10 praktycznych i zaskakujących zastosowań spirytusu, które warto znać

O spirytusie i jego antybakteryjnych właściwościach słyszał każdy. Nie każdy jednak wie, że spirytus można także pożytecznie wykorzystać w codziennym życiu. Ten alkohol może być pomocny przy czyszczeniu sztućców, zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów i w wielu innych przypadkach, które przedstawiamy poniżej.

1. Skutecznie zmyje lakier do paznokci

Jeśli zabraknie Ci w domu zmywacza do paznokci, spirytus bardzo dobrze go zastąpi. Proces zmywania będzie trwał trochę dłużej, natomiast paznokcie będą mniej zniszczone, gdyż ten czysty alkohol nie zawiera acetonu.

2. Zastąpi dezodorant

Aby pozbyć się nieprzyjemnej woni potu z ciała, od czasu do czasu można przemyć skórę czystym alkoholem, gdyż bardzo dobrze redukuje nieładne zapachy. Nie powinno się jednak często korzystać z tej metody, gdyż spirytus może spowodować wysuszanie się skóry i podrażnienia.

3. Pomoże zwalczyć muszki owocówki

Zwłaszcza latem, kiedy jest ciepło i trwa sezon na owoce, często zdarza się, że w domach i mieszkaniach pojawiają się hordy małych i irytujących muszek owocówek. Można się łatwo ich pozbyć spryskując je spirytusem salicylowym, przelanym wcześniej do butelki z rozpylaczem. Uważaj, żeby przy okazji płyn nie osiadł na żywności i naczyniach.

Butelka z rozpylaczem ze spirytusem

4. Zdezynfekuje dłonie

Spirytus można także wykorzystać jako jeden ze składników domowego żelu do dezynfekcji rąk. Wystarczy zmieszać pół łyżki spirytusu z żelem z aloesu i paroma kroplami olejku z drzewa herbacianego oraz miętowego i gotowe. Taki preparat możemy zawsze mieć ze sobą w małej buteleczce i używać go gdy zajdzie potrzeba.

5. Usunie plamy z długopisu

Każdy chyba borykał się choć raz z usunięciem plamy z długopisu z ubrania. Jest na to sposób. Wystarczy przetrzeć plamę wacikiem nasączonym w spirytusie salicylowym, po czym wyprać ubranie. Plama powinna zniknąć bez śladu.

6. Sprawdzi się jako zimny okład

Z pomocą spirytusu można stworzyć doskonały okład chłodzący, który przyda się do ukojenia bólu po stłuczeniach. Aby to zrobić, trzeba wlać do plastikowego woreczka dwie szklanki wody i jedną szklankę alkoholu i umieścić go w zamrażalniku. Spirytus nie zamarznie, jedynie przybierze formę ciągnącej się masy, które bardzo dobrze będzie utrzymywała zimną temperaturę.

7. Wyczyści sztućce

Zamoczenie sztućców na kilka minut w spirytusie sprawi, że zniknie z nich osad, nie będą traciły połysku i ochroni je to przez rdzewieniem. Po takim zabiegu koniecznie trzeba dobrze wymyć sztućce.

Sztućce wyczyszczone spirytusem

8. Przyspieszy leczenie opryszczki

Ta bolesna przypadłość jest na tyle nieprzyjemna, że każdy chce się jej pozbyć jak najszybciej. Pomóc w tym może przecieranie jej płatkiem kosmetycznym nasączonym spirytusem. Alkohol wysusza, dezynfekuje i posiada działanie przeciwzapalne, dlatego opryszczka powinna zniknąć szybciej.

9. Usunie szron z szyb samochodowych

Kiedy temperatury spadają, wielu kierowców zaczyna się borykać się ze szronem na szybach ich samochodów. Zamiast męczyć się ze skrobaniem szklanych powierzchni, można zastosować łatwiejszą metodę. Wystarczy wymieszać spirytus z odrobiną wody, wlać go do butelki z rozpylaczem i spryskać nim szyby. Szron powinien się rozpuścić i dzięki temu nie będzie problemu z jego usunięciem.

10. Zwalczy brud i osad w łazience

Jednym z bardziej uciążliwych pomieszczeń do sprzątania jest łazienka. Wszystko to za sprawą wilgoci, pary, detergentów oraz kosmetyków, z których osad zostaje na armaturze i uszczelkach. Jest to zabrudzenie trudne do usunięcia i tutaj z pomocą przychodzi spirytus. Świetnie radzi sobie z pleśnią, bakteriami i brudem, dlatego warto spryskać zanieczyszczone powierzchnie alkoholem i pozostawić tak na około 7 minut. Następnie należy je przetrzeć mokrą szmatką, a osad łatwo się zmyje.

Podobne

3 komentarze

 1. gospodyni
  5 kwietnia 2017 at 08:52 Odpowiedz

  Niektóre z tych trików są znane, ale o tym sposobie na muszki owocówki nie słyszałam. W tamtym roku było ich zatrzęsienie, teraz będę miała na nie haka.

 2. Zizi
  17 lipca 2017 at 13:41 Odpowiedz

  Też o niektórych właściwościach słyszałam, choć nie miałam okazji zastosować, ale o większości jednak czytam pierwszy raz.

 3. AgaBe
  25 lutego 2019 at 12:53 Odpowiedz

  Nie znałam tych sposobów. Niby taki ot spirytus, a jak wiele zdziała! Będę musiała przetestować! Ciekawi mnie zwłaszcza kwestia muszek i sztućców.

dodaj komentarz