Zbiorniki na olej opałowy – typy i przeznaczenie

Pojemnik na olej opałowy to niezbędne wyposażenie system ogrzewania. Olej musi być przechowywany w specjalnych pojemnikach, by w razie wycieku nie doszło do zagrożenia pożarowego. Jaki zbiornik najlepiej wybrać i z czego jest zrobiony? Poznaj podział i dowiedz się jaka temperatura jest odpowiednia dla pomieszczenia, gdzie znajduje się zbiornik.

Ogrzewanie olejowe to dzisiaj popularne rozwiązanie nie tylko wśród przedsiębiorców, ale też prywatnych użytkowników. Widać, że każdego dnia wzrasta sprzedaż oleju opałowego (zmiany cen można obserwować przykładowo na www.cdc24.pl/srednie-ceny-detaliczne), co pokazują statystyki. Z jednej strony to wielka zaleta, bowiem tego typu ogrzewanie możemy zainstalować w dowolnym miejscu. Z drugiej zaś musimy wyłożyć sporą kwotę na zakup odpowiedniej porcji paliwa, by starczyło na cały sezon grzewczy.

Ponadto, konieczność przechowywania cieczy zmusza nas do zakupu zbiornika. Przy jego wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Duża odporność, niewielka masa i przeźroczystość – na te cechy powinniśmy zwrócić, bowiem mogą nam one w przyszłości znacznie uprosić korzystanie ze zbiornika.

Rodzaje zbiorników na olej opałowy

Zbiorniki przeznaczone do przechowywania oleju tworzone są przeważnie z polietylenu PE-HD lub z blachy stalowej. Istnieje podział na zbiornik jednopłaszczowy i dwupłaszczowy. W zbiornikach zaleca się przechowywanie oleju napędowego czy opałowego oraz innych produktów naftowych. Decydując się na zbiornik jednopłaszczowy, musimy zamontować go w szczelnej wannie, zapobiegającej rozlanie się oleju w przypadku awarii, np. nieszczelności zbiornika.

Przy zastosowaniu zbiornika dwupłaszczowego, nie musimy się tym martwić. Bowiem można powiedzieć, że to „zbiornik w zbiorniku”, więc na wypadek rozszczelnienia się jednego z nich, olej bezpiecznie spłynie do drugiego. Dużą zaletą zbiorników dwupłaszczowych jest możliwość instalacji zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku, co zapewnia maksymalną ochronę środowiska.

Typy zbiorników na olej opałowy

Zbiorniki wyposażone są w przewody czerpiące olej, napełniające i odpowietrzające. Pamiętajmy, że w pomieszczeniu kotłowni można ustawić zbiornik nie większy niż 1000 litrów. Jeśli chcemy zainstalować dwa zbiorniki po 500 litrów, to odległość pomiędzy nimi musi wynosić jeden metr oraz powinny być rozdzielone ścianką na wypadek stopienia się któregoś ze zbiorników z powodu zbyt wysokiej temperatury. Na zbiorniki udzielana jest zazwyczaj gwarancja na czas do 5 do 15 lat. Wszystko jednak uwarunkowane jest rodzajem zbiornika oraz wolą producenta, u którego dokonujemy zakupu.

Wymagane warunki techniczne przy zbiornikach na olej opałowy

Umieszczając zbiornik w pomieszczeniu, musimy zwrócić uwagę na temperaturę. Zaleca się, by wynosiła ona co najmniej 10 stopni Celsjusza. Odpowiednia temperatura gwarantuje zabezpieczenie przed wydzieleniem się parafiny z paliwa. Czasami stosuje się specjalne kable grzewcze kiedy wymagana temperatura nie może zostać osiągnięta w naturalny sposób. Jednak nie można przekroczyć też 40 stopni Celsjusza. Bowiem może to spowodować – wspomniane już dzisiaj – stopienie zbiornika.

Podobne

jeden komentarz

  1. Paweł
    5 października 2016 at 10:39 Odpowiedz

    Dokładnie, też słyszałem że temperatura powinna wynosić około 10 stopni cels. To bardzo ważne.

dodaj komentarz