasie, jak choćby przewalutowanie kredytu czy chęć wcześniejszej spłaty zobowiązania. Warto czytać dokładnie umowy, by dowiedzieć się dokładnie, jak to wygląda i czy są naliczane za to dodatkowe opłaty i w jakiej wysokości.

Podobne

jeden komentarz

  1. Wiesia
    12 grudnia 2021 at 23:19 Odpowiedz

    Ubezpieczenie często jest dodatkowym kosztem, który powiększa naszą miesięczną ratę. I właśnie ta prowizja od udzielenia kredytu, na to też trzeba zwracać uwagę. Są jednak banki, które nie pobierają prowizji za udzielenie kredytu.

dodaj komentarz