Idzie zima, wkrótce spadnie śnieg,
a każdy z nas, zaopatrzony w grube swetry i kurtki uskarżać się będzie na arktyczny chłód i nieustannie zmarznięte dłonie. Na szczęście ten problem da się rozwiązać kupując odpowiednie rękawiczki. Jednak niektórym nawet gruba warstwa polaru nie pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury kończyn. Zimne dłonie mogą być objawem wielu poważnych chorób. O tym co mogą oznaczać i jak skutecznie zwalczyć ten problem opowiemy ci w naszym artykule!
• Czy zła dieta może być przyczyną zimnych dłoni?
• Co mają ze sobą wspólnego problemy z kręgosłupem i zimne dłonie?
• Masz zimne dłonie? Koniecznie się przebadaj!
• Chora tarczyca, a zimne dłonie – czy istnieje jakiś związek między tymi dolegliwościami?
Czy zła dieta może być przyczyną zimnych dłoni?
Mimo tego, że wydaje się to wręcz niemożliwe to właśnie zła dieta jest uznawana za jedną z najczęstszych przyczyn uczucia zimna w kończynach. Jakie produkty wywołują tę dolegliwość? Przede wszystkim wszystkie tłuste potrawy. Uszkadzają one serce
i wywołują problemy z krążeniem.
Niewłaściwa praca serca , spowodowana stosowaniem złej diety, przyczynia się do problemów z krążeniem prowadzących do niedokrwienia organizmu. Z kolei niedokrwienie rąk sprawia, ze nasze ręce stają się zimne jak lód. Zmiana diety na zdrowszą powinna w tym wypadku pomóc zniwelować problem.
Co mają ze sobą wspólnego problemy z kręgosłupem i zimne dłonie?
Bardzo dużo. Wada postawy i spędzanie wielu godzin w niewygodnej dla kręgosłupa pozycji wpływają na to, że dłonie stają się zimne. Powodem tego jest długotrwały ucisk na nerwy, które kontrolują kurczenie się naczyń krwionośnych. To może przyczyniać się do marznięcia stóp i dłoni. Na szczęście problem ten można rozwiązać poprzez pobudzanie mięśni do ruchu. Dlatego jeśli masz siedzącą pracę, postaw na aktywny wypoczynek. Dzięki temu nie tylko unikniesz wielu poważnych schorzeń ale również poprawisz swoją kondycję. Same korzyści, prawda?
Masz zimne dłonie? Koniecznie się przebadaj!
Pewnie się teraz dziwisz, że z tak banalną dolegliwością każemy ci biec do lekarza, ale zaraz przekonasz się o tym, że mamy rację. Zimne dłonie i stopy mogą być bowiem wielu poważnych chorób m.in.: anemii, miażdzycy czy Zespołu Raynauda. To schorzenie polega na napadowym skurczu tętnic w obrębie dłoni lub, co zdarza się bardzo rzadko, stóp.
Powstaje pod wpływem zimna, emocji lub bez wyraźnej przyczyny. Dotyka głównie osoby młode, około 15 roku życia. Najbardziej podatne na zachorowanie na tę chorobę są osoby z niskim ciśnieniem. Zespół Raynauda jest bardzo często pierwszym objawem, wystąpienia w dojrzałym wieku, bóli migrenowych. Choroba najczęściej ustępuje samoistnie wraz z osiągnięciem dojrzałości.
Chora tarczyca, a zimne dłonie – czy istnieje jakiś związek między tymi dolegliwościami?
Bardzo często zimne dłonie są pierwszym objawem niedoczynności tarczycy. To poważna choroba, którą ciężko jest zdiagnozować i jeszcze trudniej wyleczyć. A jest to bardzo ważne ponieważ tarczyca, mimo tego, że niepozorna, odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie.
Czuwa nad jego prawidłowym funkcjonowaniem, a nieprawidłowa praca tego gruczołu może prowadzić do poważnych zaburzeń i uszkodzenia innych narządów, w tym serca. Dlatego jeśli zauważysz u siebie również nagły przyrost wagi, nadmierne wypadanie włosów, spowolnienie pracy serca i wole w okolicach szyi koniecznie umów się na wizytę do endokrynologa. Choroby tej nie da się wyleczyć, ale można farmakologicznie złagodzić jej objawy. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i odpowiedni dobór leków, gdyż tylko one ustabilizują pracę twojego organizmu.