Zalety transportu samolotem, czyli co rekompensuje cenę transportu lotniczego

W ostatnich latach transport lotniczy stał się najnowocześniejszą i najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią przemysłu polskiego. Dzięki daleko posuniętej technice pozwala na bardzo szybkie dotarcie do wyznaczonego celu. Ponadto, jest to najbezpieczniejszy środek transportu. Niestety, to wszystko warunkuje wysoki koszt tej metody transportu, dlatego warto zastanowić się w jakich sytuacjach należałoby się na niego zdecydować.

Szybkość

Nie da się polemizować z faktem, że transport samolotem jest najszybszą formą przewozu na średnich i dużych odległościach. Na krótkich najlepiej sprawdza się oczywiście transport drogowy, natomiast najdłużej trwa transport morski – nawet do kilku tygodni. Jako, że dla przedsiębiorców „czas to pieniądz”, część z nich jest skłonna przymrużyć oko na koszty z związane z transportem lotniczym, ponieważ ostatecznie będzie to i tak zyskowne rozwiązanie.

Rynek lotniczy

Z roku na rok sieć lotnisk staję się coraz bardziej rozbudowana, co pozwala dotrzeć w nawet najbardziej niedostępne zakątki na całym świecie. Tam, gdzie nie dopłynie statek ani nie dojedzie samochód często będzie w stanie dostać się samolot. Dobrze rozwinięta sieć połączeń pozwala także na zwiększenie częstotliwości przelotów i co za tym idzie – skrócenie czasu dotarcia towaru do wyznaczonego celu. Jest to główna zaleta transportu lotniczego.

Bezpieczeństwo

Ze statystyk wynika, że transport samolotem jest w najmniejszym stopniu obciążony ryzykiem – występuję o wiele mniej wypadków, a towar nie jest narażony na wilgoć czy wstrząsy. Dlatego produkty szczególnie wrażliwe na tego typu czynniki zewnętrzne muszą być przewożone w ten sposób – wtedy ewentualne straty są znikome lub w ogóle nie występują. Dużym atutem będzie tu także bezpośredniość połączeń – mała ilość przeładunków znacząco zmniejsza możliwość uszkodzenia przewożonego towaru.

Trasa transportu

Trasa przelotu samolotu jest ściśle określona, a dzięki temu przejrzysta i przewidywalna. W transporcie jest to bardzo ważne, ponieważ każda zmiana planu może powodować straty.

Transport lotniczy – wybór idealny?

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej zalety transportu lotniczego nasuwa się pytanie: czy jest to wybór idealny? Niestety nie. Jak już zostało to zasygnalizowane na początku – koszt przewozu jest wysoki. Ma to związek z zakupem i utrzymaniem samolotów, co jest znacznie bardziej kosztowne niż wydatki na flotę samochodów. A gdy firma transportowa ponosi większe nakłady finansowe to automatycznie przedsiębiorca musi liczyć się z wyższą ceną usługi. Następnym minusem są ograniczone gabaryty ładunku, które będą uzależnione od konstrukcji samolotu. Oraz ostatnia kwestia: terminowość jest zależna od pogody – najczęstszą przyczyną opóźnień są występujące burze czy śnieżyce. Dzięki specjalistycznym radarom meteorologicznym można ten czynnik w pewnym stopniu wyeliminować, nie jest to jednak nigdy możliwe w 100%.

Co wybrać?

Można zauważyć, że cena transportu lotniczego oraz inne jego wady, nie odstraszają przedsiębiorców – jest wręcz przeciwnie. Często liczy się tylko i wyłącznie czas transportu, a wtedy najlepiej sprawdza się samolot.

3 komentarze

  1. Elis
    5 października 2016 at 11:51 Odpowiedz

    Myślę, że to wcale nie jest takie złe. Firmy spokojnie moga sobie na takie coś pozwolić. Domyślam się jak szybka musi być dostawa towaru, może warto się nad tym zastanowić ale koszt pewnie jest spory 🙁

  2. Elastyna
    29 listopada 2016 at 08:57 Odpowiedz

    Taki transport podobno jest najbezpieczniejszy i najszybszy. Ale wiadomo, że wszystko ma swoje wady i zalety.

  3. Krystyna
    22 grudnia 2019 at 16:30 Odpowiedz

    Transport lotniczy według mojej wiedzy najlepszy jest dla towarów, które są tymi szybko psującymi, albo wymagają szybkiego transportu – przedmioty wartościowe, ale też mocno uzależnione od warunków zewnętrznych.

dodaj komentarz