O zdolności kredytowej mówi się najczęściej w kontekście kredytów hipotecznych, choć banki sprawdzają ją za każdym razem, kiedy otrzymają wniosek od kredytobiorcy. Jest to ważny wskaźnik, za pomocą którego doradcy finansowi mogą ocenić, czy dana osoba będzie w stanie spłacać zobowiązanie, o jakie się ubiega. Co jeszcze warto wiedzieć o zdolności kredytowej? Jak ją obliczyć i poprawić?
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa wskazuje, o jaką maksymalną kwotę może ubiegać się kredytobiorca w aktualnej sytuacji finansowej. Jest to warunek konieczny, który należy spełnić, aby uzyskać kredyt w banku. Zdolność kredytowa to ocena wiarygodności finansowej. Dzięki niej banki mogą sprawdzić, czy wnioskujący ma w miesięcznym budżecie nadwyżkę, która pozwoli na spłatę zobowiązania.
Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Analizę kredytową podzielić można na ilościową i jakościową. Ta pierwsza koncentruje się na sprawdzaniu wysokości dochodów, rodzaju zatrudnienia, miesięcznych kosztów utrzymania, bieżących zadłużeń. Ocena jakościowa natomiast skupia się na takich informacjach o potencjalnym kredytobiorcy jak wiek, stan cywilny, wykształcenie, wykonywany zawód, liczba osób na utrzymaniu czy sytuacja mieszkaniowa.
Jak obliczyć zdolność kredytową?
Obliczenie zdolności kredytowej nie jest proste. Głównym tego powodem jest to, że banki mają swoje wewnętrzne zasady, co jest szczególnie istotne przy analizie wiarygodności finansowej. Parametry te mogą się więc różnić między instytucjami, chociaż wiadomo, że większość banków bierze pod uwagę czynniki wymienione powyżej. Warto jednak wykonać symulację, która wskaże, o jaką kwotę kredytu możesz się ubiegać. Jak obliczyć zdolność kredytową w szybki sposób dowiesz się z Getkredyt.pl, pomocne w tym będą kalkulatory dostępne w Internecie. Za pomocą takich narzędzi sprawdzisz, jak może zostać oceniona twoja wiarygodność finansowa. Korzystanie z kalkulatorów zdolności kredytowej jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy wpisać w rubryki informacje dotyczące okresu spłaty, oprocentowania, typu rat, limitów na kartach kredytowych, rat innych kredytów, innych stałych zobowiązań, miesięcznych dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym. Po chwili okaże się, jaka jest prognozowana kwota, o jaką można się ubiegać w banku.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Jeśli zdolność kredytowa nie jest zadowalająca, są sposoby, jak są zwiększyć. Pomysłów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim warto spłacić wszelkie zobowiązania i zamknąć karty kredytowe. Bank sprawdza, jakie mamy wydatki, im będzie ich więcej, tym zdolność kredytowa będzie malała. Jeśli zobowiązań jest kilka, można pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym na spłatę długów. Zwiększyć zdolność kredytową da się przez zaciągnięcie kredytu we dwoje. Wówczas bank jest lepiej zabezpieczony na wypadek problemów ze spłatą, wiarygodność finansowa więc rośnie. Znaczenie ma też rodzaj rat. Choć kuszące są raty malejące, te mogą negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową, ponieważ ta bierze pod uwagę początkowy okres spłaty, kiedy zobowiązanie jest najwyższe. W przypadku kredytu hipotecznego warto rozważyć wysoki wkład własny. Banki, by było to 20%, ale im więcej, tym lepiej. Wysoki wkład to sygnał, że kredytobiorca jest zdolny do spłacania zobowiązania.