Co to jest piaskowanie zębów?

To, co jest dobre dla Ciebie, nie oznacza, że jest dobre dla Twoich zębów. Pijesz dużo herbaty, kawy, wina, jesz pokarmy które mogą spowodować pojawienie się osadów nazębnych? I na dodatek ostatnio walczysz z kamieniem, który mimo że używasz wielu past wybielających, nie chce ustąpić? Jest na to sposób! Z pomocą przychodzi piaskowanie zębów. Podpowiadamy kiedy i kto może zdecydować się na ten zabieg.

Na czym polega zabieg piaskowania i kto może mu się poddać?

Piaskowanie zębów polega na usunięciu przebarwień i osadów tych pochodzenia zewnętrznego, a także zapobiega pojawieniu się kamienia nazębnego za pomocą piaskarki, która wraz ze specjalnym proszkiem, sprężonym powietrzem i wodą uderza w powierzchnię zębów usuwa się osady. Pozostały w jamie ustnej piasek odsysa się za pomocą specjalnego ssaka. Cały zabieg trwa 15-20 minut. Jeśli masz problem z wiecznie pojawiającym się osadem na zębach, nosisz aparat ortodontyczny, pijesz dużo kawy i herbaty, palisz papierosy lub jesteś po zabiegu scalingu, ta metoda jest dla Ciebie. Miej na uwadze, że piaskowanie zębów to przede wszystkim higiena (więcej: smigiel.net/zabiegi/higienizacja/), a nie zabieg ważny tylko z punktu widzenia estetycznego- zapobiega między innymi chorobom zębów i dziąseł. Ewentualne obawy co do bolesności zabiegu możesz śmiało odrzucić-piaskowanie zębów jest całkowicie bezbolesne. Dzięki niemu usuniesz natomiast osady z trudno dostępnych miejsc z zębów, a niewielkie podrażnienia dziąseł wywołane zabiegiem ustąpią bardzo szybko.

Metamorfoza zębów po zabiegu stomatologicznym

Dlaczego warto zdecydować się na piaskowanie zębów?

Płytka nazębna jest lepkim osadem o brązowym zabarwieniu składającym się z resztek pokarmów, bakterii, obumarłych komórek błony śluzowej. Oczywiście drobnoustroje wchodzące w skład płytki nazębnej zagrażają zdrowiu zębów i dziąseł. Może to prowadzić do paradontozy lub próchnicy. Jeśli sądzisz, że szczoteczka poradzi sobie z wyczyszczeniem wszystkich szczelin między zębami, jesteś w błędzie. Tylko regularne wykonywanie zabiegu piaskowania jest w stanie oczyścić zęby z płytki bakteryjnej, osadów i przebarwień. Piaskowanie poprzez niezwykle precyzyjne czyszczenie, chroni zęby przed chorobami, osadzaniem się drobnoustrojów, a oprócz tego ma wpływ na aspekt estetyczny – zęby bez osadów lub przebarwień są o wiele bielsze i ładniejsze.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki piaskowaniu i jak często je powtarzać?

Piaskowanie nie jest wybielaniem zębów, ale dzięki niemu zęby odzyskują swój naturalny kolor, są gładsze i bardziej lśniące. Licz się jednak z tym, że piaskowanie nie usunie trwałych przebarwień, więc jeśli masz swoje przyzwyczajenia typu picie kawy, herbaty, wina czy palenie papierosów, efekty zabiegu mogą utrzymywać się krócej. Piaskowanie zwykle przeprowadza się dwa razy w roku, ale to dentysta ocenia czy zęby wymagają już ponownego piaskowania. Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, zabieg może być konieczny częściej.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, dlaczego dobrze jest wykonać zabieg piaskowania po zabiegu scalingu. Scaling usuwa twarde złogi nazębne, a piaskowanie natomiast przebarwienia i osady. Jeśli wykonasz piaskowanie bez scalingu, piaskarka może wypolerować kamień, a jeśli zdecydujesz się tylko na scaling, przestrzenie między zębami zostaną niedoczyszczone, a osad nadal będzie widoczny. Te dwa zabiegi należą do zabiegów higienizacji i wzajemnie się uzupełniają.

Podobne

2 komentarze

  1. Dalia
    30 września 2016 at 10:56 Odpowiedz

    Ja myślałam o tym piaskowaniu, tylko jeszcze nie orientowałam się w cenach. Wiecie jak to wygląda? Ktoś z Was na tym był i się pochwali?

  2. Orine
    4 października 2016 at 13:45 Odpowiedz

    Piaskowanie zębów jest super! Byłam niedawno i wróciłam z bielszymi zębami. Różnica naprawdę jest zauważalna.

dodaj komentarz