Jak dbać o zdrowie seniora? Co starsza osoba może zrobić sama, a w czym trzeba pomóc?

W życiu dochodzi do sytuacji, kiedy nagle role się odwracają. Kiedyś to oni zajmowali i opiekowali się nami, dziś sami potrzebują naszej pomocy. Opieka nad starszymi osobami to ciężka oraz wyczerpująca zarówno psychicznie, jak i fizycznie praca. Wymaga dużej dawki cierpliwości, wyrozumiałości i wytrwałości. W poniższym artykule podpowiadamy jak opiekować się starszymi osobami, nie zapominając przy tym o własnym życiu.

Jak zadbać o zdrowie seniora?

Osoby starsze cierpią na szereg różnorodnych chorób i schorzeń, jakie niesie za sobą podeszły wiek. Do tych najcięższych i znacznie utrudniających normalne funkcjonowanie zaliczyć można niewątpliwie nadciśnienie tętnicze, demencję, Alzheimera, chorobę Parkinsona, zaburzenia wzroku, słuchu, problemy ze stawami, poruszaniem się oraz wiele innych. Stąd w większości przypadków seniorzy są zależni od innych osób, a opieka nad nimi nie należy do najłatwiejszych.  Zdrowie seniora to temat, o który zadbasz z poradnikami takimi jak plus50.pl, którego wskazówki pomogą ci w opiece nad starszą osobą. Co prawda współczesna medycyna może pomóc łagodzić objawy i dolegliwości poszczególnych chorób, jednak konieczne jest ciągłe monitorowanie stanu zdrowia i szybkie reagowanie w przypadku zagrożenia życia. Opieka nad starszą osobą nie ogranicza się tylko do podawania leków, ale również na rozmowie, wsłuchanie się w jego potrzeby, uświadamianie go o konieczności leczenia oraz systematycznych wizyt u lekarza. Oczywiście to wymaga czasu, a nie każdy może poświęcić się w 100% opiece nad seniorem. Praca, własny dom, dzieci, obowiązki domowe itp. których nikt za Ciebie nie wykona. Zatem, aby nie „zawalać” własnego życia, postaraj się o opiekę do seniora na czas, kiedy Ty nie będziesz mógł przy nim być. Niech to będzie pielęgniarka, która przyjdzie na zmianę opatrunku, poda kroplówkę lub inne leki, rehabilitant, który przeprowadzi stosowne ćwiczenia lub poproś zaufaną osobę, aby dotrzymywała towarzystwa, podczas gdy ty jesteś w pracy, lub coś innego wypełnia twój czas.

Splecione razem ręce

Jaka dieta dla osoby starszej?

To bardzo ważne, aby dieta seniora była lekkostrawna i bogata w wartościowe produkty. Konieczne jest opracowanie jadłospisu odpowiadającemu chorobie i dolegliwościom, z jakimi przyszło się mierzyć osobie starszej. Wskazówki odnośnie do tego, co powinna zawierać, zazwyczaj można uzyskać od lekarza prowadzącego. Nie mniej jednak trzeba zawsze pamiętać o tym, aby potrawy były przygotowywane ze świeżych i naturalnych produktów. Posiłki powinny być delikatnie przyprawiane, a senior unikał przetworzonej żywności. Ważna jest również regularność spożywania. Osoba starsza powinna jeść średnio co 3 godziny. Jeśli nie jesteś w stanie dopilnować tego, aby zachowała ten rytm, ustaw w domu budzik, który będzie przypominał o tym, aby zjeść właśnie w danym momencie. Jeśli senior nie jest przykuty do łóżka i jest w stanie sobie jedzenie odgrzać, pokaż mu, na której półce w lodówce znajdują się pojemniki z posiłkami na śniadanie, obiad czy podwieczorek. Kolację staraj się podawać osobiście, gdyż dla seniora będzie to miłe zakończenie dnia, gdy będzie mógł zjeść w twoim towarzystwie.

Czy osoba starsza może sobie radzić sama?

To jest kwestia indywidualna. Nie wszyscy seniorzy są tak schorowani, że nie potrafią sami wstać z łóżka. Niektórzy są w pełni sił fizycznych, potrzebują jedynie pewnego dozoru polegającym na pilnowaniu czy zażyli leki, zjedli obiad, mają pełną lodówkę czy posprzątane mieszkanie. Oczywiście są też tacy, którzy nie życzą sobie, aby traktować ich jak dzieci i są przekonani, że sami sobie świetnie dadzą ze wszystkim radę. Jednak na tego typu zapewnienia trzeba brać poprawkę i mieć świadomość, że starszy wiek rządzi się swoimi prawami i nie wszystko można zrobić samemu. Nie oznacza to, że seniora należy przywiązać do krzesła, aby nie wstawał i się nie przemęczał. Jeśli mamy do czynienia z aktywną osobą, która chce chodzić na spacery, jeździć na rowerze czy nawet zapisać się na zajęcia fitness dla seniorów to nie należy jej w tym powstrzymywać. Ruch jest wręcz wskazany dla osób, które przekroczyły 50 lat. Jeśli dodatkowo nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, to tym bardziej powinniśmy wspierać i zachęcać seniora do podjęcia aktywności fizycznej. Wcześniej należy jednak z nim porozmawiać i uświadomić o ewentualnych zagrożeniach, jakie niesie za sobą przemęczenie i przeforsowanie.

Niezależnie od tego, z jakimi dolegliwościami i bolączkami przyszło mierzyć się naszym rodzicom czy dziadkom, jest to dla nas szansa na to, aby w jakiś sposób odwdzięczyć im się za lata poświęceń i opieki. Za okazaną miłość, ciepło i nauczenie nas wszystkiego, co umiemy. Niech to poczucie towarzyszy ci za każdym razem, kiedy dopadnie cię zmęczenie lub poczucie, że nie dajesz rady. Oni też nieraz tak się czuli, ale jednak dla ciebie pokonali wszelkie trudności i ty musisz uwierzyć, że również to potrafisz.

Podobne

dodaj komentarz