Co pomaga na zgagę? 5 domowych, skutecznych sposobów na zgagę

Zmagasz się ze zgagą? Nie wiesz jak ją pokonać? Szukasz sposobów, które Ci pomogą? Zgaga potrafi być bardzo nieprzyjemna i niekomfortowa. Głównym jej powodem jest nadmierne spożywanie posiłków, ostre potrawy i alkohol. Jak sobie poradzić ze zgagą? Przeczytaj poniższe, domowe sposoby na skuteczne pozbycie się zgagi.

Jak rozpoznać zgagę?

Zgaga charakteryzuje się paleniem w przełyku. Jeżeli odczuwasz nieprzyjemne uczucie w gardle takie jak pieczenie i ból oraz miewasz bóle w okolicy mostka to prawdopodobnie masz zgagę. Pojawia się ona zazwyczaj po przejedzeniu, zjedzeniu dużej ilości słodyczy oraz pikantnych potraw. Jeżeli nie chcesz mieć tej nieprzyjemnej dolegliwości staraj się omijać pikantne dania, nie obżeraj się i sięgaj sporadycznie po słodycze. Wszystkie potrawy, które wzmagają produkcję kwasów żołądkowych narażają Cię na zgagę.

Domowe i skuteczne sposoby na zapobieganie oraz pozbycie się zgagi


1. Pij napój z imbirem

Imbir jest dobrym lekarstwem na wiele problemów zdrowotnych, w tym na zgagę. Możesz pić herbatę z imbirem lub przygotować wrzątek, pokroić imbir i zaparzać go przez około 10 minut. Imbir jest zdrowy, dlatego warto go pić kilka razy w tygodniu.

Imbir - idealny sposób na zgagę


2. Eliminuj słodycze

Nie jedz dużej ilości słodyczy. Niestety czekoladka i wszystkie inne słodkie przekąski mogą powodować zgagę. Jeżeli często sięgasz po słodycze ogranicz ten nawyk do minimum lub całkowicie pozbądź się słodyczy z Twojej listy zakupowych produktów.

3. Nie obżeraj się

Nie sięgaj co chwilę po jedzenie. Niestety obżarstwo powoduje zgagę. Jeżeli chcesz uniknąć piekącego uczucia w gardle, jedz mniej. Staraj się jeść 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Jedz mało ale często. Dużym błędem popełnianym przez ludzi jest obżeranie się wieczorami. Niestety to może mieć bardzo duży i negatywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i wygląd.

Chudy brzuch - obżarstwo powodem zgagi


4. Nie jedz ostrych potraw

Pikantne jedzenie bardzo często powoduje pojawienie się zgagi. Jeżeli lubisz bardzo ostre potrawy, postaraj się sięgać po nie od czasu do czasu. Najlepiej ograniczyć lub wyeliminować przyprawianie dań ostrą papryką i pieprzem.

5. Pij herbatę z dodatkiem mleka

Staraj się dolewać odrobinę mleka do herbaty, dzięki temu załagodzisz objawy zgagi. Mleko powinno być chude. Pamiętaj jednak o jego niewielkiej ilości ponieważ ma ono wpływ na produkcję kwasu solnego, co może sprawić, że objawy zgagi powrócą.

Herbata z mlekiem sposobem na zgagę

Jeżeli zgaga często Ci doskwiera, musisz zmienić swoją dietę. Niestety objadanie się i jedzenie słodyczy nie jest dobrym pomysłem. Zamiast rzadkich i dużych posiłków jedz częściej i mniej. Dzięki temu Twój organizm będzie się lepiej czuł i zapomnisz o dolegliwościach związanych ze zgagą. Słodycze zamień na owoce, które są zdrowsze i mniej kaloryczne. Nie jedz pikantnych potraw, które są przyczyną zgagi. Pamiętaj, że najważniejsza jest zdrowa dieta. Jeżeli chcesz się dobrze czuć, musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zacznij już teraz, dzięki temu pozbędziesz się zgagi raz na zawsze.

4 komentarze

 1. Klar_09
  28 września 2016 at 10:55 Odpowiedz

  Zgaga dopada mnie po słodkościach, trzeba zastosować się do rad i nie narzekać. Innego wyjścia nie ma 🙂

 2. Zaczarowana
  30 września 2016 at 17:55 Odpowiedz

  Na każdego działa coś innego. Dlatego uważam, że najbezpieczniej będzie udać się do lekarza żeby zbadał, co najczęściej tą zgagę powoduje i dostosował odpowiednie leczenie

 3. Bazyli
  3 października 2016 at 14:57 Odpowiedz

  Może coś z tego mi pomoże. Zdarzają mi się takie tygodnie, że praktycznie codzienne chwyta mnie zgaga, a tak dłużej być nie może.

 4. Ada Nita
  4 września 2017 at 08:45 Odpowiedz

  Dobrze jest znać takie sposoby, wprawdzie taka przypadłość nie zdarza się za często ale umiejętność radzenia sobie z nią na pewno jest w cenie.

dodaj komentarz