Dlaczego leczenie kanałowe powinno być przeprowadzane pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe zęba – dlaczego lepiej przeprowadzać je pod mikroskopem? Jakie korzyści daje zastosowanie mikroskopu, których nie zapewnia zwyczajne leczenie?

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem z zakresu działu stomatologii o nazwie endodoncja. Polega na oczyszczeniu kanałów z chorej miazgi, poszerzeniu ich i osuszeniu oraz wypełnieniu gutaperką.

Nie każdy wie o tym, że ten zabieg można wykonywać pod mikroskopem. W takim wariancie zabiegu mikroskop operacyjny znajduje się tuż nad głową pacjenta, umieszczony na wysięgniku z możliwością regulacji jego pozycji. Obraz leczonego zęba zostaje powiększony od 6 do 25 razy, dzięki czemu możliwe jest zajrzenie do komory zęba i powiększenie obrazu jego korzeni i kanałów korzeniowych, które są niewidoczne gołym okiem.

Dlaczego leczenie kanałowe warto przeprowadzać pod mikroskopem?

Precyzja, jaką zapewnia mikroskop, daje pewne istotne korzyści. Leczenie kanałowe pod mikroskopem (np. w www.Nova-Clinic.pl), ogranicza powikłania pozabiegowe takie jak zakażanie osłoniętych kanałów zęba podczas dłuższego leczenia rozłożonego na kilka zabiegów. Mikroskop pozwala nie tylko powiększyć obraz korzeni i kanałów korzeniowych, ale także dobrze uwidocznić zęby trzonowe. Ponieważ znajdują się one w głębi jamy ustnej, ich leczenie w normalnych warunkach jest utrudnione. Mikroskop daje też możliwość dokładnego oświetlenia pola wykonywania zabiegu.

Zdecydowanie się na ten wariant leczenia kanałowego oznacza oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ w zwyczajnych warunkach leczenie jest zwykle rozłożone na kilka zabiegów. Dzięki niemu można wyleczyć zęby, które w przeciwnym wypadku mogłyby zostać nieprawidłowo oczyszczone i wypełnione. Duża skala powiększenia i dokładne oświetlenie sprawiają, że dobrze widoczne są wszelkie ubytki, próchnica i kamień nazębny, również we wczesnym stadium powstawania. Dzięki temu można uniknąć poważniejszych problemów, zanim zdążą się one do takiego etapu rozwinąć.

Dodatkową zaletą leczenia kanałowego pod mikroskopem jest to, że pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Zapewnia ona stomatologowi łatwiejszy dostęp do miejsca poddawanego leczeniu, a pacjentowi ułatwia relaks (znieczulenie miejscowe sprawia, że zabieg jest bezbolesny).

gabinet stomatologiczny

Kiedy leczy się zęby kanałowo pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe wykonuje się w przypadku ostrego nieodwracalnego zapalenia miazgi, które może być skutkiem głębokich zmian próchnicznych, złamania zęba lub nadmiernego starcia jego korony.

Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu stosowane jest w przypadku tych zębów, które mają nietypowy kształt lub umiejscowienie, a także zębów po urazach. Stosuje się tę metodę również, kiedy trzeba usunąć pozostałości zębów ułamanych lub ukruszonych, udrożnić wąskie i zakrzywione kanały zębowe albo usunąć ciało obce z tkanki przyzębia.

Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Cena takiego zabiegu zależy od stopnia jego skomplikowania oraz od ilości kanałów zębowych, które się kwalifikują do leczenia. Koszty jednego zabiegu leczenia kanałowego pod mikroskopem mieszczą się w przedziale cenowym pomiędzy 300 a 950 zł, natomiast powtórne leczenie to koszty między 600 a 1400 zł. Ceny zatem są dość wysokie, ale z reguły jest to koszt jednorazowy, ponieważ leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala usunąć problem już podczas jednej wizyty.

Podobne

dodaj komentarz